В Українському інституті майбутнього презентували доповідь “2024 – де точка визначеності. Прогноз експертів UIF”.
Пропонуємо вашій увазі коментарі експертів інституту щодо проаналізованих ними напрямків:
Міжнародна політика
Міжнародні відносини зараз перебувають у стані хронічної нестабільності та непередбачуваності. Причина — стара система міжнародних відносин розпадається, а нова ще не народилася. Основний глобальний процес, який впливатиме на міжнародні відносини у найближчі 7-10 років — це суперництво КНР та США. На регіональному рівні посилюється роль місцевих держав та їхня конкуренція.
Україна у таких умовах опиняється перед супервикликом: як перемогти у війні, але так, щоб не лишитися на периферії міжнародної політики. На жаль, після успішного 2022 року, в 2023 та 2024 роках позиції України на світовій арені погіршилися.
Головне завдання України на 2024 рік у зовнішній політиці — не експансія, а збереження статусу-кво, сформованого у 2022 році. Ресурсів та можливостей збільшувати кількість наших партнерів та союзників в України нині стало набагато менше, і є потреба втримати ті позиції, які є, здебільшого у країнах ЄС та НАТО. Навряд чи Україні вдасться у 2024 році перетягнути на свій бік країни так званого “Великого Півдня”. Вони залишаться формально нейтральними.
У 2024 році Європейський Союз намагатиметься сформувати автономну роль у галузі безпеки та оборони, зменшуючи залежність від США, зокрема у зв’язку з імовірністю перемоги Д. Трампа на виборах у листопаді.
Ключові зовнішні гравці будуть формувати рамку переговорів щодо війни в Україні у 2024 році, але сам переговорний процес може й не запуститися, і перенестися на наступний рік.
Ілія Куса, експерт з міжнародної політики UIF
Внутрішня політика та сценарії розвитку подій на фронті
У 2024 році буде два “вікна можливостей” для початку переговорів про мир в Україні. Але ключове питання не в датах, а в контурах домовленостей про припинення вогню. І тут більшість сценаріїв несе ризики як внутрішньополітичної дестабілізації, так і відновлення бойових дій через певний час.
Для того, щоб вийти на позитивний сценарій виходу з війни, політичне керівництво країни має вирішити завдання підтримки рівня легітимності (як своєї, так і “легітимності війни”), організаційного та інформаційного посилення, а також збереження рівня зовнішньої підтримки. Це стане можливим через зміни у системі прийняття рішень. Зміни мають відбутися або у бік розширення партнерства з політичними силами і бізнесом усередині країни, або у бік закладення фундаменту авторитаризму (що дозволить стабілізуватися на короткий проміжок часу, відклавши, але не знявши ймовірність настання глибокої політичної кризи). Все це докладніше викладено у прогнозі внутрішньополітичних подій на найближчі 8-10 місяців.
Ігор Тишкевич, головний експерт UIF з питань вивчення Росії
Економіка
Ми знаходимось сьогодні в умовах високої невизначеності та непередбачуваності. Сценарій розвитку економіки багато в чому залежатиме від ситуації на фронті, політичної ситуації всередині країни та обсягів міжнародної фінансової допомоги. Будь-які кардинальні зміни у політиці наших західних партнерів або якісь неординарні політичні рішення можуть призвести до змін в економічних параметрах, таких як курс гривні, інфляція тощо.
Саме тому ми побудували чотири сценарії в залежності від обсягів надання фінансової допомоги Україні та дії військового стану, з якими ви можете ознайомитись детально у документі прогнозу.
Разом з тим, процеси в економіці відбуваються інерційно, тому при відсутності якихось форс-мажорів контури економічних результатів 2024 року більш-менш зрозумілі.
Поки ми рухаємося за сценарієм, в рамках нашого попереднього прогнозу (липень 2023) та інерційного сценарію, який був опублікований у вересні. І не бачимо передумов для кардинальних змін. Тому наш прогноз 2024 року є логічним продовженням попереднього. «Ілюзія зростання», як ми назвали наш попередній прогноз, зберігається і цього року.
Незважаючи на очікувані темпи зростання реального ВВП на 3,5-4% (залежно від сценарію) та ще більш високі темпи зростання доларового ВВП, не варто забувати, що багато в чому це зростання буде забезпечене зовнішньою фінансовою допомогою – $37-42 млрд. І більша частина з них, це кредити, які ми маємо повертати.
Водночас гроші, які ми отримуємо від донорів не створюють базу для подальшого економічного зростання, навпаки в економіці акумулюються та консервуються проблеми, які в найближчому майбутньому стануть факторами обмеження подальшого зростання та розвитку: дефіцит трудових ресурсів, несприятливі умови для ведення бізнесу в Україні, обмежений доступ до капіталу, корупція, висока частка держави в економіці і що найголовніше – неефективне державне управління, яке тільки призводить до наростання дисбалансів в економіці. Взагалі, як ми бачимо, більшість проблем української економіки знаходяться поза економічною площиною і походять від викривленого суспільного договору та парадигми управління державою.
Яна Лаврик, експертка економічних програм UIF
Енергетика
Прогнозування розвитку подій в енергетичному секторі залишається вкрай складним, а сценарії – часом полярні. В осінньо-зимовий період 2024-2025 років ми входитимемо з дефіцитом електроенергетичних потужностей, величина якого визначатиметься здатністю захистити енергосистему від обстрілів, а отже від поставок військової допомоги від партнерів.
Ворог буде акцентувати удари по прифронтових областях, загострюючи територіальні дисбаланси в енергосистемі, а також створюючи загрози для газо- і вуглевидобутку, які будуть в зоні додаткового ризику в разі спроб наступу ворога влітку. Борги на ринку та криза ліквідності суттєво ускладнюватимуть ремонту кампанію і будуть бар’єром для будівництва нових потужностей розподіленої генерації, вкрай необхідної протягом наступної зими.
Боргова криза почне посилюватись влітку, під час ремонтної кампанії та простою додаткової частини енергоблоків. У підсумку виникнуть нагальні передумови для підвищення тарифу електроенергію для населення, хоча влада й відтягуватиме це рішення. Питання підвищення тарифів стане основним ґрунтом для ворожих кампаній з дезінформації, які цього року набудуть ще більшого масштабу. Ситуація із поставками нафтопродуктів, найімовірніше, залишиться стабільною, незважаючи на ризики протестів вже з румунського кордону у другій половині року.
Андріан Прокіп, експерт програми «Енергетика» UIF
Людський капітал (Human capital)
Однією з ключових проблем розвитку людського капіталу України є катастрофічна демографічна ситуація. Станом на 2024 рік індекс скорочення населення складає більше 1,0%. Тривала фаза повномасштабного вторгнення лише пришвидшує цей процес. Країна продовжує втрачати привабливість в очах талантів. Наразі є щонайменше три сценарії розвитку демографічної ситуації в країні.
Перший сценарій “Обвал”, за якого відбудеться чергове стрибкоподібне скорочення населення. Процес набуває катастрофічного незворотного характеру. Цей сценарій є найменш імовірним.
Другий сценарій “Стабілізація”, за якого динаміка скорочення населення уповільнюється, проте кількість мешканців України продовжує знижуватися у межах прогнозованих і керованих параметрів.
Третій сценарій “Хиткий баланс”, за якого моменти ситуативного поліпшення змінюються незначним погіршенням. Останній сценарій є найімовірнішим. На те, якою буде демографічна ситуація в країні, окрім безпекової та економічної ситуації, впливає соціальне самопочуття та освітній досвід громадян.
З огляду на зростання частки державного сектора в економіці, збільшується потенціал впливу соціальних настроїв. Скажімо, зростання недовіри може призвести до кризи банківської сфери, нестачі людей, готових працювати на держслужбі і на оборонних підприємствах.
Микола Скиба, експерт програми «Освіта» UIF
Повний текст доповіді «2024 – де точка визначеності. Прогноз 2024» буде доступний до прочитання на початку наступного тижня. Слідкуйте за нашими соц мережами та сайтом uifuture.org.
Вам також буде цікаво:
Стан освіти в Україні: соціологічне опитування
Угорці за кордоном. Мова навчання їх дітей – пріоритети закордонної політики держави
Why have the US, Great Britain, Canada, New Zealand, Australia and Japan not imposed sanctions against some Russian defence enterprises?
Анатолій Амелін: Трансформація Мінекономрозвитку – один з важливих елементів дорожньої карти України
Can Russia be defeated?
Податок на виведений капітал: Дійсно український податок