З бюджетом 2021 року ми прирікаємо себе на слабке відновлення у найближчі кілька років.
Про це заявив Данило Монін, експерт економічних програм UIF на своїй Фейсбук-сторінці.
«Потрібно відзначити, що в серпні намітилася тенденція до поліпшення ситуації щодо доходів бюджету. Практично всі податкові та неподаткові доходи почали збиратися краще. Єдиним винятком є звичайно податок на прибуток, який дуже чутливий до кризових процесів і збір податку на прибуток за підсумками 2-го кварталу дав всього 23 млрд доходів. Це відповідно призводить до цифри близько 104 млрд за підсумками року і недовиконання дохідної частини за цим напрямком.
З іншого боку, доходи по ПДВ в серпні були рекордними і відповідно я поліпшив прогноз доходів по ПДВ на 6 млрд в плюс до кінця року. Аналогічно позитивна динаміка йде і в акцизах і в ренті і у місцевих податках і у власних доходах бюджетних підприємств. У підсумку я поліпшив прогноз доходів консолідованого бюджету, в порівнянні з прогнозом місячної давності, на 23 млрд гривень до кінця року.
Що стосується витрат, то тут різнопланова ситуація.
З одного боку, спостерігається тенденція стриманих витрат бюджетів в цьому році. Єдиним винятком є економічна діяльність і програма «Велике будівництво» від Зеленського. За перші 8 місяців на економічну діяльність витрачено вже на 30 млрд більше, а за підсумками року витрати на економічну діяльність вийдуть на позначку 5.5% ВВП, що на 1.6% ВВП більше, ніж рік тому. Витрати ж на медицину залишаються скромними навіть за наявності ковіду. У результаті розширений бюджет не буде обраний і я навіть зменшив свій прогноз щодо використання коштів на медицину цього року», – аналізує експерт.
Крім того, Данило Монін прогнозує дефіцит державних фінансів на рівні 4.9% ВВП під час кризи, що є досить хорошим показником.
«Підсумком всього цього став дуже низький дефіцит зведеного бюджету за 8 місяців – всього 12 млрд гривень, при плані у 298 млрд за підсумками року. Більш того, я зменшив свій прогноз щодо дефіциту з 212 млрд до 197 млрд гривень за підсумками 2020 року. Таким чином, тепер я планую дефіцит державних фінансів на рівні всього 4.9% ВВП у кризу, що є досить хорошим показником.
З іншого боку, він показує повну неадекватність поданого до Верховної Ради бюджету 2021 року з первинним дефіцитом на рівні 6.2% ВВП.
Розширення дефіциту я вважаю неприйнятним, як для балансування державних фінансів, так і для подальшої долі України і можливості щось змінити до кінця 2024 року. Адже державні витрати на рівні 4.5% ВВП очевидно несумісні з ростом економіки в принципі. Тому з таким бюджетом ми прирікаємо себе на слабке відновлення в найближчі кілька років. А з урахуванням того, що влада ще більше намагається закрутити гайки бізнесу і активно просуває нульову декларацію, спрямовану не на чиновників, а на бізнес і громадян, то кількість охочих змінити юрисдикцію буде тільки рости. Але про це в іншій публікації», – підсумував експерт.
Державні витрати 2017-2020. Прогноз витрат до кінця року
Бюджет 2017-2020 у % ВВП
Вам також буде цікаво:
Експертний круглий стіл: Реформа державного управління: нова податкова система
«Вся енергія українського політикуму йде на дискусію про те, чому Путін не нападе. А така позиція обов‘язково призведе до поразки», — заявив виконавчий директор UIF Вадим Денисенко.
У Ніжині відкрили меморіальний комплекс “Героям захисникам України”, центральною фігурою якого є пам’ятник Олександру Мацієвському
Масові протести у Судані: що відбувається?
Віктор Плахута: Протекціонізм та спрощена процедура укладання держконтрактів допоможуть реформувати систему держоборонзамовлення
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (16.05.-20.05)