Український інститут майбутнього щороку готує прогноз на наступний рік щодо розвитку подій у сфері економіки, права, освіти, внутрішньої та міжнародної політики тощо. Традиційно наші експерти прогнозують виклики прийдешнього року та сценарії розвитку подій з високою точністю. 2020 рік для багатьох став суцільним “винятком із правил”, чого здебільшого неможна сказати про наш прогноз. Тож читайте далі, які прогнози експертів виявилися найбільш точними та заздалегідь містили відповіді на глобальні питання 2020 року.
За словами експертів, коронакриза кардинально змінила хід подій у економічній сфері, адже наприкінці 2019 року ніхто не міг очікувати, що зовсім скоро виникне «чорний лебідь» та запустить глобальні зміни.
«2020 виявився не таким, як усі передбачували.
У нас було два сценарію на 2020 рік: «базовий» та «світова криза». У «базовому» ми очікували на зростання економіки, а у кризовому – падіння протягом двох років поспіль – 2020 та 2021 років відповідно. Ще восени 2019 року ми презентували доповідь «Як Україні підготуватися до кризи». Так історично склалося, що економічні спади трапляються приблизно раз на 10 років. Тренди, що ведуть до інтенсивного розвитку певних процесів корегуються, економіка та ринки набувають реального стану. Тому цілком закономірно, що ми очікували нову хвилю світової кризи, але не могли точно сказати коли і з чого вона почнеться.
«Чорний лебідь» з’явився у вигляді коронакризи.
Оскільки ми бачили, що ситуація кардинально змінюється, у березні ми зробили оновлення нашого прогнозу на 2020 рік. За нашими оцінками, економіка мала впасти на 6,4% за підсумками 2020 року. Наразі ж ми бачимо що вона впаде орієнтовно на 5%, що приблизно відповідає нашому прогнозу.
Крім того, ми працювали над планом подолання кризи і переважно більшість інструментарію, що пропонували експерти UIF, був використаний̆ урядом. Наприклад, ідею адаптивного карантину ми просували відразу і говорили, що неможна заморожувати економіку цілісно, і розмежування країни на помаранчеві, червоні, зелені зони – тому підтвердження. Тож результат взаємодії з урядом є. Ми також говорили про необхідність проєкту, який підвищив би рівень зайнятості населення і, не дивлячись на велику кількість критики, таким проєктом від уряду стало «Велике будівництво». Національний банк також рекордним чином знизив облікову ставку, щоб підтримати економіку, і це те, про що ми говорили ще задовго до кризи», – розповів Данило Монін, експерт економічних програм UIF.
Щодо внутрішньої політики України та подій Донбасі, то Ігор Тишкевич, експерт програми «Міжнародна та внутрішня політика» UIF розповів, що прогноз виявився дуже точним.
«Суть нашого прогнозу на 2020 рік полягала у розробці декількох сценаріїв розвитку подій на Донбасі. Найбільш вірогідний сценарій ми назвали «Ні війни ні миру». У ньому було сказано про продовження умов, в яких існує країна та конфлікт на Сході з 2019 року та більш ранніх років. Переважно так і вийшло, не дивлячись на багаторазові заяви, що буде певний прорив. Якщо дивитися з точки зору реалізації ключових напрямків, то ані у торгівлі, ані у політичному процесі, ані у воєнній складовій, проривів не відбулось. Тож цей сценарій виявився точним на 100%.
Щодо внутрішньої політики, то за нашим прогнозом, ключова подія, яка визначила розвиток політичних подій – це наступ на команду Зеленського зі сторони фінансово-промислових груп України, тобто олігархічних груп, падіння рейтингу Зеленського до 20-25% і кроки у відповідь найближчого оточення Президента щодо збереження показників своєї легітимності. Тому ми говорили про те, що можлива відставка уряду і дострокове припинення діяльності Верховної Ради. У результаті 2020 року конфлікт з олігархічними групами був, у тому числі і конфлікт з Коломойським, у який мало хто вірив. Крім того, рівень підтримки Зеленського, звичайно ж, впав до прогнозованих 20-40%. Ми також вважали, що відставка уряду буде у квітні-травні, але уряд змінився все ж дещо раніше.
Ми говорили, що одним з кроків збереження своєї легітимності для Зеленського буде проведення певного аналогу електоральних кампаній.
Розпуску ВРУ не відбулось, однак ми вказували на можливе бажання Зеленського створити умови для перезапуску ВРУ шляхом внесення змін до Конституції щодо обмеження кількості депутатів, що і було запропоновано в опитуванні Зеленського на місцевих виборах. Крім того, електоральна кампанія все ж була проведена під час місцевих виборів, що також було частково прогнозовано нами. Але це не відміняє розпуску ВРУ у найближчому майбутньому», – зазначив він.
Ілія Куса, експерт з міжнародної політики UIF, який проаналізував чималу кількість країн у прогнозі, розповів, що сценарії та характер розвитку подій, описані ним, здебільшого справдились.
«Головне, на чому варто акцентувати увагу – це те, що криза світового ладу, яка була спрогнозована, дійсно відбулась. Це пов’язано з багатьма подіями світового та регіонального рівню.
У прогнозі з міжнародної політики було проаналізовано чимало країн, зокрема ключові геополітичні гравці. Наприклад, я описував основні напрямки політики Китаю у 2020 році і ця країна здебільшого слідувала цьому курсу. Зовнішня політика Китаю залишилась такою ж, адже вона досі базується на програмі «Один пояс – один шлях». Очевидне продовження протистояння США та Китаю також було спрогнозовано.
До того ж, я прогнозував, що на Таїланд цього року чекає політична криза і там дійсно відбулися студентські протести, які ледь не закінчились перевиборами.
Крім того, увага була приділена регіону Бизького Сходу, а саме Лівану. У прогнозі було зазначено, що у 2020 році там буде відставка уряду і вона дійсно відбулась на початку року. До того ж, була спрогнозована затяжна політична криза у зв’язку з соціально-економічними труднощами – і дефолт у Лівані таки стався у березні 2020 року.
Політична криза у Білорусі також була одним з найвірогідніших сценаріїв, як і події у Вірменії. І хоча я не прогнозував розгортання війни, та все ж застерігав про політичні потрясіння і виклики для Нікола Пашиняна, відставки якого зараз вимагають.
Також я зазначав, що одними з найвразливіших країн у питаннях безпеки будуть Малі та Мозамбік. І цього року у Мозамбіку частина території була захоплена терористами «Ісламської держави», а у Малі відбувся військовий переворот» , – розповів експерт.
Вам також буде цікаво:
Якби Аль Капоне судили в Україні
Для Росії є два сценарії щодо Донбасу у 2018: хороший і ще кращий
Майбутнє: навчатися навчаючи
Законопроєкт про суд присяжних сприятиме відновленню довіри до вітчизняного правосуддя
Росія детально: події та тренди в РФ за минулий тиждень (03.09-09.09)
Про гроші Януковича та англійський суд