» Новини » Вибори у США: демократи забили перший “гол” Трампу

Вибори у США: демократи забили перший “гол” Трампу

Верховний суд США та незалежна комісія журі штату Пенсильванія відмовилися розглянути позов Республіканської партії щодо перекроювання електоральних меж штату. Це стало знаковою подією у контексті майбутніх виборів до Конгресу США, які мають відбутися восени 2018 року. Разом із нещодавньою перемогою демократів на спеціальних виборах у штаті Пенсильваніяця подія може допомогти Демократичній партії повернути собі контроль над Конгресом і взяти реванш у боротьбі з республіканцями та президентом Дональдом Трампом.

         Рішення Верховного суду США поставило крапку у юридичному двобої між республіканцями та демократами, який спалахнув після виборів президента США. Минулого року пов’язана із демократами громадська організація League of  Women Voters подала позов до суду щодо нових кордонів виборчих округів у штаті Пенсильванія. На думку позивачів старі кордони сприяли перемозі Республіканської партії під час виборів президента США. Відтак, вони вимагали скасувати їх і затвердити нову електоральну карту штату. Суд підтримав їх і у такий спосіб заблокував зусилля республіканців повернути старі електоральні межі округів. Враховуючи те, що у Верховному суді США домінують представники Демократичної партії, за це рішення проголосувало п`ять суддів проти двох. У своєму рішенні вони визнали старі межі виборчих округів неконституційними і такими, які порушують права виборців.

Раніше представники від Демократичної партії послідовно називали стару електоральну карту штату Пенсильванія яскравим прикладом так званого «джеррімендерінгу» (англ. gerrymandering), тобто «перекроювання кордонів виборчих округів з метою отримання результатів, вигідних певній партії».

Це давня політична технологія, яку активно застосовують політичні еліти у США для закріплення позицій своєї партії і уникнення реваншу своїх суперників.

У штаті Пенсильванія республіканці домінують на виборах з 2011 року і перемальовують електоральну карту для закріплення свого успіху. А демократи у штаті Меріленд активно тасують фермерські райони з багатими урбанізованими районами Вашингтона. Загальнонаціональні кордони різних виборчих округів по усій країні традиційно змінюються кожні 10 років.

Тепер у цю політичну боротьбу втрутився і Верховний суд. І якщо раніше він лишався осторонь республікансько-демократичного двобою, обмежуючись застереженнями щодо неетичності маніпулювання кордонами задля політичної вигоди, то тепер він виступив на боці конкретної політичної сили.   

Відтепервибори до Конгресу США у листопаді цього року в штаті Пенсильванія відбуватимуться з новими межами виборчих округів. Це може допомогти Демократичній партії отримати більше місць у парламенті під час виборів і переломити ситуацію всередині Палати представників, де їм необхідно лише 26 додаткових мандатів, щоб забрати у республіканців більшість.

Рішення Верховного суду співпало із нещодавньою несподіваною перемогою на спеціальних виборах у штаті Пенсильванія кандидата від демократів Коннора Лемба у 18-му виборчому окрузі. Його перемога над республіканцем Ріком Сакконе, якого підтримав особисто президент Дональд Трамп, стала ударом по позиціях Республіканської партії і засвідчило відносний перелом в електоральних настроях громадян і падіння ентузіазму трампівського електорату.

Це може зіграти не на користь позицій республіканців у Палаті представників на виборах у Конгрес у листопаді цього року. Раніше демократи перемогли республіканців на довиборах у штатах Алабама та Вірджинія. Штат Пенсильванія – традиційний оплот республіканців на виборах. У листопаді 2016 року 48,2% громадян віддали свої голоси за Дональда Трампа, а на місцевих виборах тут вже кілька років поспіль перемагає саме Республіканська партія. Тому перемога Коннора Лемба може стати поворотним моментом для демократів, які отримали шанс взяти реванш і відродити свій рейтинг після поразки 2016 року.

Рішення Верховного суду та перемога демократів у штаті Пенсильванія – це черговий елемент загального внутрішньополітичного протистояння між республіканцями та демократами. Зараз вони очікують на рішення щодо ще двох штатах:Вісконсін і Меріленд. У першому випадку позивачами знову виступили демократи, а у другому – республіканці. Залежно від рішення суддів буде зрозуміло, наскільки Республіканській партії буде складно під час виборів до Конгресу в листопаді.

На цю ситуацію накладається і конфлікт між президентом Дональдом Трампом і прокуратурою, який спалахнув напередодні, коли Трамп у Twitter атакував спеціального прокурора Роберта Мюллера, який проводить розслідування зв’язків команди президента з росіянами. Для американського лідера протистояння з прокурорами може ще більше вдарити по рейтингу, а з урахуванням останніх судових рішень по кордонах виборчих округів у США, позиції республіканців стають все менш стійкими. Реванш демократів стає однією з головних внутрішньополітичних проблем для Дональда Трампа, який лише зараз поступово формує навколо себе команду, переважно з «яструбів» з числа республіканців.

Але перемога демократів у листопаді підриватиме плани Трампа та зв’яже йому руки, якщо його партія втратить контроль над парламентом. Але рішення Верховного суду по штату Пенсильванія матиме ще один далекосяжний наслідок для США. Воно породило дискусії щодо незалежності суду при розгляді таких справ і загалом підняло питання про остаточне вирішення питання подібних маніпуляцій. Зараз частина американського суспільства з числа юристів намагаються змусити Верховний суд закрити це питання раз і назавжди, тобто встановити певні «рамки» та обмеження для таких маніпуляцій.

Тому, у найближчі 3-5 років можна очікувати на палкі дискусії в американському юридичному середовищі стосовно того, як назавжди закріпити електоральні межі виборчих округів, який встановити ліміт для їхніх змін, якому органу доручити вносити подібні зміни та чи це взагалі справа Верховного суду?

У будь-якому разі, ці дискусії поставлять під питання деякі основоположні принципи верховенства права як ядра американської системи.