Із 1 січня 2018 р. мінімальна зарплата (МЗП) виросте на 16% до 3723 грн., з можливістю підвищення до 4100 грн. протягом 2018 р. Як це може позначитися на економіці і, головне, на доходах українців.
Зростання номінальної зарплати не значить зростання платоспроможності.
Розглянемо ситуацію на прикладі цього року.
З 1 січня 2017 р. МЗП виросла у два рази – до 3 200 грн. Безперечно, це позначилось на офіційній статистиці. Середня зарплата по Україні зросла на 33% з 5 183 грн. в 2016 р. до 6 900 грн. в 2017 р. (за 10 міс. 2017 р.).
Чи означає це, що українці стали багатшими як мінімум на 30%? Звичайно, що ні.
По-перше, реальне зростання зарплат з урахуванням інфляції склало всього 19% (знову-таки згідно з офіційною статистикою). До того ж, прискорена інфляція «з’їла» частину доходів українців, яких жодним чином не торкнулося підвищення МЗП. Підвищення зарплат не було забезпечено реальним зростанням економіки, тобто реальним зростанням товарів і послуг, що призвело до розкручування інфляційного маховика. Ефект від зростання МЗП на зростання інфляції оцінюється експертами UIF в +2+4% додатково.
По-друге, підвищення зарплат торкнулося більшою мірою бюджетників, а не реальний сектор, де створюється додана вартість. Що стосується реального сектора економіки, то підвищення МЗП всього-на-всього «вибілило» частину зарплат, які перебували в тіні, як результат – зростання цифр Укрстату, але аж ніяк не реальних доходів населення.
Середня номінальна зарплата і зарплата, виражена в цінах грудня 2015 р.*
Джерело: Укрстат, НБУ, розрахунки UIF
Зростання МЗП прискорить інфляцію у 2018 р.
Передумов для інфляції в наступному році досить: підвищення соціальних стандартів, очікуване зростання тарифів на газ, девальвація гривні, зростання цін на імпортовані товари (паливо).
Показник інфляції 9%, закладений в Бюджет, враховує підвищення МЗП до 3 723 грн. Водночас у експертів UIF вже є сумніви щодо реалістичності його виконання. Ймовірніше, що до кінця 2018 р. офіційна інфляція складе 10-13%.
Якщо рівень мінімальної заробітної плати перевищить 4000 грн., наприклад, з липня 2018 р., то зростання споживчих цін буде ще вище. І оцінити його досить складно. Останнім часом інфляційні очікування дуже погіршилися і самі впливають на швидкість росту цін в країні. Це психологічний фактор, що до того ж буде провокувати зростання попиту на валюту і вчинить додатковий девальваційний тиск на гривню.
Зростання зарплат – це наслідок зростання економіки.
Підвищення доходів населення – це наслідок зростання економіки і збільшення кількості робочих місць, а не ручний параметр управління. Зростання зарплат і ВВП повинні йти в унісон. В іншому випадку в економіці відбуваються перекоси. Якщо через ручне управління зростання зарплат випереджає зростання реального виробництва, то інфляція закономірна.
Тому, коли уряд підвищує МЗП, пенсії та інші соцстандарти, не прив’язані до реального виробництва, воно створює ілюзію покращення рівня життя громадян. Через якийсь час, а зазвичай це кілька місяців, воно вилучає з кишень українців ті ж гроші, якщо не більше, разом з інфляцією. /p>
Щоб зарплати в Україні були аналогічні рівню західноєвропейських країн, необхідно забезпечити зростання української економіки більш ніж на 10% в рік в перспективі 5-10 років. Тільки така динаміка дозволить без шкоди для економіки забезпечити реальне зростання зарплат на 10-12% в рік.
Вам також буде цікаво:
Якою має бути зовнішня політика України після війни
Політика Росії в Чорноморському регіоні
МАКРОЕКОНОМІЧНИЙ ДАЙДЖЕСТ УКРАЇНИ (липень 2024 року)
Доповідь: “Як Україні підготуватися до кризи?”
«Демократичні вибори – це нісенітниця. Москва сама вирішила, хто виграє», – Бородай про «псевдовибори» в ОРДЛО
Основи історичної просвіти