Що для Вас означає зростання економіки? Про що говорять Вам уповільнення економіки та зменшення темпів зростання ВВП?
Відповідь на ці питання доволі проста. Безпосередньо зміна темпів економічного зростання як в позитивну, так і в негативну сторону має прямі наслідки для добробуту кожного громадянина країни. Працюючий громадянин відчує зміни в розмірі заробітної плати, підприємець – у підприємницькому доході, а пенсіонер – у пенсії.
У структурі ВВП України майже половину займає заробітна плата. У розвинених країнах частка зарплати у ВВП становить близько 40%. Зокрема, у Німеччині – 41,7%, а в США – 43,6%.
У наших сусідів, Польщі та Словаччині, третина ВВП – заробітна плата.
Доведено, що зарплата має тісний кореляційний зв’язок із зміною темпів економічного зростання, який становить 88,2%.
На графіку нижче, наочно ми можемо побачити, як темпи зростання або падіння економіки позначилися на реальній заробітній платі. У кризові роки, 2005, 2009 та 2014-2015, зниження темпів зростання економіки позначилося на купівельній спроможності номінальної заробітної плати, що було обумовлено інфляцією та девальвацією гривні.
Важливим чинником економічного зростання є продуктивність праці. Спостерігається висхідна тенденція вартісного «внеску» одного працівника у формування ВВП, однак темпи в 2016 році уповільнилися. У минулому році один працівник створив ВВП на суму ₴146,5 тис.
Міжнародний досвід, зокрема Великої Британії, свідчить про те, що зростання економіки не завжди забезпечує підвищення заробітної плати швидкими темпами. Це пояснюється зниженням продуктивності праці, зростанням частини робочих місць з низькою заробітною платою (переважно, у сфері послуг).
У І кв. 2017 року середня заробітна плата в Україні становила ₴6 234. Найвища середня зарплата в робітників авіаційного транспорту, ІТ та фінансового сектору. Найнижчі – у сфері поштових послуг та охорони здоров’я.
На основі оцінки історичних статистичних даних за 20 років, ми визначили, як буде змінюватися заробітна плата в залежності від зростання доларового ВВП. За прогнозами Міжнародного валютного фонду, максимальний приріст доларового номінального ВВП у 2022 році становить 10%.
Розрахунки показали, що при додатковому прирості доларового номінального ВВП на 10% у 2022 році середня заробітна плата буде становити ₴22,2 тис. ($716,4) з врахуванням інфляційних очікувань.
Відповідно до дослідження Українського інституту майбутнього, у найближчі 10 років очікується скорочення чисельності робочої сили в середньому на -0,7% – у порівнянні з 2016 роком зменшиться майже на 7%. На відміну від цього, із зростанням економіки буде зростати потреба роботодавців у працівниках на заміщення вільних робочих місць з 43,7 тис. до 44,2 тис. Це, в свою чергу, забезпечить пришвидшення темпів зростання номінальної заробітної плати.
Таким чином, ми бачимо, що темпи зростання зарплати випереджають темпи зростання економіки. Цей факт є критично важливим для кожного з нас, адже це:
- –покращення добробуту – заробітна плата збільшиться з ₴6,5 тис. до ₴22,2 тис. у 2022 р. при додатковому прирості номінального доларового ВВП на 10%;
- –зростання доларового номінального ВВП на 1% дає приріст номінальної зарплати 2,2%;
- -можливість більше заощаджувати – від ₴503,4/рік (у 2015 р.) до ₴23,9 тис./рік (у 2022 р).
Вам також буде цікаво:
У Сирії розбився Ан-26 із Росії: причини трагедії та наслідки для Путіна
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (30.05-03.06)
УКРАЇНА І ПІВНІЧНИЙ ПОТІК 2. ЩО ДАЛІ?
Введення мита США на металопродукти небезпезчно для України
Про перспективність Стратегії Укрзалізниці до 2023 року
Протидія відмиванню брудних грошей