Як пожартувала у твіттері одна нідерландська депутатка, британські прем’єри-консерватори по своїй суті є азартними гравцями. Девід Кемерон торік поставив на зняття проблеми Брекзіту через референдум і епічно програв, запустивши незворотні процеси як у самій Великобританії, так і на рівні ЄС. Тереза Мей зробила ставку на укріплення свого лідерства та посилення фракції консерваторів перед початком офіційних перемовин щодо Брекзіту 19 червня і в результаті втратила парламентську більшість, поставивши під удар і себе особисто, і переговорні позиції своєї країни.
В результаті консерватори продовжують залишатися найбільшою партією і здобувають 42% голосів, однак втрачають свою парламентську більшість у 330 голосів, а сама партія змушена шукати коаліціантів. Найреалістичнішими коаліційними партнерами, з якими, як повідомляється, вже навіть досягнуто попередніх домовленостей, наразі виглядають депутати Демократичної юніоністської партії. Ця лоялістська партія спромоглася здобути 10 місць у Північній Ірландії, розглядає співпрацю виключно з консерваторами та поділяє з ними позиції щодо Брекзіту. Разом обидві партії мають більшість у 328 голосів (за мінімально необхідних 326).
Лейбористи розширяють своє представництво на 31 мандат (разом – 261) та закріплюють лідерство Джеремі Корбіна (минулого року ледь йому вдалося пережити голосування за недовіру в межах власної партії). Цей успіх поки не дозволяє Корбіну сформувати уряд навіть у найбільш широкій коаліції трьох партій, однак дає суттєвий політичний імпульс його політичній силі. Корбін, на відміну від Мей, значно тонше відчув зміну настроїв виборців. Британці вже фактично змирилися з самим фактом Брекзіту і ні надання Мей додаткового мандату на переговорах, ні пропозиція розвороту до проєвропейської політики Ліберальних демократів не стали важливим мобілізаційним чинником. ЛібДеми здобули кілька додаткових мандатів, однак повернутися у вищу лігу британської політики, коли вони у 2010-2015 роках були членами правлячої коаліції, їм не вдалося.
Натомість ключем до успіху на виборах стала економічна і соціальна політика. Доволі жорстка в плані податків та скорочення соціальних пільг виборча програма Мей виявилася катастрофічною, а її основний автор, Бен Гаммер, програв вибори у своєму окрузі (як і ще п’ять міністрів чинного уряду). Натомість щедрі обіцянки Корбіна, наприклад щодо провадження безкоштовної вищої освіти, знайшли відгук серед втомлених від політики ощадності виборців. Навіть безпекові питання, які традиційно додають голосів консерваторам, і вважаються слабким місцем лейбористів та їхнього лідера особисто, нічого Мей не додали. В ситуації, коли теракти перетворилися на регулярність, виборець не повірив жорсткій риториці очільниці уряду.
Важливим побічним наслідком стало те, що 19 місць в парламенті втратила Шотландська національна партія, фракція якої звузилася до 35 депутатів. Лідерка партії Нікола Стерджен після референдуму щодо Брекзіту почала активно просувати питання нового референдуму щодо незалежності Шотландії (попередній провалився у 2014 році), виводячи це питання на загальноєвропейський рівень і запускаючи спекуляції щодо можливості дезінтеграції Великобританії. Однак вибори програли кілька очільників партії, зокрема керівник парламентської фракції Ангюс Фергюсон, а в Шотландії несподівано посилилися консерватори. Тимчасове зняття загрози пронезалежницьких рухів стало втішним призом для Консервативної партії.
Зрештою, жодного мандату не здобула і натомість свій єдиний втратила популістська Партія незалежності Великої Британії – UKIP, колишній лідер якої, Найджел Фарадж, після досягнення своєї старої мрії – запуску процесу Брекзіту пішов на політичну пенсію. Однак він погрожує повернутися у разі, якщо відбудеться відхід від політики Брекзіту.
Вам також буде цікаво:
Ukrainian Energy Partnerships: The Key to Retaining U.S. Leadership in Europe
Tax on the withdrawn capital will save Ukrainian business from “double bookkeeping”: calculations of economists of the Ukrainian Institute for the Future
Co-founder of UIF Romanenko appealed to experts and the media after the scandal with Savchenko
Introduction of US duty on metal products is dangerous for Ukraine
TO TEACH AND TO LEARN. THE OPENNESS OF TEACHERS TO CHANGE EXCEEDS THEIR LOYALTY TO THE NEW UKRAINIAN SCHOOL
VICTORY OF AD HOC LIBERALS IN SLOVAKIA – A CHANCE FOR EUROPEAN FORCES