» Новини » Виконання бюджету 2020 і прогноз до кінця року

Виконання бюджету 2020 і прогноз до кінця року

З бюджетом 2021 року ми прирікаємо себе на слабке відновлення у найближчі кілька років.

Про це заявив Данило Монін, експерт економічних програм UIF на своїй Фейсбук-сторінці.

«Потрібно відзначити, що в серпні намітилася тенденція до поліпшення ситуації щодо доходів бюджету. Практично всі податкові та неподаткові доходи почали збиратися краще. Єдиним винятком є ​​звичайно податок на прибуток, який дуже чутливий до кризових процесів і збір податку на прибуток за підсумками 2-го кварталу дав всього 23 млрд доходів. Це відповідно призводить до цифри близько 104 млрд за підсумками року і недовиконання дохідної частини за цим напрямком.
З іншого боку,  доходи по ПДВ в серпні були рекордними і відповідно я поліпшив прогноз доходів по ПДВ на 6 млрд в плюс до кінця року. Аналогічно позитивна динаміка йде і в акцизах і в ренті і у місцевих податках і у власних доходах бюджетних підприємств. У підсумку я поліпшив прогноз доходів консолідованого бюджету, в порівнянні з прогнозом місячної давності, на 23 млрд гривень до кінця року.

Що стосується витрат, то тут різнопланова ситуація.

З одного боку, спостерігається тенденція стриманих витрат бюджетів в цьому році. Єдиним винятком є ​​економічна діяльність і програма «Велике будівництво» від Зеленського. За перші 8 місяців на економічну діяльність витрачено вже на 30 млрд більше, а за підсумками року витрати на економічну діяльність вийдуть на позначку 5.5% ВВП, що на 1.6% ВВП більше, ніж рік тому. Витрати ж на медицину залишаються скромними навіть за наявності ковіду. У результаті розширений бюджет не буде обраний і я навіть зменшив свій прогноз щодо використання коштів на медицину цього року», – аналізує експерт.

Крім того, Данило Монін прогнозує дефіцит державних фінансів на рівні 4.9% ВВП під час кризи, що є досить хорошим показником.

«Підсумком всього цього став дуже низький дефіцит зведеного бюджету за 8 місяців – всього 12 млрд гривень, при плані у 298 млрд за підсумками року. Більш того, я зменшив свій прогноз щодо дефіциту з 212 млрд до 197 млрд гривень за підсумками 2020 року. Таким чином, тепер я планую дефіцит державних фінансів на рівні всього 4.9% ВВП у кризу, що є досить хорошим показником.

З іншого боку, він показує повну неадекватність поданого до Верховної Ради бюджету 2021 року з первинним дефіцитом на рівні 6.2% ВВП.

Розширення дефіциту я вважаю неприйнятним, як для балансування державних фінансів, так і для подальшої долі України і можливості щось змінити до кінця 2024 року. Адже державні витрати на рівні 4.5% ВВП очевидно несумісні з ростом економіки в принципі. Тому з таким бюджетом ми прирікаємо себе на слабке відновлення в найближчі кілька років. А з урахуванням того, що влада ще більше намагається закрутити гайки бізнесу і активно просуває нульову декларацію, спрямовану не на чиновників, а на бізнес і громадян, то кількість охочих змінити юрисдикцію буде тільки рости. Але про це в іншій публікації», – підсумував експерт.


Державні витрати  2017-2020. Прогноз витрат до кінця року


Бюджет 2017-2020 у % ВВП