» Новини » ​Зростання української економіки перевершило очікування Нацбанку

​Зростання української економіки перевершило очікування Нацбанку


Зростання реального ВВП України в 2-му кв. 2017 р. до 2-го кв. 2016 р. склало 2,4%
, що в цілому відповідає очікуванням UIF, що були викладені в “Прогнозі на 2017 рік“.

Джерело: Укрстат

Про що це говорить:

  • §Українська економіка зростає. Але темпи зростання поки що дуже слабкі, з огляду на просідання 2014-2015 рр. При зростанні на 2,4-2,5% на рік до докризових значень доларового ВВП 2008 року ми повернемося не раніше 2025 р.
  • §Зростання виявилося вищим за очікування НБУ. І це плюс. Регулятор оцінював приріст в 2-му кв. всього в 1,5%. Ймовірно, втрати від транспортної блокади Донбасу і захоплення підприємств на Сході виявилися меншими, ніж передбачалося раніше. Є висока ймовірність, що за підсумками року реальне зростання економіки також перевищить прогноз НБУ, який станом на липень ц.р. становить 1,6%.

UIF зберігає свій прогноз 2017Е на рівні – 2,3%.

Чим обумовлене зростання.

Укрстат ще не опублікував дані по структурі ВВП за 2-й квартал, але аналіз статистичних даних дозволяє зробити такі припущення:

  • §З 4-х ключових складових ВВП – приватне споживання, держвидатки, чистий експорт і інвестиції – саме останні знову виступили локомотивом зростання української економіки. У своїх оцінках експерти UIF спираються на тривале зростання виробництва в машинобудуванні, імпорту інвестиційного устаткування, підвищення активності в будівництві.
  • §За оцінками UIF, реальний приріст інвестицій у 2-му кв. 2017 р. порівняно з 2-м кв. 2016 р. перевищив 20%. І це хороший сигнал. Бізнес інвестує в розвиток тоді, коли очікує підвищення попиту на свою продукцію, зростання доходів і маржі.
  • §Поступово оживає приватний споживчий попит. У 2-му кв., за попередніми оцінками UIF, споживання домогосподарств зросло в реальному вираженні максимальними з початку 2014 р темпами.
  • §Експорт з України виріс на 14% в порівнянні з 2-м кв. 2016 р. на тлі підвищення світових цін на більшість товарних груп: сталь, зернові. Але темпи зростання імпорту як і раніше були випереджаючими – (+ 22%). Чистий експорт зробив негативний внесок у ВВП (-4% ВВП).

Т.ч. українська економіка продовжує монетизувати ефект помірно-сприятливої зовнішньої кон’юнктури. Поки ціна на світових сировинних ринках хоч і повільно, але зростає, це дає імпульс до відновлення української промисловості, зростання інвестиційної активності і доходів населення.

Однак без стимулювання внутрішнього попиту українська економіка залишається вкрай вразливою до зовнішніх чинників. Різкі падіння світових цін на сировинні товари, в т.ч. зважаючи на різні форс-мажорні обставини, в будь-який момент можуть спровокувати спад в економіці України.

Ключовим фактором економічного зростання України повинні стати інвестиції, в т.ч. зовнішні, які нівелюють вплив світових сировинних індексів. Повторимо, що за оцінками UIF, щорічна потреба України в іноземних інвестиціях оцінюється в $ 20 млрд. При нинішніх $ 3 млрд. на рік.