Президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення не проводити військовий парад на День Незалежності, натомість 300 мільйонів гривень будуть спрямовані на премії військовослужбовцям. Іраклій Джанашия, експерт з питань національної безпеки та оборони UIF прокоментував рішення Президента.
– Хтось каже, що парад під час війни – це свято на кістках. А хтось, навпаки, запевняє, що відмова від параду – це перші кроки до капітуляції, а ми повинні вшановувати тих, хто загинув у бою і подякувати тим, хто захищає нас на Сході. А як Ви вважаєте, чи потрібний парад і якщо так, то яким він має бути?
– Нам не потрібні паради з технікою – це прототип радянських парадів, які зараз проходять в Північній Кореї, Ірані, Російській Федерації та інших країнах пострадянського простору. Ми хочемо бути схожими на них? Не думаю. В Європі використовується підхід, де немає жодної техніки, а є тільки оркестр. Дуже цікаво подивитися як відзначають подібні дні у Великобританії.
Парад у День Збройних сил Великої Британії
ФОТО: http://www.edinburghspotlight.com
– Зеленський міг би продемонструвати нову техніку під час параду і, можливо, підняти собі рейтинг перед виборами …
– Під час параду ми не повинні показувати чия зброя краще, а маємо вшанувати людей, які воюють на фронті і ризикують своїми життями заради країни. Парад техніки – це також відлуння традицій КНДР, де в центрі Пхеньяна демонструють на параді ядерну ракету, тим самим погрожуючи перетворити весь світ в тирсу. Таким чином, ми не піднімемо моральний дух населення і більше того, ми ще не здобули перемогу, аби її відзначати. Ба більше, ми не повинні демонструвати ту техніку, якої насправді немає на фронті. Техніка, яку використовують на Сході, розвалилася б поки б їхала вздовж дороги.
Парад створений для героїв, які нас захищають і для ветеранів, які пішли зі служби. Його не можна скасовувати. Але я ще раз наголошую – ми повинні позбутися від старого радянського спадку демонстрації військової техніки.
– Президент пообіцяв замість традиційного параду виділити 300 млн грн для премій військовим. Як Ви ставитеся до цього рішення?
– 300 млн грн можна було витратити не на те, щоб одноразово виплатити премії військовослужбовцям. Це нерозумно, і якщо це назвуть «подачкою», то технічно це так і виглядає. Наприклад, нещодавно був скандал із закупівлею низькоякісних бронежилетів, які не відповідають вимогам. Я вважаю, що правильніше було б до 24 серпня розумно використати ці гроші, купивши бронежилети хорошої якості і роздати солдатам, навіть якщо їх закуплять не у великій кількості. Ці жилети підвищать шанси врятувати життя багатьом людям на фронті. І це краще, ніж роздати незначну суму всім військовослужбовцям. Або непогано було б вкласти ці гроші у логістику, але люди не збагнуть значення цих вкладень, тому що вони повинні розуміти на що йдуть ці гроші і бути впевненими, що вони можуть врятувати чиєсь життя. У будь-якому випадку, 300 млн грн не мають бути лише насолодою для очей.
З експертом розмовляла Валерія Півень
Вам також буде цікаво:
Криза – це також і можливості
Стадіон так стадіон. Цього разу – у Молдові
Компетенції майбутнього: що варто знати і робити сьогодні
Кінець АТО і Мінська
Блокування VK, OK, 1C: крок до тоталітаризму чи захист інформаційної безпеки України? (відео)
Зовнішня торгівля України товарами у 2017 році