Андріан Прокіп, експерт УІМ, керівник програми “Енергетика”
Після відносно недовгої перерви до нас повертаються графіки відключень. Це чергове нагадування про зиму, яка буде складною
Вочевидь, відключення зараз будуть не надто масштабними та не дуже довгими. Причина — дефіцит електроенергії через підвищення температур.
Щойно спека спаде, полегшиться й ситуація в енергосистемі й, якщо не буде додаткових серйозних руйнувань енергетичної інфраструктури, до середини жовтня, ймовірно, вдасться пропетляти без відключень. Такий початок осені ще більше заколисуватиме, створюючи оманливе враження, що проблеми в енергосистемі вирішені. А з кінця жовтня почнеться нова реальність і нова хвиля фейків про начебто експорт електроенергії.
Зрештою, про важку зиму забувають не тільки в Україні, але й на Заході на фоні внутрішніх справ і проблем. У деяких країнах, наприклад, тривають або намічаються вибори, які перетягують фокус уваги.
Минулого тижня ми бачили чергову спекуляцію, про те, що начебто Україна організувала підриви на Північних потоках у вересні 2022 р. Вважаю, що росіяни, користуючись приводом курського наступу, намагаються переконати Захід, що раз ми можемо проводити такі зухвалі операції, то й потоки могли підірвати.
Щоправда, деталі оприлюдненої версії взагалі не витримують критики. Вороги намагаються зменшити підтримку України й відвернути увагу Заходу від наших труднощів.
Європейський комісар з питань енергетики Кадрі Сімсон написала колонку у Financial Times під промовистою назвою “Ми повинні врятувати українців від катастрофічного дефіциту електроенергії взимку”. Цим текстом вона, вочевидь, намагалася нагадати західним читачам, про труднощі та проблеми, які чекатимуть на українців узимку. Це намагання у черговий раз консолідувати Захід для підтримки України.
Єврокомісарка говорить про заходи, яких потрібно вжити, щоб зима не стала катастрофою. Проте на шляху до їх реалізації є дві проблеми: час та гроші. А точніше брак часу та коштів. Кадрі Сімсон у своїй колонці пише, що ЄС надав Україні 500 млн євро допомоги. Це лише на перший погляд, велика сума, адже будівництво 1 ГВт газових потужностей коштуватиме $0,7-1 млрд. І це при тому, що з 22 березня цього року ми втратили 9 ГВт. А нове обладнання ще потрібно знайти, купити, привезти, встановити та запустити.
Минулого тижня відбулися торги, на яких Укрнафта планувала закупити три газопоршневі когенераційні установки загальною потужністю не менш як 72 МВт та очікуваною вартістю 2,56 млрд грн (без ПДВ). Але лише одна компанія виявила інтерес, а угода не відбулася через неповний пакет документів від продавця.
Тому, звісно, нам потрібна консолідація зусиль партнерів та донорів у ці кілька місяців до початку зими. Але що не менш важливо — консолідація суспільства у розумінні того, що зима буде непростою. Найкращим прикладом, що на нас очікує, був липень. Тоді ми жили по-різному: від серйозних дефіцитів, коли по сім годин поспіль не було світла з подальшими двома годинами електропостачання, аж до таких днів, коли відключень не було. От саме такі дні на нас чекатимуть в осінньо-зимовому періоді.
Джерело інформації: dsnews.ua
Вам також буде цікаво:
В UIF обговорили можливість втілення технологій майбутнього в Україні
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (13.06-17.06)
За лаштунками протестів в Ірані криються внутрішньополітичні розборки за гроші, потоки, вплив і владу
Вулична політика
В Українському інституті майбутнього назвали можливості експорту в Африку для підприємців з України
Ігар Тишкевіч: Білорусь розігрує цікаву політичну комбінацію