На необхідності введення в Україні суду присяжних наголошували автори проєкту закону «Про суд присяжних». Про це вони заявили під час пресконференції в Укрінформі.
Законопроєкт розробили з ініціативи експертів Українського інституту майбутнього. Проєктанти зазначили, що інститут присяжних має в Україні давню історію й передбачений Конституцією України. Його головна особливість полягає в тому, що присяжні без впливу професійного судді постановляють неоспорюване за суттю рішення – вердикт щодо винуватості особи в обвинуваченні, а професійний суддя на основі вердикту виносить мотивувальний вирок. Саме така форма безпосередньої участі народу в судочинстві, переконані автори, може дозволити почати відновлення довіри до суду в Україні.
Суддя Конституційного Суду України (2005-2015), народний депутат України (1994-98, 1998-2002), перший Генеральний прокурор України (1991-93 рр.), експерт UIF Віктор Шишкін зауважив, що минула судова реформа стосовно введення «суду присяжних» замість народних засідателів фактично підмінила поняття, коли народних засідателів законотворці просто назвали присяжними.
«Народовладдя реалізується не лише через референдум, а через різні складники, зокрема, безпосередню участь у здійсненні судочинства. Народовладдя суду присяжних є у тому, що народ вирішує долю підсудного без участі професійного судді при ухваленні рішення щодо його винуватості або невинуватості. Суд присяжних проводить засідання у нарадчій кімнаті без присутності професійного судді. Відтак, народ пов’язують з так званою справедливістю судового рішення, яке є одним з елементів верховенства права. І навіть над людиною, яка порушила закон, може здомінувати принцип справедливості у тій частині, яка зветься порушенням закону. Це є прерогативою народного суду під назвою суду присяжних. Також важливо, що участь складу суду відбувається лише в одному судовому засіданні. Склад суду присяжних формується лише для проведення судового процесу в одній справі. Важливо, що у суді присяжних бере участь все доросле населення, яке має право виборчого голосу відповідного судового округу. Сачконути тут не вийде», – зазначив Віктор Шишкін.
Водночас головний консультант Апарату Верховної Ради України, народний депутат України 9-го скликання Павло Фролов підкреслив: відновлення довіри до судів – одне з найважливіших питань, яке стоїть перед Україною.
«Дякую експертам Українського інституту майбутнього, які зініціювали розробку дуже серйозного законопроєкту про суд присяжних. Документ перебуває на реєстрації у ВР. Найближчим часом його оприлюднять на сайті ВР. Законопроєкт має 31 статтю, що регулюють усі питання добору, прав, обов’язків, механізму ухвалення рішень судом присяжних», – додав він.
Разом з тим адвокат, директор програми «Право» UIF Олександр Чебаненко наголосив на необхідності відновити довіру до судової гілки влади.
«Саме інститут суду присяжних – це один з найдієвіших інструментів у цьому питанні. Крім того, завдяки запровадженню інституту суду присяжних буде досягнена реальна конкуренція процесу. Зазвичай, це приводить до кращого захисту прав і свобод особи в суді. Переконаний, що запровадження інституту присяжних – це інструмент для досягнення реальної незалежності учасників процесу. Це стосується і судді, і сторони обвинувачення, і сторони захисту. Також запровадження інституту суду присяжних допоможе, якщо не повністю подолати проблему тиску на органи правосуддя, то мінімізувати його», – підсумував Олександр Чебаненко.
Вам також буде цікаво:
UIF підписав меморандум про співпрацю з литовським аналітичним центром EESC
Сергій Носенко: Зеленський повинен не допустити обробку персональних даних українців без їхньої згоди
Найскладніший рік України: якими ми будемо через 20 років
Міжнародна система оцінювання: домашнє для української школи
КАЛЕНДАР КЛЮЧОВИХ ЕКОНОМІЧНИХ ПОДІЙ
Диверсифікація джерел електроенергії дозволяє знизити ціни для споживачів та підприємств