1. Ситуація у воєнній сфері (резюме):
Ситуація у воєнній сфері протягом звітного періоду зазнала незначних змін та характеризується:
відновленням наступальних дій ЗС РФ та ЗСУ в Курській області;
активними наступальними діями наземних угруповань військ РФ з східного напрямку (продовжують мати певний успіх в просуванні, хоча його інтенсивність зменшилася);
оборонними та стримуючими/стабілізаційними діями обох сторін на інших напрямках;
нанесенням Силами оборони України (далі – СОУ) ударів по об’єктах на території РФ та тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ);
нанесенням агресором ракетно-авіаційних ударівпо об’єктах на всій території України.
Стосовно наземної складової – без принципових змін, противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжує стратегічну наступальну операцію на території північно-східних, східних та південно-східних областей України з основним завданнями щодо виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, розширення зони окупації в Харківській області та на півдні з одночасними діями щодо відсічі ЗСУ в Курській області.
Минулий тиждень характеризувався продовженням активних консультацій та публічним обговоренням з боку зацікавлених сторін (Україна, РФ, США/ «колективний» Захід, інші геополітичні гравці) перспектив та умов закінчення війни (припинення воєнних дій) в контексті безпосередньої підготовки до низки міжнародних заходів (зустрічей та візитів лідерів держав, проведенням Мюнхенської безпекової конференції, контактів на дипломатичному рівні тощо).
Загалом відсутні підстави вважати про досягнення у звітному періоді агресором своїх стратегічних цілей у війні проти України. Противник володіє певною ініціативою на оперативному та/або тактичному рівні на окремих напрямках, які супроводжуються його просуванням на нашій території.
2. Деталізований виклад інформації стосовно поточної ситуації у воєнній сфері
2.1. Загальна обстановка
В рамках наведеногоагресор продовжує бойові дії на 12 напрямках, з яких на кінець тижня 10 були активними (включно з напрямком в Курській області).
Сили оборони України ведуть оборонні операції та бойові дії, проводячи у випадку сприятливих умов локальні контратаки, а також наступальні дії в Курській області.
Загалом поточна обстановка для обох сторін залишається складною без виникнення об’єктивних передумов для корінного перелому на користь будь-якої сторін.
Обстановка в смузі угруповання військ для оборони м. Київ змін не зазнала та залишається контрольованою.
Продовжують мати вплив чинники активності ЗС РФ на територіях, які прилягають до Чернігівської та Сумської областей, а також практично щодобового застосування БпЛА по об’єктам регіону, загрози масованих та/або комплексних ударів високоточними засобами великої дальності.
Продовжується активність Сил оборони України щодо ураження цілей в глибині території противника (підтримується тенденція до поступового зростання щодо дальності та інтенсивності) та тимчасово окупованих територіях, відповідних діях ССпО, ГУР, СБУ, проведення кібератак та заходів інформаційного впливу, що надають українській стороні можливості зменшення воєнного та економічного потенціалу держави-агресора та досягти деморалізуючих ефектів впливу на її населення, які мають потенціал набуття рівня стратегічних ефектів.
2.2. Дії засобів повітряного нападу противника, основні удари та обстріли
Агресор протягом тижня продовжував авіаційні та ракетні удари по об’єктах на території нашої держави. Узагальнені відомості стосовно ударів та обстрілів:
![](https://uifuture.org/wp-content/uploads/2025/02/image-13-1024x209.png)
Примітка: Деталізовану інформацію щодо дій засобів повітряного нападу противника по дням тижня наведено у додатку.
Протягом звітного періоду для зниження оборонного потенціалу України та впливу на цивільну інфраструктуру агресор застосовував наземний (зокрема, ОТРК «Іскандер») та повітряний компоненти, зокрема ракети Х-59/69, КАБ, БпЛА типу «Shahed-136/131» та інші, боєприпаси типу «Ланцет», а також FPV-дрони.
Авіація противника
Чисельність авіаційного угруповання противника на тимчасово окупованих територіях і довкола України залишається на попередньому рівні, частина тактичної авіації передислоковано на аеродроми в глибині території РФ, з яких виконуються бойові польоти. Безпосередньо до ударів може залучатися близько 300 літаків оперативної/тактичної авіації та приблизно аналогічна кількість вертольотів. Протягом звітного періоду інтенсивність авіаударів незначно збільшилася – до 106 випадків на добу. У бойовому складі ВПС та військ ППО ЗС РБ перебувало 29 бойових літаків та 33 вертольоти (ударних – 19).
Особливості застосування засобів повітряного нападу противника та ведення ППО:
- продовжується щоденний ракетно-бомбовий терор по цивільним об’єктам адміністративних центрів (в першу чергу м. Києва, Харкова, Сум, Одеси, Дніпра, Запоріжжя), критичній та військовій інфраструктурі, зокрема з метою розхитування суспільно-політичної обстановки, деморалізуючого інформаційного тиску на цивільне населення, посилення капітулянтських настроїв;
- протиповітряною обороною ПС ЗСУ протягом тижня з 03.02.25 по 09.02.25 було збито понад 546 засобів повітряного нападу противника, зокрема: 1 КАР; 408 ударних БпЛА типу «Shahed»; ▪️108 розвідувальних БпЛА; 120 БпЛА інших типів.
- за тиждень тактична авіація Повітряних Сил здійснила понад 100 літако-вильотів: 68 – винищувальне авіаційне прикриття; 27 – вогневе ураження та авіаційна підтримка військ; 8 – повітряна розвідка;
- зросла інтенсивність застосування тактичної та армійської авіації противника в районах наземних бойових дій;
- триває щодобово активне застосування БпЛА типу «Шахед» та дронів – хибних цілей, зокрема протягом значної частини доби по цілям в глибині території держави, що через постійні повітряні тривоги значно впливає на життєдіяльність населення та роботу економіки;
- українські військові виявили у збитих безпілотниках «Гербера» бойову частину. До недавнього часу противник використовував пінопластові літальні апарати як хибні цілі. Експерт Сергій «Флеш» стверджує, що дрони «Гербера» оснащуються різними бойовими частинами вагою до 5 кг. Він опублікував фото уламково-фугасної БЧ вагою 2,5 кг. «Гербери» з БЧ можуть атакувати цілі так само, як і «Shahed-136», тобто за закладеними у пам’ять координатами. Крім цього, противник може використовувати їх як безпілотники-розвідники або ретранслятори. Українські військові вже фіксували появу «Гербер» із модемами та відеокамерами;
- в Україну прибули перші французькі винищувачі Mirage 2000-5F. Про це повідомив голова оборонного відомства Франції Себастьєн Лекорню. Перед передачею Україні винищувачі були модернізовані і тепер можуть застосовувати ракети Storm/SCALP та бомби AASM/HAMMER. Літаки можуть використовуватись для прикриття іншої авіації та наземних сил. Поява Mirage 2000 збільшить потенціал ПС ЗСУ, оскільки вони несуть ракети «повітря-повітря» з дальністю польоту 100 км. Також вони можуть стати заміною літакам Су-24 в частині застосування далекобійних засобів ураження.
- Повітряні сили ЗСУ підтвердили факт збиття КАБ у передмісті Запоріжжя 6 лютого, що свідчить про активну роботу з пошуку засобів протидії КАБ. «Ми посилили протидію керованим авіабомбам та ураження КАБів шляхом додаткового розгортання сучасних апаратно-програмних комплексів та засобів РЕБ» — О. Сирський;
- українська тактична авіація застосовує винищувачі Су-27 для ударів по позиціях противника 460-кілограмовими авіабомбами Mk. 83 JDAM-ER з дальністю польоту 72 кілометри (відеоролик було опубліковано журналістом Юрієм Бутусовим).
- Сили оборони використовують лазерні технології для ураження повітряних цілей на певній висоті. Про це стало відомо від командувача Сил безпілотних систем ЗСУ Вадима Сухаревського. Він заявив, що пошук рішень для відбиття атак баражуючих боєприпасів «Shahed-136» призвів до появи команд, які використовують лазерні технології для перехоплення повітряних цілей противника. Україна стала п’ятою країною світу, яка використовує бойові лазери. Наразі Сили безпілотних систем працюють над посиленням та масштабуванням «лазерних можливостей» України.
Окремі результати бойового застосування БпЛА СОУ:
за півроку з моменту створення Сил безпілотних систем підрозділи провели понад 220 операцій з глибинного ураження на території держави-агресора — як самостійно, так і у взаємодії з іншими складовими Сил оборони України;
було застосовано понад 3,5 тисячі ударних БпЛА дальньої дії, які здійснювали «DeepStrike» по критично важливих військових об’єктах РФ, позбавляючи ворога безпечної глибини та знижуючи його здатність до ведення війни;
окрему роль відіграє робота «важких бомберів» та FPV-дронів. За останні два місяці оператори 412 полку «NEMESIS» знищили понад 15 одиниць дороговартісних систем ППО противника типу «Бук» та «Тор»;
зростає дальність ударів – підрозділ СБС влучили FPV-дроном у танк противника на глибині понад 34 кілометри, що стало черговим підтвердженням розвитку технологій на полі бою.
2.3. Наземне угруповання противника
У зв’язку з проведенням перегрупування сил та засобів РФ, які приймають участь у бойових діях на території України та змінами у резервах об’єднаного угруповання військ (сил) кількість особового складу противника складає близько 619 тис. військовослужбовців. Поповнення надходить переважно на покриття поточних втрат. На окупованих територія також розгорнуто угруповання військ «Росгвардії» чисельністю до 35 тисяч військовослужбовців.
2.4. Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та в морських операційних зонах
Загалом оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та морських операційних зонах для українських військ залишалася складною та характеризується незначним просуванням наземних сил противника у ключових для них секторах/напрямках.
Протягом тижня противник зосереджував основні зусилля на Покровському напрямку, а також вів активні бойові дії на Курському, Харківському, Куп’янський, Лиманському, Сіверському, Краматорському, Торецькому, Новопавлівському та Гуляйпільському напрямках. Зберігається складна обстановка майже на всіх тактичних напрямках Донецького операційного району.
Деталізовані дії противника та Сил оборони на кінець звітного періоду (станом на 08.00 09.02.2025) згідно оцінок ГШ ЗСУ:
на території Курської області противник проводив наступальні дії з метою розгрому угруповання ЗСУ та звільнення територій. В свою чергу, СОУ утримують раніше захоплені території Курської області та в результаті наступальних дій протягом тижня збільшили їх площу на 10 кв.км;
на Харківському напрямку командування ЗС РФ намагається утримувати буферну зону та максимально відтягнути резерви СОУ від інших ділянок фронту. Також противник намагався продовжувати наступальні дії в районі н.п. Вовчанськ;
на Куп’янському напрямку Сили оборони відбивали штурмові дії противника в районі Загризове та Петропавлівка;
на Лиманському напрямку ворог намагався просунутись поблизу населених пунктів Нового, Колодязів, Новоєгорівки та Ямполівки;
на Сіверському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі Білогорівки;
на Краматорському напрямку противник атакував позиції наших військ в районах Часового Яру та Білої Гори;
на Торецькому напрямку бойові дії тривали в районі в районі Кримського та Торецька;
на Покровському напрямку ворог намагався просунутись в районі н.п. Єлизаветівка, Промінь, Піщане, Новоолександрівка, Андріївка, Дачне, Калинове, Водяне Друге, Зелене Поле, Новоторецьк, Лисівка, Покровськ, Удачне, Надіївка, Преображенка та Шевченко;
на Новопавлівському напрямку противник вів наступальні дії в районі Костянтинополя;
на Гуляйпільському напрямку противник вів наступальні дії в напрямку Новополя.
на Оріхівському та Придніпровському напрямках ворог станом на кінець звітного періоду активних наступальних дій не проводив;
на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено. У прикордонних з Україною районах продовжують перебувати підрозділи ЗС Білорусі – орієнтовно 4-5 підрозділів батальйонного рівня. На даний час переміщення бойових підрозділів ЗС Росії на територію Білорусі не відмічено;
на кордоні України з РФ (в межах Чернігівської та Сумської областей, поза межами території, яка прилягає до району дій ЗСУ в Курській області) противник зберігає військову присутність, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ;
Загалом на Сіверському та Слобожанському операційних районах ворог утримує угруповання військ «Сєвєр» для проведення диверсійно-розвідувальної діяльності у Чернігівській, Сумській та Харківській областях та протидії підрозділам СОУ, які продовжують бойові дії у прикордонних районах Курської та Бєлгородської областях РФ.
у Чорноморській та Азовській операційних зонах оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ворог здійснює контроль надводної та повітряної обстановки, насамперед у районах пунктів базування Чорноморського флоту. Противник утримує в готовності кораблі і підводні човни для завдавання ракетних ударів по території України та перешкоджає морській економічній діяльності нашій державі в регіоні. Водночас ворог вдосконалює систему охорони та оборони Керченського мостового переходу.
Загалом у Кримському операційному районі обстановка без суттєвих змін. Силами та засобами підрозділів противника продовжуються заходи з інженерного облаштування оборонних позицій, розташованих уздовж західного узбережжя Кримського півострова для запобігання можливих дій СОУ.
Щодобова кількість бойових зіткнень протягом тижня:
02.02.2025: 97
03.02.2025: 110
04.02.2025: 85
05.02.2025: 90
06.02.2025: 101
07.02.2025: 123
08.02.2025: 133
Моніторингові джерела (зокрема, «DeepStatе», ISW тощо) свідчать, що станом на:
02.02.2025: ворог просунувся у Срібному, Дачному та біля Колодязів (орієнтовна втрата території – 4,8 км² за день);
03.02.2025: ворог просунувся в Часовому Яру, Срібному, біля Новоандріївки та Надіївки (орієнтовна втрата території – 2,8 км² за день);
04.02.2025: ворог просунувся біля Западного, Кіндрашівки та Тополів (орієнтовна втрата території – 7,7 км² за день);
05.02.2025: ворог просунувся в Андріївці та Дачному (орієнтовна втрата території – 0,5 км² за день);
06.02.2025: ворог просунувся в Дачному та Успенівці (орієнтовна втрата території – 0,3 км² за день);
07.02.2025: СОУ просунулися біля Черкаської Конопельки в Курській області (захоплено території – 10 км²), ворог просунувся біля Ямполівки, Ступочок, в Торецьку та Андріївці (орієнтовна втрата території – 7,4 км² за день);
08.02.2025: ворог просунувся біля Запоріжжя, Зеленівки та в Андріївці (орієнтовна втрата території – 0,7 км² за день).
За оцінками експертів на основі даних ресурсу «DeepStatе»:
- за тиждень просування противника оцінюється орієнтовно в 24 км²;
- загалом це найменший тижневий поступ ЗС РФ з червня 2024 року;
- слід звернути увагу на зменшення темпів просування противника на Покровському напрямку;
ЗСУ мали просування в Курській області на місцевості загальною площею близько 10 км².
Загалом у січні цього року просування військ Росії в Україні сповільнилося – вони зайняли близько 320 квадратних кілометрів порівняно з приблизно 400 квадратними кілометрами у грудні 2024 року, заявила 7 лютого розвідка Великої Британії. «Росія взяла під контроль опорний пункт Велика Новосілка, але просування вздовж більшої частини лінії фронту було відносно незначним. Протягом 2024 року російське просування прискорювалося, і в листопаді 2024 року було захоплено понад 700 квадратних кілометрів, що є одним з найшвидших темпів просування з початкових етапів конфлікту», – йдеться у повідомленні. У розвідці Британії зазначили, що на Курщині Росія досягла незначних успіхів у січні 2025 року. «Підрозділи Північної Кореї (КНДР), які брали участь у наступальних бойових діях у Курській області, тимчасово відійшли з передових позицій, ймовірно, для відпочинку і переоснащення перед передислокацією. Це майже напевно повʼязано насамперед з великими втратами, яких вони зазнали під час атак на позиції, утримувані Україною», – вказано в аналізі.
Керівник розвідувального центру Сил оборони Естонії полковник Антс Ківісельг заявив, що Росія, після невеликого «успіху» у наступі на Донецьку область, почала реорганізацію та перегрупування своїх сил. Про це він сказав на брифінгу у пʼятницю, 7 лютого, повідомляє « ERR». За словами керівника військової розвідки Естонії, Росія зменшила кількість обстрілів впродовж останнього тижня, а це пов’язано перш за все з тим, що після захоплення Великої Новосілки та Курахового у Донецькій області Росія почала відновлювати та поповнювати свої підрозділи у цьому районі.
Триває продовження диверсійних дій РФ в глибині території України, включно з залученням українських громадян: спалення автомобілів Сил оборони, напади на працівників та об’єкти ТЦК та СП, поліції, диверсії на об’єктах залізниці тощо.
2.5. Удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території
02.02.2025: підрозділи ССпО ЗСУ та СБУ у ніч з 02 на 03 лютого 2025 року уразили Волгоградський НПЗ («Лукойл-Волгограднафтопереробка») та Астраханський газопереробний завод. На заводі у Волгоградській області, зокрема, пошкоджено установки первинної переробки. На Астраханському ГПЗ робота підприємства зупинена;
03.02.2025: Повітряні Сили Збройних Сил України завдали високоточного удару по пункту управління ЗС РФ в районі населеного пункту Новоіванівка.
04.02.2025: Підрозділи Служби безпеки України, у взаємодії зі Збройними Силами та іншими складовими Сил оборони, у ніч з 04 на 05 лютого 2025 року уразили ТОВ «Албашнєфть» у Краснодарському краї РФ. Цей завод з первинної переробки нафти та виробництва нафтопродуктів позиціонується як «міні-НПЗ». Підтверджено влучання, на об’єкті виникла пожежа.
05.02.2025: У ніч з 05 на 06 лютого 14-й окремий полк безпілотних авіаційних комплексів Сил безпілотних систем ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони успішно вразив інфраструктуру військового аеродрому Приморсько-Ахтарськ у Краснодарському краї РФ. Цей аеродром росіяни активно використовують для зберігання, підготовки та запусків БпЛА територією України, а також для обслуговування літаків тактичної авіації.
07.02.2025: У ніч на 8 лютого БпЛА атакували чотири регіони РФ, у двох із них цілями стали нафтопереробні станції. За даними російських джерел, дрони атакували нафтоперекачувальну станцію в передмісті Чортково Ростовської області. Пошкоджено адміністративно-побутові будівлі підприємства. Крім того, БпЛА атакували нафтоперегінну станцію в Кумилженському районі Волгоградської області. Також вибухи прогриміли вночі в Слов’янську-на-Кубані Краснодарського краю і в Ростові-на-Дону.
Якщо у 2022-23 пріоритетними цілями були об’єкти на окупованих територіях, то зараз ситуація змінилася, БпЛА атакують об’єкти РФ практично кожні 2-3 дні.
Інфографіка періодичності українських атак на території Росії за останні 6 місяців (джерело: https://t.me/oko_gora ):
![](https://uifuture.org/wp-content/uploads/2025/02/image-14.png)
3. Загальний прогноз обстановки на короткострокову перспективу
3.1. Загальний прогноз
Керівництво РФ залишає свої стратегічні цілі щодо нашої держави незмінними та продовжує війну на виснаження, розраховуючи на поступове зменшення оборонного потенціалу України (особливо людського потенціалу та його мотивації до опору агресору) та надання безпекової підтримки нашої держави зі сторони США/НАТО/ЄС на рівні, який виключає досягнення переваг України на фронтах.
3.2. Прогноз щодо воєнних дій в операційних зонах та районах
Що стосується наземних дій, то противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжить стратегічну наступальну операцію на території України, зокрема щодо виконання пріоритетного завдання з виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей з одночасними аналогічними діями на південно-східному та північно-східному напрямках. Одночасно будуть продовжуватися заходи з відбиття українського наступу в Курській області.
Протягом наступного тижня та в найближчій перспективі:
1. Прогнозується продовження спроб РФ нанести удари по адміністративним центрам і критичній інфраструктурі України, ймовірно в форматі комбінованих/групових ударів (ракети, БпЛА) з акцентом на енергетику, ОПК та транспортну інфраструктуру, а також на аеродроми та визначені міста (в першу чергу м. Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Суми). Противник відновив готовність до чергового масованого/комбінованого ракетно-авіаційного удару, його нанесення залежить від прийняття відповідного політичного рішення.
2. ЗС РФ продовжать попередні наступальні дії по ключовим напрямкам на лінії бойового зіткнення (зазначені вище). Найбільша активність противника буде зберігатися щонайменше на Покровському напрямку, включаючи спроби охопити місто Покровськ.
3. В Курській області – продовжаться спроби противника посилити свій контрнаступ та створити умови для розгрому ЗСУ і відновлення положення щонайменше по державному кордону. ЗСУ продовжать спроби вести активні дії щодо нанесення максимального ураження угрупованню ЗС РФ на даному напрямку.
Як вважає міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі, президент РФ Володимир Путін не демонструє готовності до переговорів, а війна РФ проти України триватиме ще кілька місяців (повідомляє «The Guardian»). Леммі зазначив, що, незважаючи на зусилля адміністрації США щодо сприяння завершенню конфлікту, переговори про завершення бойових дій не відбудуться найближчим часом: «Я не впевнений, що до мирних переговорів залишилися тижні. І я кажу це, тому що наша оцінка, яку, я впевнений, поділяють і США, полягає в тому, що Путін не демонструє абсолютно ніякого апетиту до переговорів і до припинення цієї війни… Українці чітко усвідомлюють, що не може бути ніякого припинення вогню до переговорів. Тому я не очікую припинення вогню в цій війні найближчим часом… І тому, на жаль, я думаю, що ця війна на виснаження триватиме ще кілька місяців».
За припущеннями аналітиків ресурсу «Інформаційний спротив» через складну ситуацію в РФ щодо ресурсів та інших чинників для продовження агресії навесні 2025 року можуть виникнути передумови для тимчасової стабілізації лінії фронту за умови:
- недопущення обвалу внутрішньої стійкості нашої держави до оборони зсередини;
- збереження обсягів допомоги від партнерів мінімально на кілька місяців;
- підтримання поточного рівня втрат ЗС РФ без можливості їх оперативно поповнювати.
3.3. Прогнози застосування засобів повітряного нападу, стан готовності носіїв високоточної зброї великої дальності:
Рівень загрози:
Зберігається безпосередня загроза продовження ракетних/авіаційних ударів високоточними засобами, включно з балістичними ракетами, БпЛА та керованими авіаційними бомбами по адміністративних та промислових центрах, ОПК, транспортній та енергетичній інфраструктурі держави, місцях зосередження авіації, резервів військ та запасів боєприпасів і пального – по всій території держави (з одночасною постійною зміною їх тактики нанесення). Противник набув операційної готовності до чергового масованого/комбінованого ракетно-авіаційного удару.
Стосовно повітряної компоненти:
На початок нового тижня стратегічна/дальня авіація РФ, яка залучається для ударів по цілях в Україні, розосереджена по аеродромах в глибині російської території. Ворог відновлює носії крилатих ракет у готовність до застосування, продовжує спорядження носіїв крилатих ракет та проведення екіпажами літаків тренувань з відпрацюванням виходу у райони пусків ракет.
Зокрема, зв інформацією моніторингових ресурсів у звітному періоді:
АБ «Біла», Іркутська обл. – станом на 08.02.25 (10:45) на авіабазі перебували 7 Ту-160, без змін починаючи з 01.02.2025;
2 Ту-160 здійснили 08.02.2025 тренування в межах Саратовсьокої області;
на АБ «Енгельс-2» прилітали 3 Ту-95МС для зарядки Х-101.
станом на 09.02.2025 відомо про мінімум 6 Ту-95МС, які споряджені Х-101 та перебувають на АБ «Оленья»;
загальна кількість Ту-95МС та Ту-160 біля України станом на 08.02.2025 становила 18 одиниць: АБ «Оленья» – 9 Ту-95МС, АБ «Енгельс-2» – 3 Ту-95МС та 2 Ту-160 (без суттєвих змін), АБ «Дягилево» – 4х Ту-95МС.
дислокація літаків на аеродромах та рівень їх операційної готовності постійно змінюється;
очікується продовження польотів літаків МіГ-31К/І, включно з виходом у район застосування авіаційних засобів ураження.
На підставі наведеного та з огляду на іншу релевантну інформацію можна зробити висновок, що триває підготовка противника до чергової ракетної атаки.
Стосовно морської компоненти:
Ситуація в ПБ «Новоросійськ» – без суттєвих змін. Загалом з акваторії Чорного моря до застосування КРМБ потенційно можуть бути залучені – 2 фрегати проекту 11356Р “Адмирал Макаров”, “Адмирал Эссен” (по 8 КР), 3 малих ракетних кораблі пр. 21631 “Ингушетия”, “Грайворон” (по 8 КР) та “Вышний Волочек” (7 КР), 3 підводних човна проекту 636.3 (по 4 КР). Для бойового застосування «Калібрів» кораблі в основному виходять в море за кілька годин до пуску КР.
Станом на ранок 09.02.2025 на виході у Чорному морі перебував 1 носій крилатих ракет «Калібр» з загальним залпом 4 ракети.
Стосовно загрози ударів балістичними ракетами середньої дальності:
Рівень загрози – без змін.
Висновки:
Загалом передумов для зменшення ракетних та повітряних атак проти України не спостерігається. Вичерпання РФ запасів ракетного озброєння найближчим часом не очікується, з огляду на кількість та інтенсивність поточних ракетних і авіаційних ударів, утримання частини ракет в резерві та підтримання існуючих темпів їхнього виробництва.
Ефективні удари СОУ по об’єктам на території РФ, бажання керівництва держави-агресора примусити Україну до переговорів на умовах Кремля та пониження температури об’єктивно збільшують ймовірність нових масованих/комплексних ударів та активізації систематичних дій ПКС ЗС РФ.
Залишаються ризики ураження наземних об’єктів на території України до м. Київ та обласних центрів північних і західних областей включно. Очікується продовження існуючої інтенсивності практично щодобових ударів керованими авіабомбами (включно з КАБ), ракетами ОТРК «Іскандер», Х-59 та особливо Х-69 та БпЛА типу «Шахед» з спробами охопити максимально більшу територію України.
Прогнозуються нові заходи противника щодо ураження системи ППО держави, активного впливу на авіацію ЗСУ на землі та в повітрі, аеродромну мережу загалом і використання створеного дефіциту потенціалу ЗСУ для подальших масованих (зосереджених) ударів по ключових об’єктах.
4. Питання оборони України, продовження/закінчення війни, середньо- та довгострокові оцінки та прогнози
4.1. Ситуація в Російській Федерації в контексті агресії проти України
Держава-агресор продовжить курс на затягування війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України, для чого продовжить активні наземні дії, перекидання з глибини території РФ до районів оперативного призначення військ (сил) та інших ресурсів, інтенсивні ракетно-авіаційні удари з одночасним накопиченням крилатих і балістичних ракет та ударних БпЛА.
У звітному періоді мала місце заява заступника начальника Генштабу ЗС РФ генерал-полковника В.Трушина. Хоча підстави стверджувати про її достовірність відсутні, основні тези заслуговують уваги:
російські військові змогли внести корективи у способи ведення війни, що дозволило перехопити ініціативу та вести наступ практично на всіх напрямках. Насамперед, це стосується питань завоювання панування у повітрі та вогневої переваги над противником, дезорганізації його системи управління;
перегляду зазнали організація контрбатарейної боротьби, далекого вогневого ураження, застосування високоточної зброї в умовах протидії засобів РЕБ, захисту від БпЛА, застосування боєприпасів, що барражують, і FPV-дронів;
вдалося запровадити нові підходи до побудови піхоти в останній момент наступу, придумати способи захисту військ при інтенсивних обстрілах противника;
за час СВО військові удосконалили організацію бойового застосування авіації в умовах не до кінця пригніченої ворожої системи ППО, бронетехніки – на фоні використання противником протитанкових засобів високої ефективності;
вдосконалено методи управління військами та засобами вогневої поразки із застосуванням автоматизованих систем розвідки та управління;
російські військові вчені досягли прориву ефективності високоточних засобів поразки. Вона становить щонайменше 90%. Прикладом є дослідження, що дозволили нашим засобам ППО ефективніше протистояти західним ракетам типу «Storm Shadow» і ATACMS.
Згідно публікації видання «Економічна правда», аналіз даних міжнародної торгівлі свідчить про рекордний обсяг імпорту в РФ критичних компонентів з Китаю. Основні тези публікації:
Загалом санкції на постачання критичних компонентів, зокрема продукції машинобудування та електроніки, у Росію у 2024 році не позначилися на обсягах їх імпорту до країни-агресора. Як свідчать останні дані трекеру російської торгівлі від бельгійського агентства «Brugel», перекриття потоку техніки з ЄС та США і боротьба з обходом санкцій через треті країни були нівельовані поглибленням співпраці між Москвою та Пекіном. У 2024 році обсяги продажів критичних товарів з Китаю до РФ побили черговий рекорд.
Торгову історію Кремля щодо критичних компонентів можна розділити на два періоди: до 24 лютого 2022 року та після. На етапі «до» спостерігалася тенденція нарощування імпорту: у 2019-2020 роках в РФ ввозили цих товарів в середньому на 27 млрд дол. на рік, а у 2021-му цифра досягла максимуму – 34 млрд дол.
«Після» відбувся різкий спад. В абсолютних цифрах він виглядає так: у 2022 році імпорт критичних товарів в РФ становив 20,5 млрд дол., у 2023-му – 21,5 млрд дол., а за січень-листопад 2024-го – 19,2 млрд дол.
Електричні машини та частини (включаючи напівпровідники) – найбільша категорія за обсягами критичного імпорту в РФ. У 2021 році їх росіяни придбали на 13,32 млрд дол., тоді як у 2022 році ця цифра зменшилася до 9 млрд дол., а у 2023-2024-х коливалася в межах 8,48-9,74 млрд дол.
Прилади та апарати (включаючи лазери) теж показують пікове значення у довоєнному році (5,1 млрд дол.) із зниженням до 2,54 млрд дол. за 11 місяців 2024 року. Найбільш помітний спад у транспортному обладнанні: з 6,1 млрд дол. у 2021 році до 1,77 млрд дол. у січні-листопаді 2024-го.
Загалом середньомісячні поставки, за підрахунками ЕП, у 2024 році були приблизно на чверть менші, ніж зазвичай до великої війни.
![](https://uifuture.org/wp-content/uploads/2025/02/image-15.png)
Після введення в дію пакетів санкцій країнами G7 та ЄС на постачання в РФ продукції подвійного призначення, яка може використовуватися і в цивільній, і у військовій економіці, традиційні торгові потоки майже зійшли нанівець.
Однак їх компенсував Китай, який став головним торговим партнером Кремля. Росія до 90% своєї залежності в мікроелектроніці, яку вона використовує для виробництва танків, снарядів та інших озброєнь, задовольняє імпортом з Китаю.
“, – казав Блінкен. Загроза вторинних санкцій, схоже, подіяла, принаймні частково, на всі країни (наприклад, Туреччину та Індію), але не на Китай.
2024 рік (якщо порівнювати січень-листопад з відповідним періодом попередніх років) встановив черговий рекорд двосторонніх відносин між Сі Цзіньпіном і Володимиром Путіним. Китай поставив в РФ критичних компонентів на 13,6 млрд дол. – більше, ніж будь-коли досі. Можна констатувати, що на Пекін припадають 75% поставок усіх машин та електроніки в Росію.
![](https://uifuture.org/wp-content/uploads/2025/02/image-16.png)
Проте не завжди ця продукція вироблена в Китаї. Хоча США згорнули співпрацю з РФ, проте не можна сказати, що жодні чип чи машина із Штатів не потрапили до росіян. Це відбувається через треті країни: Гонконг, Малайзію, Китай.
Наприклад, за даними Головного управління розвідки Міноборони України, чипи американської «Analog Devices» продовжують знаходити в останніх зразках російських дронів (БПЛА “Герань-2” або Shahed-136). Вони потрапляють у них як частини мікросхем, вироблених у Китаї. Країни ЄС скоротили вдесятеро постачання критичних компонентів в РФ (до 150 млн дол. наприкінці 2024 року), але продовжують частково торгувати з країною-агресором через треті країни (Грузія, Білорусь). Проте ці потоки не порівняти з рівнем торгової підтримки, яку Кремль отримує від Китаю.
Ймовірно, торгова війна, яку Дональд Трамп розв’язує проти Китаю, або ще більше поглибить співпрацю Пекіна з Кремлем, або призведе до ширшої угоди, яка її нарешті зменшить.
Загалом Російська Федерація демонструє готовність до подальшої ескалації війни проти України, публічно відкидаючи можливість компромісів, таких як заморожування лінії фронту або створення демілітаризованих зон.
4.2. Ситуація та заходи щодо забезпечення обороноздатності держави
07 лютого відбулося чергове засідання Ставки ВГК ЗСУ. Основні тези відповідної заяви з цього приводу президента В.Зеленського:
військові та Міністерство оборони збільшують кількість не тільки підписаних контрактів на постачання зброї, але й тих, що реалізовуються. Сьогодні були доповіді щодо конкретних видів озброєнь і техніки, і багато – нашого внутрішнього виробництва. Забезпечення для армії має бути стабільним, і саме частка власного нашого виробництва має постійно збільшуватись;
доповідь Головкома щодо ситуації на Донеччині й на Курщині. В районах Курської операції були нові штурми – російська армія і підтягнули знову північнокорейських солдатів. Значна кількість окупантів знищена, йдеться про сотні російських і північнокорейських військових. І це дуже важливо – бої саме на російській території, щоб не давати збільшувати напругу проти наших міст, нашої землі; і в нас на території, на фронті – 60 тисяч російської армії на Курщині – це 60 тисяч, які не додались до й так значних сил окупанта на Покровському та інших напрямках нашої Донеччині. Я вдячний всім нашим воїнам за стійкість, кожній бригаді – за результат;
дрони – технологічна основа сучасної війни. Українці мають бути в цій сфері лідером. І так багато в чому вже є. Сьогодні була зустріч із командирами підрозділів безпілотних систем, вони з найкращих, і досвід усіх наших найкращих буде масштабуватися. Це люди, які пишуть нову доктрину технологічного захисту для України. Рішення ухвалені, дрони виробляємо та постачаємо, і значення дронів має стати таким, щоб усе більше й більше унеможливлювати російські штурми.
В Україні за ініціативою В. Зеленського стартує проєкт «Лінія дронів», який об’єднав найефективніші українські підрозділи безпілотних систем: 414 обрубас «Птахи Мадяра», 427 опбс «Рарог», 20 опбс «К-2», ппбас «Фенікс» та 429 опбс «Ахіллес»
Згідно деталізованої інформації з цього приводу від Міноборони:
Технології змінюють війну. Запускаємо революційний проєкт, який кардинально посилить наші бригади та масштабуватиме досвід ефективного знищення противника – Лінія Дронів.
Це новий стандарт війни, де безпілотні системи стають ключовим елементом бойових дій, допомагаючи нашим захисникам і захисницям виконувати найскладніші завдання.
Робимо фокус на кращих підрозділах БПЛА. Лінія Дронів масштабуватиме найефективніші безпілотні системи у Сухопутних військах та Держприкордонслужбі.
Ми поєднуємо піхоту та БПЛА в єдину ударну систему. Це дозволить:
- формувати killzone глибиною 10-15 км, де ворог не зможе рухатися без втрат.
- надавати піхоті постійний повітряний супровід і прикриття.
- виявляти та знищувати цілі ще до того, як вони наблизяться до наших позицій.
У 2025 році на програму виробництва та закупівлі зброї передбачено рекордний бюджет — щонайменше 739 млрд грн. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів України 7 лютого. Д. Шмигаль підкреслив, що держава надає пріоритет закупівлі української зброї, інвестує та підтримує приватний сектор: «Один із ключових запитів у цьому напрямку від оборонних підприємств — це запровадження довгострокових контрактів на виробництво зброї та боєприпасів. Міністерству оборони, Міністерству фінансів та Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості доручено опрацювати це питання». За його словами, минулого року були підписані перші трирічні контракти, а у 2025 році має бути встановлено нормою укладання трирічних та п’ятирічних контрактів для виробників озброєння та військової техніки.
Водночас у прес-релізі «Технологічних сил України» наведені розрахунки, що у 2024 році приватні виробники зброї могли виробити ще додаткові 1,7 млн одиниць дронів та РЕБ, але не отримали державних контрактів. Загалом підприємства могли б виготовляти 4,7 тисячі такої техніки на день, якби державні замовники безперебійно їх контрактували. Загальна вартість такого обсягу техніки оцінюється у майже $2 мільярди.
За даними «ТСУ», приватні компанії ОПК у 2024 році були спроможні виготовити понад 2,7 мільйона одиниць озброєння. Водночас на замовлення державних закупівельників та благодійних фондів зброярі виготовили лише понад 1 мільйон одиниць військової техніки, що становить лише 37% від загальної спроможності виробників торік.
Комп’ютерні програми визнані складовою частиною ОВТ: Уряд підтримав відповідні зміни. 31 січня Уряд ухвалив зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 234 «Про затвердження Порядку розроблення, освоєння та випуску нових видів продукції оборонного призначення, а також припинення випуску існуючих видів такої продукції», розроблені Мінстратегпромом.
Міністерство цифрової трансформації повідомило, що у звітному періоді запустили «WINWIN AI Center of Excellence», на його базі будуть впроваджувати та інтегрувати рішення зі штучним інтелектом. Триває пошук «Head of Defense Tech Task Force у Brave1».
Заслуговує уваги інформація у звітному періоді від заступника міністра оборони України Івана Гаврилюка. Основні тези:
найбільша інтенсивність боїв спостерігалася у грудні 2024 року, коли кількість зіткнень сягала понад 250 на добу. Російські війська активно застосовували авіаційні бомби, що коригуються, випустивши близько 40 тисяч таких бомб за 2024 рік. Однак, незважаючи на чисельну перевагу та перевагу в озброєнні, Росія не змогла досягти стратегічних цілей на жодному з напрямків;
Україна демонструє перевагу у виробництві FPV-дронів та активно розвиває цей напрямок. З початку повномасштабного вторгнення було кодифіковано понад 1300 нових зразків озброєння, більшість із яких — безпілотні авіаційні комплекси та боєприпаси до них;
на початку 2024 року, армія щомісяця отримувала 20 тисяч FPV-дронів від держави, на сьогодні це близько 200 тисяч щомісяця;
ефективність застосування дронів та швидкість адаптації до змін відіграють ключову роль. У 2024 році було допущено до експлуатації 65 зразків наземних роботизованих комплексів, які успішно виконують різноманітні завдання на полі бою;
міжнародна допомога залишається критично важливим фактором підтримки обороноздатності України. У той же час країна активно розвиває власне виробництво озброєнь, наголошуючи на дронах далекого радіусу дії, які є ефективною заміною далекобійним ракетам. 2024 року близько двох третин контрактів на закупівлю озброєння для ЗСУ було укладено з українськими виробниками;
російський військово-промисловий комплекс, попри свою потужність, неспроможна повністю задовольнити потреби армії. У зв’язку з цим Росія змушена звертатися за допомогою до інших країн, таких як Північна Корея та Іран. Мобілізація у Росії триває, хоча й у контрактної формі. 2024 року на контрактну службу до російської армії було завербовано не менше 427 тисяч осіб;
планується реформа ТЦК, яка передбачає поділ функцій на соціальні питання, облік військовозобов’язаних та підготовку до служби.
Головнокомандувач ЗСУ О. Сирський провів нараду з розвитку безпілотних систем та РЕБ за підсумками першого місяця 2025 року. Основні тези:
У січні 66% російської техніки було виведено з ладу саме в результаті роботи ударних БпЛА різних типів. Загалом за звітний місяць наші дрони уразили або знищили на 7% більше цілей, ніж у грудні.
Найбільша частка уражень (49%) припадає на FPV-дрони. Лідери за даним напрямком – підрозділи БпС 46-ї аеромобільної, 3-ї штурмової, 80-ї десантно-штурмової бригад.
Заслухав доповіді про стан справ щодо набуття спроможностей підрозділів Сил безпілотних систем, зокрема переформування полків у бригади, нарощення безпілотної складової у складі механізованих бригад, а також про новітні зразки комплексів РЕБ та їх сумісність із БпЛА.
На завершальному етапі перебуває розробка Концепції застосування окремої бригади безпілотних систем СБпС ЗС України та деякі інші оргмоменти щодо розвитку Сил безпілотних систем.
Окрему увагу звернув на доповідь J2 (нашої розвідки) щодо формування противником нового роду військ – військ безпілотних систем ЗС РФ. Ми знаємо про задуми противника та його конкретні плани, що передбачають до 2030 року 210 тисяч військовослужбовців військ БпС у 277 військових частинах і підрозділах.
Міноборони нарощує об’єм закупівель та поліпшують забезпечення підрозділів Збройних сил України безпілотними наземними комплексами (БпНК). Це рішення ухвалене за результатами комплексу випробувань, які проводилися з літа 2024 року за підтримки Головного управління оборонних інновацій Міноборони та у взаємодії з Управлінням інноваційної діяльності Збройних сил України.
«Від перших днів повномасштабного вторгнення багато бригад використовували роботизовані системи на полі бою. На основі цього досвіду ми визначили ключові пріоритети й тепер переходимо до системного впровадження цих технологій. Наша мета – створити повноцінні роботизовані підрозділи, які посилять бригади на фронті, підвищать бойову ефективність і, найголовніше, збережуть життя українських воїнів», – наголосив міністр оборони України Рустем Умєров.
Отримані в рамках випробувань висновки стали основою для розгортання перших повноцінних підрозділів БпНК у складі бойових бригад на передовій.
«Роботизовані системи здатні радикально змінити підхід до ведення бойових дій. Вони зменшують ризики для особового складу, мають вищу швидкість та вантажопідйомність, меншу помітність і можуть бути оснащені бойовими, інженерними модулями або засобами РЕБ. Наразі ми визначили ключові вимоги до управління такими підрозділами, зв’язку та інтеграції з іншими підрозділами в складі бригад», – зазначив перший заступник міністра оборони генерал-лейтенант Іван Гаврилюк.
За результатами випробувань Генеральний штаб Збройних сил України спільно з Управлінням інноваційної діяльності Збройних сил України розробили організаційно-штатну структуру роботизованих підрозділів, а також визначили типи озброєння та обладнання, які будуть проходити апробацію в бойових умовах.
«Щоб максимально реалізувати всі переваги цих технологій, ми розбудовуємо не лише виробничі потужності, а й систему підготовки особового складу. Експлуатанти роботизованих платформ мають не просто керувати технікою – вони повинні планувати маршрути, вміти будувати систему зв’язку для керування БпНК, забезпечувати ефективну взаємодію з іншими підрозділами. Це цілісна реформа, яка робить українську армію технологічно передовою», – додав Рустем Умєров
Оборонне відомство кодифікувало і допустило до використання у підрозділах Збройних сил України безпілотні авіаційні комплекси ZEUS і HADES українського виробництва. Маневрені FPV-коптери цих комплексів мають рами різних розмірів. Завдяки налаштуванням двигунів та удосконаленій системі керування можуть наздоганяти та уражати техніку ворога, яка рухається на великій швидкості. Можуть уражати польові укріплення, бронетехніку та живу силу ворога. Літальні апарати маловразливі до впливу ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
Український проєкт «Дикі шершні» розробив дрон-перехоплювач «Sting» для знищення російських «Shahed-136». БпЛА розганяється до 160 км/год, працює на висотах до 3000 метрів та керується оператором через FPV-окуляри. У майбутньому планується інтеграція ІІ-наведення для автоматичного захоплення цілей. Головне завдання «Sting» – знизити навантаження на ППО, тому що його вартість в рази нижча, ніж у ракет до ЗРК і « Shahed».
Інженери Центру масштабування технологічних рішень удосконалили детектор дронів «Вітряк М», додавши аудіовихід і можливість встановлення на транспорт. Пристрій отримав спеціальний роз’єм, що дозволяє виводити відеосигнал на екран, наприклад, автомобільну магнітолу або монітор заднього виду, інформує «Фокус». Детектор також оснастили кріпленнями для встановлення на дах або в салон авто. Це дає змогу військовим бачити, що саме фіксує ворожий дрон, визначати його напрямок і вчасно реагувати на загрозу. Випробування показали, що пристрій допомагає підвищити рівень безпеки під час пересування. «Вітряк М» вже використовується у бойових умовах і дозволяє ефективніше застосовувати засоби радіоелектронної боротьби. Процес ліцензування пристрою перебуває на фінальній стадії. Після завершення юридичних процедур почнеться серійне виробництво і постачання «Вітряка М» на передову.
18-19 лютого у Києві відбудеться «Defense Tech Innovations Forum 2025». В програмі доповіді від лідерів оборонної галузі; панельні дискусії за участю представників уряду, Сил безпеки та оборони, інноваторів і виробників; пітчі українських стартапів; нетворкінг у колі професіоналів.
На базі Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського відбувся захід «Claster4Defence», присвячений нарощуванню співпраці між представниками ЗСУ та виробниками товарів подвійного призначення. В ньому взяли участь як представники української армії, влади, бізнесу, міжнародних організацій від ЄС та НАТО так і безпосередньо виробники товарів подвійного призначення в галузі роботизації, автоматизації, IT та інших ключових напрямків.
Довідково: Ініціатива “Claster4Defence” – це український кластерний альянс, який налічує 40 кластерів, серед яких більше 10 мають прямий стосунок до виробництва технологій подвійного призначення. Він об’єднує як великі, так і малі підприємства, котрі можуть вільно обмінюватися між собою досвідом та надають підтримку у нарощуванні виробничих спроможностей, заміщують імпорт складних компонентів з третіх країн, і надають можливості доступу до нових ринків.
4.3. Залишається актуальним питання ресурсного забезпечення Сил оборони України від країн-партнерів.
Основні події:
Поставки американської зброї в Україну нещодавно були ненадовго призупинені, а потім відновилися на тлі обговорення адміністрацією Дональда Трампа політики щодо Києва. Про це повідомило видання «Reuters» із посиланням на чотири джерела. За словами одного зі співрозмовників «Reuters», в адміністрації Трампа існують угруповання, які розходяться в думках щодо того, до якої міри США повинні продовжувати допомагати Україні зброєю з американських запасів.
Поточного тижня відбудеться нова зустріч у форматі Рамштайн за участю нового глави Пентагону Піта Хегсета. Під час заходу він підтвердить прихильність адміністрації президента США Дональда Трампа завершити війну в Україні дипломатичним шляхом.
Європейський Союз у найближчі тижні зосередиться на прискоренні постачання зброї та боєприпасів Україні. Президентка Єврокомісії наголосила, що підтримка українського спротиву є ключовим пріоритетом, адже від цього залежить безпека всієї Європи.
У звітному періоді в Україну прибули перші бойові літаки «Mirage 2000-5F» разом з підготовленими українськими екіпажами. Перед передачею Україні винищувачі були модернізовані і тепер можуть застосовувати ракети «Storm»/»SCALP» та бомби AASM/HAMMER.
АТ «Українська оборонна промисловість» та Польська зброярська група (PGZ) 3 лютого підписали меморандум про співпрацю у виробництві боєприпасів, обслуговуванні техніки та посиленні ППО. Передбачено також напрацювання фінансових механізмів для залучення інструментів та коштів, передбачених Європейською оборонною стратегією (EDIS) та Європейською оборонно-промисловою програмою (EDIP).
Український оборонпром та європейський концерн «KNDS Deutschland» досягли домовленості про розширення співпраці. За словами генерального директора німецької компанії Ральфа Кетцеля, вона візьме на себе розробку української версії самохідної зенітної установки «Gepard».
«Defense Partnership Latvia» запустило у Валмієрі серійне виробництво БТР «Patria» 6×6. Засновником спільного підприємства є фінська компанія «Patria» і латвійська «Unitruck». Воно здатне виготовляти по 30 бронетранспортерів на рік. Повідомляється, що першу партію машин буде передано ЗСУ.
Міністр оборонних закупівель Великої Британії Марія Ігл заявила про програми морських безекіпажних катерів (БЕК, Uncrewed Maritime Vessels, UMV – ред..) «Wasp» і «Snapper» у двох письмових відповідях парламенту Великої Британії від 4 лютого 2025 р., в яких зазначила, що обидва вони є «новою морською системою без екіпажу», яка була «швидко розроблена» спеціально для підтримки України.
Литва передала Україні запчастини для БТР та автомобільний транспорт. У 2025-му Литва планує надсилати Україні ППО, боєприпаси, безпілотники, антидрони, а також фінансово підтримувати українську оборонну промисловість.
5. Оцінки ситуації та прогнози щодо перспектив ведення та закінчення війни з боку стейк-холдерів та експертного середовища
Спеціальний посланник президента США з питань Росії та України Кіт Келлог заявив, що у глави Білого дому нібито є «надійний план» для припинення війни Росії проти України і початку мирних переговорів. Про це він сказав у інтерв’ю Fox News. За словами Келлога, США розглядають можливість «тиснути не тільки на Москву, а й на Київ», а також висунути позитивні ініціативи для обох сторін.
«Він [Трамп] знає, де натиснути, де не тиснути, але що ще важливіше, він створить важелі як для українців, так і для росіян… І ви можете прочитати між рядків, що саме так, власне, і створюється цей важіль… І це надає президенту США важіль тиску, що дозволяє завершити [війну]», — заявив він.
Водночас спеціальний посланник припустив, що для досягнення припинення вогню і постійного миру знадобиться не дуже багато часу: «Ми говоримо про місяці, а не про роки. Хотілося б вірити, що ми зможемо чогось досягти в короткостроковій перспективі. Я хотів би бачити за 100 днів або перемир’я, або тривалий мир. Але це не повинно бути схоже на те, що ми бачили в Афганістані, де процес затягнувся на чотири роки. Рішення має бути хорошим для всього світу».
Також за словами Келлога, наразі санкції проти Росії за ступенем «болючості економічного тиску» перебувають приблизно на рівні 3 балів за 10-бальною шкалою. Він зазначив, що самі санкції США – наприклад, ті, що націлені на прибутковий енергетичний сектор Росії – формально вдвічі вищі, але все ще є простір для їх посилення. Келлог повідомив, що Д.Трамп кілька днів тому збирав в Овальному кабінеті «всю підтверджену команду» радників і членів кабінету, які займаються питаннями національної безпеки – від віце-президента Джей Ді Венса до міністра фінансів Скотта Бессента, – і вони обговорили, як використовувати всі елементи національної влади, щоб покласти край війні.
За оцінками низки західних експертів, російський диктатор Володимир Путін наразі як ніколи «близький до досягнення своїх цілей у війні» проти України, тому в нього практично немає причин погоджуватися на переговори. Про це повідомило агентство «Associated Press» у суботу, 8 лютого. Основні тези публікації.
За даними експертів, з якими говорили журналісти, попри умови чи погрози президента США Дональда Трампа, у Путіна «мало стимулів сідати за стіл переговорів».
«AP» пише, що першим кроком Трампа щодо Путіна було назвати його «розумним» і погрожувати Росії тарифами та зниженням ціни на нафту. Проте ці слова Кремль не сприйняв серйозно, вважають експерти.
«На Заході звідкись взялася ідея, що Путіну важливо домовитися і покласти край війні. Це не так», — сказав один із російських експертів.
Також агентство зазначає, що Путін не зможе так легко поступитися, а також не втратить шанс «покарати Захід і підірвати його альянси та безпеку, змушуючи Київ до політики нейтралітету».
Востаннє Трамп і Путін зустрічалися в Гельсінкі у 2018 році, коли між ними була «взаємна повага», нагадав колишній президент Фінляндії Саулі Нійністе. Він також додав, що вони «не дуже схоже», через те, що Путін є «системним» мислителем, тоді як Трамп діє як бізнесмен, який ухвалює швидкі рішення».
Російський експерт Борис Бондарєв заявив AP, що російський диктатор розглядає переговори лише як інструмент «отримати все, що він хоче», й додав, що «дивовижно, як західні лідери досі не розуміють тактики Кремля».
«Це означає, що Путін, ймовірно, вітатиме будь-яку зустріч із Трампом, оскільки вона підсилює статус Росії на міжнародній арені та дає йому більше важелів впливу у переговорах», — сказано у публікації.
Загалом звітний період продовжив тенденцію попередніх тижнів та характеризується появою низки діаметральних оцінок поточної ситуації в Україні та її перспектив, а також дій провідних геополітичних «гравців» стосовно наведеного. Наведене значним чином було обумовлене першими кроками на посаді президента США Д.Трампа та членів його команди. Основні відмінності полягають в сценаріях, термінах їх реалізації, формату залучення/участі західних країн, в першу чергу США тощо. Особливістю також є збільшення в оцінках питомої ваги чинника непередбачуваності.
6. Загрози поширення та застосування зброї масового ураження, ядерна безпека, радіаційна обстановка та ситуація навколо ЗАЕС
Ймовірність застосування ядерної та хімічної зброї по території України залишається загалом на попередньому рівні.
Ризик ядерної ескалації Росією залишається низьким.
Стратегічні ядерні сили (СЯС) ЗС РФ визначеним складом знаходяться на бойовому чергуванні, зміни в характері їх дій не спостерігаються (згідно відкритих оцінок розвідувальних органів, аналізу супутникових знімків, інформації від профільних ОSINT-спільнот та власного моніторингу УІМ).
Частина носіїв ядерної зброї стратегічного призначення залучена до ударів по території України ракетами в звичайному (неядерному) спорядженні.
«Ядерна ескалація» потенційно можлива у разі загрози втрати РФ значної частини власної території та тимчасово окупованих територій України, які вона незаконно включила до свого складу.
Щодо питань поширення зброї масового ураження та засобів її доставки
Кім Чен Ин підтвердив політику КНДР щодо розвитку своїх ядерних сил, заявивши, що він посилить стримування. Окрім цього лідер Північної Кореї вчергове відзначився заявою про повну підтримку РФ в «захисті її суверенітету». Водночас він звинуватив військове партнерство між США, Японією і Південною Кореєю та їхні навчання з моделювання ядерної війни в тому, що вони спричинили конфлікт і створили серйозну загрозу безпеці його країни. Сталось це під час його промови в міністерстві оборони КНДР під час заходу з нагоди 77-ї річниці Корейської народної армії.
Радіаційна ситуація на території України
Радіаційна ситуація на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП “НАЕК “Енергоатом” та ДСП “Екоцентр”, залишалася стабільною. Радіаційний фон складає від 0.08 до 0.13 мкЗв/год (допустимий рівень радіаційного фону становить до 0.30 мкЗв/год згідно Норм радіаційної безпеки України).
Залишається актуальною можливість руйнувань об’єктів атомної та хімічної промисловості, що є загрозою регіонального/місцевого масштабу.
Запорізька АЕС (м. Енергодар) працює з ризиками порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Радіаційний фон складає 0.10-0.11 мкЗв/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень. Реактори №1-6 станції перебувають в режимі холодної зупинки. Стан енергоблоків – стабільний. Станція отримує живлення від основної зовнішньої повітряної лінії електропередачі ПЛ-750 кВ “Дніпровська” та резервної ПЛ-330 кВ “Феросплавна-1”. Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС становить 14,14 м. Територія ЗАЕС використовується окупаційними військами для розміщення військ . Ймовірним сценарієм радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС продовжує вважатися аварія з втратою живлення циркуляційних насосів, що призведе до припинення охолодження активної зони реактора.
Аварій та обстрілів хімічно небезпечних об’єктів не зафіксовано.
Продовжується застосування ЗС РФ хімічних боєприпасів в районах ведення бойових дій.
Додаток
Деталізована інформація щодо дій засобів повітряного нападу противника по дням тижня
Основні удари засобів повітряного нападу противника :
02.02.2025: У ніч з 02 на 03 лютого 2025 року (із 19.00 02 лютого) противник атакував 71-м ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Курськ, Брянськ, Міллєрово, Приморсько-Ахтарськ — РФ, ТОТ Криму. Заявлено про збиття 38-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській, Черкаській, Запорізькій, Дніпропетровській, Вінницькій та Хмельницькій областях. 25 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Сумщина, Харківщина та Черкащина.
03.02.2025: У ніч з 03 на 04 лютого 2025 року (із 20.00 03 лютого) противник атакував 65-ма ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Курськ, Брянськ, — РФ. Заявлено про збиття 37-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Полтавській, Сумській, Київській, Чернігівській та Черкаській областях. 28 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Сумщина та Черкащина.
04.02.2025: У ніч з 04 на 5 лютого 2025 року (із 20.00 04 лютого) противник атакував двома балістичними ракетами «Іскандер-М» із Курської області та 104-ма ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Курськ, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявлено про збиття 57-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Черкаській, Чернігівській, Житомирській, Хмельницькій та Кіровоградській областях. 42 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Київщина, Кіровоградщина, Сумщина, Харківщина та Донеччина.
05.02.2025: У ніч з 05 на 06 лютого 2025 року (із 19.00 05 лютого) противник атакував 77-ма ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Курськ, Брянськ, Міллерово, Шаталово — РФ. та двома балістичними ракетами «Іскандер-М» із Ростовської області РФ. Заявлено про збиття 56-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Черкаській, Чернігівській, Житомирській, Вінницькій, Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях. 18 ворожих безпілотників-імітаторів локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Харківщина, Черкащина та Дніпропетровщина.
06.02.2025: У ніч з 06 на 07 лютого 2025 року (із 19.00 06 лютого) противник атакував 112-ма ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Курськ, Орел, Міллерово, Брянськ, Шаталово — РФ. Заявлено про збиття 81-го ударного БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Харківській, Полтавській, Сумській, Київській, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Житомирській, Хмельницькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській та Одеській областях. 31 ворожий безпілотник-імітатор — локаційно втрачений (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Сумщина, Київщина та Хмельниччина.
07.02.2025: У ніч з 07 на 08 лютого 2025 року (із 19.30 07 лютого) противник атакував 139-ма ударним БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Курськ, Орел, Міллерово, Брянськ, Шаталово — РФ. Заявлено про збиття 67-ми ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Київській, Харківській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Вінницькій, Житомирській, Хмельницькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Одеській областях. 71 ворожий безпілотник-імітатор локаційно втрачений (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Сумщина, Полтавщина, Дніпропетровщина та Київщина.
08.02.2025: У ніч з 08 на 09 лютого 2025 року (із 19.30 08 лютого) противник атакував 151-м ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Курськ, Орел, Міллерово, Брянськ, Приморсько-Ахтарськ — РФ. Заявленопро збиття 70-ти ударних БпЛА типу Shahed та безпілотників інших типів у Київській, Харківській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Вінницькій, Житомирській, Рівненській, Волинській, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях. 74 ворожі безпілотники-імітатори — локаційно втрачені (без негативних наслідків). Внаслідок ворожої атаки постраждали Київщина, Сумщина, Дніпропетровщина, Харківщина, Житомирщина та Волинь.
Вам також буде цікаво:
План США з енергетичної безпеки України: як знайти взаємовигідну стратегію
Празднование 80-летия Сталинградской битвы: верит ли Путин в захват Киева?
В UIF презентували результати соціологічного опитування щодо сприйняття росіянами війни
Безпека дорожнього руху по-новому: переваги та ризики
Як змінився психоемоційний стан українців: пресреліз за результатами презентації дослідження
ЄС і візи в російські паспорти кримчан