фото: Слово і Діло
Перед місцевими виборами незручних мерів можуть виводити з гри кримінальними справами. Про це заявила Мирослава Чорноусько, експерт з питань судової та правоохоронної діяльності, коментуючи скерування до суду обвинувального акту стосовно мера Одеси Геннадія Труханова у справі про декларування недостовірної інформації, що, за версією слідства, мало місце у 2017 році.
“Так, на думку НАБУ та САП, посадовець не задекларував декілька об’єктів нерухомого майна, корпоративні права та одержані відсотки за банківськими вкладами на загальну суму 16,3 млн грн, що належать особі, з якою він перебував у зареєстрованому шлюбі з 1985 до 1997 року.
Незважаючи на всю одіозність персони, а також враховуючи, що стосовно кожного діє конституційно встановлений принцип презумпції невинуватості, можна припустити, що висновки про певні збіги, в розрізі наявності чи відсутності політичного підтексту справи, фактично зводяться до нуля, з огляду на наступне.
По-перше, якщо говорити про санкцію статті 366-1 КК України, інкримінованої меру Одеси, окрім штрафу в розмірі до 250 НМДГ передбачається можливість призначення покарання у вигляді обмеження волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. У даному випадку, доволі “адекватним ситуації” може бути саме останній варіант, який перешкоджатиме Труханову займати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, займатися політичною діяльнісью, а отже – унеможливить його перебування на нинішній посаді та участь у виборах.
По-друге, викликає ряд запитань доля даного кримінального провадження до моменту оголошення про підозру, яке відбулось у квітні 2020 року і про яке стало відомо суспільству, перш за все – коли і за яких обставин відбулось його відкриття, адже, як бачимо, йдеться про факти трирічної давнини, наскільки належними та допустимими є покладені в основу обвинувачення докази, а також наскільки процесуально придатним є власне поданий обвинувальний акт.
І окремий аспект. Розглядатиме справу Вищий антикорупційний суд. Той самий, який, на жаль, не виправдовує рівня наданого йому свого часу кредиту довіри, наприклад, застосовуючи у своїй діяльності достатньо застарілі інструменти процесуального впливу на сторону захисту з новою потужністю та з очевидною метою, не цураючись і нових методів, далеких від стандартів справедливого судочинства та забезпечення кожному права на захист. Отже, залишається лише сподіватися, що як у даній справі, так і в їй подібних, українська Феміда спобує бути незалежною, об’єктивною та безсторонньою”, – розповіла Мирослава Чорноусько.
Експертка додала, що усунення політичних конкурентів кримінальними справами на тлі майбутніх місцевих виборів не будуть чимось винятковим.
“У цілому, враховуючи вищевикладене, не можна відкидати політичного забарвлення аналізованої справи. Особливо, зважаючи на неприховане прагнення перших осіб держави до монополізації ключових посад в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування за рахунок наповнення їх посадовцями, лояльними до усіх без винятку ідей “згори”, що має створити максимально сприятливі умови для ручного управління державою на рівні найменших адміністративно-територіальних одиниць.
Оскільки ж Геннадій Труханов, безумовно, є наднезручною, а тому – небезпечною фігурою у цьому відношенні, це робить доволі передбачуваною наявність спроб виведеня його з гри. І, на жаль, можна прогнозувати, що на тлі майбутніх місцевих виборів подібні справи не будуть чимось винятковим. Чи успішними будуть спроби усунення політичних конкурентів подібним шляхом – питання, скоріше, риторичне, адже останнє слово залишається за судовою владою. Утім, не забуваймо – в Україні можливо все“, – підсумувала Мирослава Чорноусько.
Вам також буде цікаво:
Dark clouds hang over #UkraineRenewableSector
РФ, Кіпр, Нідерланди: експерт пояснила, чому Росія – головний інвестор в економіку України
Україна недоотримає $2 млрд. від угоди з компанією General Electric із США
Універсального методу боротьби з контрабандою не існує!
У Києві відбудеться антикорупційний квест для молоді
Пенсійний Фонд фактично визнає юрисдикцію РФ в частині здійснення пенсійних виплат на території Криму