» Новини » Для чого американці будують пункт управління ВМС України

Для чого американці будують пункт управління ВМС України

Тиждень тому на сайті ВМС США з’явилась інформація про те, що Naval Mobile Construction Battalion 1 розпочав будівництво Центра оперативного управління флотом, який російські ЗМІ встигли охрестити «американською військовою базою». У відповідь на істерію через поребрик українські офіційні особи обрали тактику виправдання та стверджують, що «іноземних кораблів на новій базі не буде». Для чого потрібна нова база і як можна говорити з миром про її будівництво, спробую розібратись у цьому тексті.

Чи потрібна база для флоту

Після анексії Криму Україна втратила переважну частину (за деякими даними до 70%) кораблів ВМС. Втрати в особовому складі, який залишився на півострові (пішовши у відставку або перейшовши на службу до окупантів) не менш масштабні.

Ті, хто залишились вірними, присязі змушені експлуатувати інфраструктуру флоту, розташовану насамперед в Одесі й Очакові (Миколаївська область).

У складі флоту бойових кораблів залишився фрегат «Гетьман Сагайдачний», корвет «Вінниця», десантний корабель «Юрій Онуфрієнко», корабель управління «Донбас», малий розвідувальний корабель «Переяслав» і тральщик «Генічеськ». Решта складу – набір бойових катерів, суден спеціального призначення, буксирів тощо. Порівняно: після окупації Криму в розпорядженні Росії залишилось 12 бойових кораблів ВМС України.

Такі зміни в складі українських ВМС можуть актуалізувати питання щодо необхідності будівництва центра управління: бодай інфраструктура Одеської та Миколаївської областей цілком може бути пристосована до сьогоднішнього стану ВМС ВСУ. Крім того, у березні 2017 року, за словами заступника голови Миколаївської обласної державної адміністрації В’ячеслава Боня, Президент України П. Порошенко підписав наказ про демілітаризацію готового на 95% ракетного крейсеру «Україна», корпус і турбіни якого пустять у продаж.

Насправді ж об’єкт потрібний та важливий з наступних причин:

  1. Теперішній стан ВМС тимчасовий: ведеться будівництво принаймні одного корвета проекту 58250 («Володимир Великий»), чотирьох ракетних катерів типу «Гюрза», двох десантно-штурмових катерів типу «Кентавр», досягнута домовленість щодо передачі Україні принаймні двох американських патрульних катерів типу Island. Упродовж найближчих 10-15 років за наявності фінансування можливе будівництво ще 1-2 корветів, десятка різноманітних катерів. Не варто також відмовлятися від вимог повернути захоплені Росією кораблі.
  2. Крим став основним місцем базування флоту, тому втрата контролю над півостровом означає втрату практично всієї інфраструктури управління та забезпечення.
  3. Зміна структури ВМС ВСУ потребує нових підходів до управління флотом та новою інфраструктурою, яку в будь-якому разі доведеться створювати заново.
  4. Сьогодні саме Очаків є однією з основних баз флоту, тому створення центру управління у цьому місті є логічним. За даними ЗМІ в Очакові буде працювати командний центр ВМС, який дозволяє підтримувати зв’язок з усіма кораблями, координувати роботу берегових служб, сил спеціальних операцій.

Що будують – що це буде?

Розпочате будівництво – лише перший етап роботи американських фахівців. По завершенні робіт над операційним центром управління буде реалізована програма створення (частково модернізації, частково будівництва) ремонтних майстерень для обслуговування кораблів. Проект закінчиться облаштуванням периметра. Внаслідок ВМС ВСУ отримає у розпорядження достатньо сучасну військово-морську базу — перший об’єкт такого типу, який збудовано «з нуля» з моменту проголошення незалежності України.

Створений об’єкт може бути використаний (і буде використаний) зокрема як центр підготовки та навчання — військові вже заявили, що його потенціал потрібен для проведення щорічних міжнародних навчань Sea Breeze.

База в Очакові також має практичне значення, оскільки в місті (і Миколаївській області) зосереджено значні сили ВМС, а наявна інфраструктура не відповідає розмірам її угруповання (не кажучи вже про перспективи її збільшення). Зокрема, в Очакові дислокуються 5 бригада надводних кораблів, 29 морський розвідувальний пункт, 84 арсенал мінно-торпедного озброєння. У місті Миколаїв базується 198 навчальний центр ВМС, штаб 406 артилерійської бригади, 36 бригада морської піхоти, 10 окрема морська авіаційна бригада.

Розвиток бази в Очакові дозволить приймати й обслуговувати не тільки кораблі свого флоту, а й кораблі, наприклад, країн-учасниць міжнародних навчань.

Реакція РФ

Російські ЗМІ, природно, досить різко відреагували на початок будівництва. Заступник голови комітету Держдуми з оборони Юрій Швиткін заявив навіть, що «це тягне певну ескалацію напруженості та ще раз підтверджує, що американці використовують Україну як плацдарм для можливої агресії щодо нашої країни». Йому вторить Заступник голови комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Франц Клінцевич, який вирішив оцінити будівництво центру на відповідність українському законодавству (!), І, звичайно, знайшов проблеми.

Не залишився осторонь і керівник «Комітета Спасіння (* так написано в оригіналі) України» товариш Азаров, чиї слова цитують на сайті згаданого комітету «Це подальший крок із погіршення і без того поганих відносин між Україною та Росією».

Жириновський в ефірі «Росії-1» в своєму стилі обіцяв «втопити в морі» і знищити «тварюк» американців. Втім, це вже лірика. Жириновський явно постарів і йому дедалі складніше виглядати правдоподібно.

Варіанти відповіді України

Реакція української сторони на істерію РФ досить стримана: спікери ВСУ відзначають, що будівництво ведеться за повної відповідності до українського законодавства.

Але друге твердження, спроба говорити про те, що на базі не буде кораблів інших держав, як на мене, зайве. Це, імовірніше, незграбна спроба відповісти на російську істерію в пресі. Питання: а чи потрібно намагатися зладити її рівень?

На тлі анексії Криму та війни на сході України, спікери силових відомств найменше мають піклуватися про заспокоєння російського політика й обивателя.

Адекватну відповідь можна сформулювати приблизно так: Україна відбудовує інфраструктуру свого флоту відповідно до свого законодавства та до своїх інтересів. Як вона буде використовуватися і які кораблі заходитимуть на базу – внутрішня справа України та її партнерів із забезпечення безпеки в басейні Чорного моря. Центр оперативного управління в місті Очаків буде корисним для забезпечення безпеки в процесі повернення контролю над Кримом. Крім того, він стане основою для відбудови нової інфраструктури ВМС ЗСУ, зокрема й на території півострова після його звільнення від окупаційних військ.

Знати більше Росії не обов’язково.