» Аналітичні матеріали, Новини » SCHLUMBERGER: МІЖ МОРАЛЬНІСТЮ ТА ПРИБУТКОМ В УМОВАХ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ

SCHLUMBERGER: МІЖ МОРАЛЬНІСТЮ ТА ПРИБУТКОМ В УМОВАХ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ

Із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну багато відомих компаній відмовилися від співпраці з країною-агресором. Та є й такі, для яких етика й мораль поступаються бажанню збільшувати власні статки.

Так, за різними статистичними даними, понад 1200 міжнародних компаній продовжують працювати в Росії. Ринок збуту та транспортування нафти і газу, торгівля ресурсами та інші сфери, що традиційно фінансують діяльність країни-терориста, продовжують приваблювати нерозбірливі у методах ведення бізнесу компанії. Тож, не дивно, що серед вказаних ризикових структур знаходиться найбільша нафтосервісна корпорація — Schlumberger (після ребрендингу – SLB).

Поки нафтова галузь для Росії залишається ключовим джерелом доходів для продовження війни, Schlumberger скористалася ситуацією та не втратила можливості ще більше збагатитися. В обмін на лояльність до агресора та ігнорування санкційних обмежень компанія відкрила скарбницю оманливих успіхів. Зростаючі доходи, збільшення кількості працівників, акційна ейфорія та контракти з владою РФ — це тільки частина “досягнень” Schlumberger. Це вже не просто бізнес і зиск із ситуації, що склалася. Це свідома підтримка режиму, який щодня убиває мирних людей держави-сусіда та погрожує усьому світу ядерною розправою.

SLB почала свою діяльність у РФ ще у період Радянського Союзу. Відтоді компанії виросла, стала розгалуженою. Станом на сьогодні, в російській структурі знаходиться 15 юридичних осіб. Діяльність Schlumberger в Росії налагоджена через представницьку компанію «Шлюмберже Лоджелко, Інк.» (м. Москва), а також через юридичну особу, що їй належить — ТОВ “Технологічна компанія Шлюмберже” (м. Тюмень).

Попри санкційні обмеження та позицію всього демократичного світу щодо неприйнятності співпраці з Росією, за 2022 рік загальний дохід компанії зріс на 23%, досягнувши позначки у 28,1 мільярда доларів. Це позначено у фінансовій звітності компанії. І така висока ефективність – зовсім не результат вдалого менеджменту. На тлі попередніх років, коли дохід коливався від 22,9 до 23,6 мільярда доларів, такий зріст є значним. Водночас дохід компанії з ринку Росії збільшився до 1,6 млрд доларів та склав 6% від загального. Зокрема, до бюджету РФ було сплачено 320 млн доларів податків. За цими сухими цифрами – танки, ракети та бомби що виготовлені на ці кошти. Це тисячі мирних життів й підтримка хворобливих агресивних амбіцій російської влади. Фінансова ефективність SLB – вбиває вже сьогодні. Можливо, просто зараз.

При цьому, жодних сумнівів чи докорів. Компанія робить ставку на розвиток в Росії. Істотно збільшується штат працівників на території держави-терориста. Відповідно до публікації видання Reuters кількість співробітників на підприємствах SLB росії у 2022 р. зросла на 70 осіб. Разом із цим, у 2023 році ми спостерігаємо позитивну динаміку вакантних робочих місць у РФ. Відповідно до даних на ресурсі HeadHunter, станом на 17 березня опубліковано 229 вакансій, що на 19 вакансій більше, ніж на початку зазначеного місяця. Попит на послуги Schlumberger в Росії зростає.

І такий єкономічний успіх компанії – зовсім не результат вдалого менеджменту. Головні конкуренти нафтосервісного гіганта — Baker Hughes і Halliburton — вирішили, що їх репутація не дозволяє заробляти на крові та смерті й вийшли з російського ринку. SLB, зі свого боку, отримала замовлення, які раніше ділили між собою її конкурренти.

Акціонери SLB могли б радіти: доходи зростають, компанія розвивається. Адже наприкінці 2022 та на початку 2023 років відбувся ріст акцій компанії. Вартість однієї акції досягла позначки майже у 60 $. Востаннє подібні показники були 5 років потому. Але такі доходи через зовсім нетривалий час можуть виявитися надто токсичними для утримувачів акцій: співпраця з мілітаристською машиною з боку SLBочевидна й не викликає сумніві, а у разі поствоєнних судових процесів усі співучасники змушені будуть відповідати.

Та, наразі, SLB сьогодні продовжує обслуговувати своїх російських клієнтів: нафтогазових підсанкційних гігантів «Газпром» і НК «Роснефть». При цьому, з опублікованих даних на сайті РосТендер, загальна сума контрактів тільки з державними російськими структурами за період з 2013 по 2018 рр. склала51,016 млрд рублів (по курсу станом на 2023 р.: 685 млн. доларів). Додатковим підтвердженням того, що SLB працює з нафтогазовими російськими гравцями є заява виконуючого директора — Олів’є Ле Пеш. Він стверджує, що унікальна корпоративна структура SLB дозволяє компанії гнучко працювати в Росії, з повним дотриманням санкцій, які встановлені США та ЄС. І якщо з приводу дотримання санкцій ще можуть бути різноманітні точки зору, то щодо продовження співпраці цей факт не підлягає обговоренню. Згідно з проведеним аналізом відкритих баз даних щодо імпорту та експорту, спостерігається продовження співпраці між закордонними та російськими структурами компанії SLB.

У той же час, не менш цинічним звучать висновки у звітах компанії за 2022 р., що підтверджують бажання компанії рухатися далі та прокладати шлях уперед для стійкого майбутнього:

“нова ідентичність компанії символізує прагнення SLB рухатися далі і швидше у задоволенні світових енергетичних потреб сьогодні та прокладати шлях вперед (!) для стійкого майбутнього”

Враховуючи, що SLB повною мірою підтримують РФ, спадає на думку, що стійке майбутнє саме для цієї компанії — це диктаторський режим, режим крові та смерті невинних людей. А якщо згадати, що SLB ще й допомагає проводити мобілізацію у РФ, навіть більше — не дозволяє дистанційного працевлаштування своїх співробітників, щоб уникнути можливої мобілізації на військову службу, то це вже прямі свідчення не суто економічної, а й політичної підтримки злочинних дій Кремлі. Такі дії компанії викликають негативну реакцію суспільства, а Міністр закордонних справ України — Дмитро Кулеба відкрито звинувачує SLB у фінансуванні воєнних злочинів та геноциду, а також у співпраці з російською владою.

Цивілізована спільнота єдина у своєму бажанні забезпечити мир і безпеку. Неможливо заперечити, що ті, хто стоїть за воєнними злочинами Росії, повинні нести повну відповідальність. На жаль, компанія Schlumberger забезпечує матеріальну підтримку та допомогу нафтовому сектору РФ. А отже, вже сьогодні SLB фактично є співучасником війни, яка вже забрала безліч життів. Ціною сьогоднішніх дивідентів акціонерів стане пряма їх юридична відповідальність завтра та нищівний удар для їх репутації. Притягнення до відповідальності всіх винних у страшних злочинах, які вчиняє країна-терорист, це лише питання часу.

Публікація підготовлена інформаційним агентством Underdog The Unlawyers спеціально для проекту «Don’t Fund Russian Army».