photo: 112.international
Адміністрація президента США Джо Байдена офіційно направила запрошення президенту України Володимиру Зеленському відвідати Вашингтон 30 сепрня.
Безумовно, зустріч Зеленьського та Байдена є ключовою для України, проте варто пам’ятати, що результат перемовин значною мірою залежить від вдалої піготовки української сторони. Саме тому ми нагадуємо вам, що у доповіді «Візит Зеленського до Німеччини та США: як виграти надскладні переговори» експерти Українського інституту майбутнього виокремили напрямки, які можуть вивести відносини України з США у ділове русло, залучити американський капітал на український ринок та підвищити цінність України для США. А саме:
Тема 1. Енергетика.
ЄС у своїй Водневій стратегії визначив Україну як важливого партнера у проєктах з виробництва та постачання водню. І потенційно Україна може зайняти нішу експорту біогазів та водню до ЄС, атомної та відновлюваної енергії.
Але це потребуватиме суттєвих інвестицій в модернізацію існуючих потужностей та створення нових, наявності політичної волі у країнах ЄС щодо укладення відповідних домовленостей та, відповідно, бажана дипломатична медіація США для досягнення відповідних домовленостей між Україною та ЄС, підтримка у стримуванні РФ, яка буде намагатися витиснути Україну з ринку низьковуглецевих газів та електроенергії, вдаючись до різних методів.
Ключовою передумовою є те, що така співпраця США із Україною може бути взаємовигідною.
Відновлювана енергетика та водень
• Інвестиції у проєкти ВДЕ, енергія яких зокрема може бути використаною і для виробництва водню.
• Інвестування у проєкти з виробництва водню.
• Участь у проєктах з модернізації газових мереж, зокрема і для експорту водневих сумішей до ЄС.
Атомна енергетика
• Будівництво американськими компаніями разом із українськими потужностей АЕС в Україні з орієнтацією на експорт низьковуглецевої електроенергії до країн ЄС
• Створення заводу з фабрикації ядерного палива (без збагачення урану) за патентами американських компаній, виходячи із стабільного попиту в Україні, потенційного його росту за рахунок скорочення російських поставок.
• Виробництво малих модульних атомних реакторів (SMR) в Україні спільним українсько-американським підприємством за технологією американських компаній, відповідно до підписаних раніше угод.
Тема 2 Співробітництво у сфеі ВПК та ОПК.
Під час зустрічі очільників держав, необхідно зосередитись на конкретних стратегічних напрямах взаємодії у сфері ВПК та ОПК, що гарантуватимуть захист інтересів обох держав. Необхідно забезпечити такий рівень зацікавленості партнерів, який гарантуватиме оприлюднення відповідних заяв та підписання конкретних документів між суб’єктам, уповноваженими на реалізацію рішень керівництва держав.
Реалізація відповідних рішень повинна створювати додаткову цінність як в політичній так і в економічній сферах. На зміну відносинам прямого політичного підпорядкування та регулярного вимагання прямої військової допомоги повинні прийти відносини взаємовигідного партнерства в галузі ВТС та ОПК.
Тому розпочати переговори необхідно зі стислого опису кроків України щодо реформування галузі, які забезпечать прозорість функціонування та захист інтересів партнерів.
Тема 3 Титанова галузь: інвестиції та завод з переробки.
Україна має значні запаси титану на своїй території. На цей ресурс у США є значний попит. Однак український титан, який видобувається переважно структурами, пов’язаними з Д. Фірташем, експортується до Росії, яка потім продає перероблений титан тим же Сполученим Штатам. Це неприйнятна ситуація з огляду на державні інтереси України. Рекомендується переорієнтувати експорт титану на західний ринок.
Тема 4 Співпраця України та США в галузі регулювання кіберпростору.
У зв’язку з посиленням санкцій США проти РФ за організацію кібератак можна прогнозувати, що Росія не зможе досягти відповідності оновленим критеріям належної поведінки держав у кіберпросторі. Для України це відкриває додаткові можливості:
• Участь у проєкті розробки нових глобальних стандартів дозволить застерегти інтереси України та вступити до «Клубу кібердемократій» вже на етапі його формування.
• У разі запровадження обмежень на трафік даних з РФ та встановлення додаткових фільтрів для перевірки,Україна повинна бути готовою до перенаправлення цього трафіку через свої сервери та оптичні мережі.
Тема 6 Ініціатива Тримор’я + ГУАМ + Туреччина.
Крім безпосередньо українсько-американських ініціатив, офіційний Київ повинен звертати увагу на геополітичні конструкції, які є провідниками американських інтересів.
Однією з таких є ініціатива Тримор’я. Вкрай важливо максималізувати контакти і вийти із зони конфлікту з державами-учасниками групи. Україна не є ключовим партнером ЄС, але може стати таким для Тримор’я, забезпечуючи додатковий вплив групи у східному напрямку. А це, своєю чергою, дає Києву підтримку на майданчиках Євросоюзу і додаткову політичну підтримку у відносинах з США. Другим напрямком, на який варто звернути увагу, є ГУАМ. Є сенс реанімувати роботу даної групи з прицілом на співпрацю з Тримор’ям та на спільну позицію у діалозі із США та Туреччиною.
Тема 6 Молдова та Придністров’я.
Україна може (і повинна) запропонувати свою участь у посиленні позицій Молдови. В умовах, створених після «революції посольств» 2019 року політичне поле сусідньої країни розколоте на кілька блоків. У зовнішній політиці зберігається істотний вплив РФ.
Україна дистанціювалася від рішення молдовської проблеми, хоча має реальні можливості власної гри. Це контроль кордонів (і торгівлі) ПМР, вирішення проблеми контрабанди в регіоні. Останнє можна реалізувати через створення міжнародної (в рамках ГУАМ, за участю Тримор’я) групи аналізу та обміну митною інформацією, консультацій щодо вироблення спільної політики країн регіону. Другий напрямок – розвиток торгівлі і реалізація масштабних інфраструктурних проєктів у транспортній та енергетичній сфері в трикутнику Румунія-Молдова-Україна.
Тема 7 Ситуація у Білорусі.
Україна має колосальні (порівняно, наприклад, з державами ЄС) можливості впливу на ситуацію в Білорусі. Але не має власної політики, йдучи в фарватер політики країн ЄС. Власна позиція України може вплинути не тільки на зміну персоналій в білоруській владі, але і на трансформацію політичної системи в сусідній країні.
Зокрема, Києву варто запропонувати США і Німеччині три ключових контури своєї політики: Посередництво в діалозі офіційного Мінська і ЄС (США); Роботу з підготовки нового покоління управлінців; Трансформацію підходів в області інформаційної безпеки.
Тема 8 Мінські угоди та конфлікт на Донбасі.
Женевський саміт між США та РФ 16 червня запустив процес вірогідного перегляду Мінських угод та ситуації навколо Донбасу. Сполучені Штати висловили бажання активніше брати участь у переговорах щодо конфлікту на сході України, зокрема говорити про це з Росією. Тож наступні 6 місяців у нас з’являється реальний шанс розпочати предметні переговори про реалізацію Мінських угод і, можливо, внесення до них змін у результаті політичного компромісу між США, Україною, Росією та ЄС. Для Києва це можливість донести свою позицію і запропонувати дієву та тверезу альтернативу існуючим невигідним домовленостям, які завели переговори у глухий кут.
Таким чином, пропонуємо до візиту президента України до США підготувати чіткий план дій щодо конфлікту на Донбасі, бачення реінтеграції окупованих територій та мати альтернативний текст «Мінська», який можна запропонувати Сполученим Штатам і узгодити його з їхньою позицією.
Вам також буде цікаво:
Для чого нам нове свято – День державності
Присяжні в Україні: чи повернеться традиція народного суду (відео)
Невміння і небажання навчатися – загроза економіці та критичній інфраструктурі
Чи можливо в Україні зменшити використання пластикових пакетів?
Достойна пенсія для українців. Чи є шанс її отримати?
Росія детально: події та тренди в РФ за минулий тиждень (01.08-05.08)