Фінляндія офіційно стала 31 країною-членом НАТО. На практиці це не вплине на ситуацію в Україні у найближчий час. Утім, вступ Фінляндії до Альянсу матиме вплив глобально на декілька важливих аспектів.
Перше. Завершилася епоха нейтралітету Фінляндії, того самого, який у 1947 році дозволив фінам зберегти незалежність та включитися у новий повоєнний статус-кво у Європі, між Заходом і СРСР. Після 1991 року Фінляндія не стала відмовлятися від цієї функції, і їхній нейтралітет лишався важливим принципом зовнішньої політики, який зберігав певний баланс сил у Європі, але тепер уже між Заходом і пострадянською Росією. Відмова від нейтралітету завершує цілу епоху, і суттєво змінює геополітичний баланс між РФ та Заходом на користь останнього.
Друге. Вступ Фінляндії до НАТО призводить до переформатування старої архітектури безпеки у Європі, заснованої на домовленостях 1980-2000-х років. Фінський нейтралітет був одночасно спадком «холодної війни» та намаганнями сторін розбудувати новий баланс з Росією після 1991 року. Відтепер, можна сміливо говорити про «смерть» старої архітектури безпеки, і початок процесу докорінної зміни балансу сил: проміжного посилення країн НАТО та остаточної ліквідації «буферних зон», які відділяли Росію та Захід.
Третє. Вступ Фінляндії до НАТО загострює ситуацію в Арктиці, де між Росією і Заходом триває суперечка щодо розподілення місцевих ресурсів та побудови нової логістики через Північний Льодовитий океан. Фактично, після вступу Швеції до НАТО у РФ не залишиться нейтральних держав у цьому регіоні, що звужує для Кремля можливості маневрування та простір для переговорів, а відтак веде до загострення конкуренції за Арктику.
Четверте. Розширення НАТО фактично додало Альянсу нового-старого сенсу існування, новий функціонал, який відтепер актуалізував роль НАТО як західної інституції у системі глобальної безпеки. Це також дозволить США розвивати Альянс на глобальному рівні, користуючись протистоянням із РФ, зокрема розширюючи кількість країн, інтегрованих із НАТО у тій чи іншій формі, у тому числі за межами Європи.
Для України розширення НАТО за рахунок Фінляндії не створює негайних наслідків для війни з Росією. У довготерміновій перспективі, утім, посилення НАТО за рахунок послаблення Росії дозволить Україні зміцнити свої позиції у Східній Європі та загалом на пострадянському просторі, який поступово переходить у постросійський простір.
Ілія Куса, експерт Українського інституту майбутнього
Вам також буде цікаво:
Тепер вже Назарбаєв торгує картою Донбасу
Український інститут майбутнього шукає інтерна з економічного аналізу
Олексій Скрипник: “Державна стратегія має будуватись не тільки для цілей, але й для структур, котрі будуть ці цілі втілювати”
Нема підстав для оптимізму до виборів 2019 року
Щодо можливих позовів окупантів проти України
«Дешевий газ» та мертві душі, або Чому газ має бути дорожчим?