Новий пакет обмежень ще не готовий і не всі країни Євросоюзу хочуть пов’язувати обмеження цін на нафту з новими санкціями. Принаймні так зазначає авторитетне “Politico”. І якщо ціна на нафту напряму складається з інтересів країн-членів ЄС, то що ще такого може бути в дев’ятому пакеті, що не викличе зауважень європейських країн.
Росія наразі відчула санкційний тиск майже в усіх сферах. Проте в кулуарах дипломати обговорюють варіант, що може стати нищівним не лише для економіки РФ, а й для адміністрування країною в цілому. Йдеться про ІТ-сектор Росії, який хоч і відчуває певний дискомфорт, але поки що доволі впевнено тримається на плаву. Чи, точніше, тримався. Адже буквально днями вихід з російського ринку можуть оголосити одразу кілька великих гравців: Ataccama (Канада), CA Technologies (США), Check Point Software Technologies (Ізраїль), CommScope (США), McAfee (США), Siemon (США).
Справді, санкції що обговорюються зараз в кулуарах, стосуються компаній, що надаватимуть російським контрагентам, які пропонують рішення у галузях телефонії, транспорту, фінансів, телекомунікацій тощо. Згадані компанії – одні з найбільших розробників рішень у даній сфері. І, варто відзначити, усі ці компанії поки не оголошували про свій вихід з російського ринку.
Та санкції, тим більше, для американських компаній – річ серйозна. Окрім суто економічних проблем, що оцінюватимуться в десятки й сотні мільярдів доларів, компанії можуть отримати потужний репутаційний удар, оговтатися від якого не вдасться.
Хоча, очевидно, що жодна з західних компаній не буде вагатися перед вибором: мати примарні перспективи зберегти за собою російський проблемний ринок, чи вийти з-під удару й зберегти репутацію.
А от для Росії ці санкції, вочевидь, можуть стати кінцем цивілізованих благ практично у всіх галузях і, в першу чергу, в державному секторі. Річ у тому, що на сьогодні головний системний інтегратор росії проурядова компанія «Т1 Інтеграція» (екс-Technoserv) продовжує функціонувати для забезпечення цивілізованих благ у критичних сферах (телефонія, транспорт, фінанси, телекомунікація) та постачає технологічні рішення для державних органів. І – бінго! – робота «Т1 Інтеграція» напряму залежить від Ataccama (Канада), CA Technologies (США), Check Point Software Technologies (Ізраїль), CommScope (США), McAfee (США), Siemon (США). Не перевіряйте: цей список повністю дублює ті компанії, що завтра можуть оголосити про припинення будь-яких контактів із росіянами.
А от тоді все тільки почнеться. «Т1 Інтеграція» входить до Групи «Т1», є гравцем ринку системної інтеграції в Росії, має орієнтовний чистий виторг у 107 мільйонів доларів. Ну, про “офіційні цифри” в Росії говорити не будемо, всі знають, що жоден, хто поважає себе, в Росії всі доходи не показує. До 2019 р. компанія належала братам Ананьєвим – власникам Промсвязьбанку, який був ключовим банком для військово-оборонного комплексу Росії. Після 2019 р. основний контроль перейшов напряму до групи VTB, потім до афілійованих структур: наразі доля 69,4% оформлена на ТОВ «Сірокко Технолоджі» (афілійована групі VTB). А тепер – найцікавіше. Хто ж в Росії залежить від безперебійної роботи «Т1 Інтеграція»? Виявляється, компанією реалізовано понад 2000 проектів на користь замовників – державних структур та найбільших компаній ключових галузей економіки: оператори зв’язку (Ростелевом, МТС, Вимпелком), паливно-енергетичні (РусГідро, ПАТ «Россеті»), транспортні (Московський метрополітен, російські залізні дороги) та торгові підприємства (X5 Retail Group, Ашан Росія) (дані на травень 2022 р.).
Також відомо про майже 1500 контрактів із держвідомствами та держкомпаніями, укладених «Т1 Інтеграція», на суму близько 100 млрд рублів. Верховний суд Російської Федерації, МВС Росії, Міністерство оборони Російської Федерації, Пенсійний фонд Російської Федерації, Росгідромет, Росреєстр, Росстат, Росфінмоніторинг, ФНП Росії, ФМС Росії – усі вони в мить відкотяться, щонайменше, на 50 років у системах комунікації та адміністрування процесів.
Цілком ймовірно, що в Росії вже давно розуміють катастрофічність можливого удару по ІТ-сфері. Десятки тисяч безробітних, анархія в світі електронних платежів, зловживання та відверте шахрайство, в результаті чого ошуканими стануть десятки мільйонів простих людей, колапс виплат пенсій, нарахування пільг та зарплат працівникам бюджетної сфери, недорахування податків на сотні мільйонів доларів, транспортна й комунікаційна кризи – цей перелік можна продовжувати безкінечно. Але сьогодні можновладцям в Росії вигідно перемикати увагу мас на питання граничної ціні на нафту й газ, адже ця сфера значно більше, ніж сфера ІТ асоціюється у росіян із державою. Проте тиск через ІТ-кластер, насправді, питання часу.
Так само і питання про вихід ключових гравців цієї галузі з російського ринку – іноземні вендори повинні звернути увагу та припинити забезпечувати цивілізацією країну-варвара. Тож кожен без винятку громадянин Росії невдовзі відчує цей ІТ- апокаліпсис на собі.
Вам також буде цікаво:
«Ментальна війна» як складова гібридної. До чого готується Росія і до чого слід готуватися Україні?
Профіль зовнішньоекономічної діяльності України у 2008-2016 роках
27 років ми успішно будували антидержаву
Протести у Білорусі — початок кінця Олександра Лукашенка?
Данило Монін: МВФ блефує
Історична зустріч двох найзапекліших противників міграції: Орбан здійснив візит до Білого дому