Ключові результати соціологічного дослідження, проведеного UIF спільно з Нью Імідж Маркетинг Груп у період з 4 по 10 серпня 2023 року.
- Фізичний стан більшості українців характеризується як задовільний або скоріше хороший. Середня оцінка за 5-бальною шкалою — 3.13 бали, у травні 2023 р. цей показник становив 3.3 бали, у лютому 2023 р. – 3.35 бали.Близько половини учасників опитування (57%) зазначили, що, у порівнянні з попередні місяцем, їхній фізичний стан не змінився.
- Емоційно-психологічний стан українців оцінюється переважно як задовільний, середня оцінка за 5-бальною шкалою складає 2.88 бали, у травні 2023 р. цей показник становив 3.0 бали, у лютому 2023 р. – 2.94 бали.Половина учасників опитування (51%) зазначає, що у порівнянні з попередні місяцем, їхній емоційно-психологічний стан не змінився.
- Топ актуальних проблем сьогодення, на думку респондентів, складається наступним чином: високі ціни – 51%; відсутність стабільності / впевненості в завтрашньому дні – 50%; низькі доходи – 37%; відсутність фізичної безпеки через обстріли (ракети, дрони тощо) – 34%; високі тарифи на комунальні послуги – 33%; неможливість будувати плани – 30%.
- Успіхи на фронті та спілкування з рідними / друзями – це ті події, які на даний момент дають респондентам надію на майбутнє, вселяють впевненість, ці відповіді надали відповідно 58% та 52% учасників опитування. Також надають надію та мають позитивний вплив на почуття впевненості учасників наступні події: обстріли території рф (в т.ч. удар по Кримському мосту) – 33%; військова допомога від західних партнерів – 30%; заняття хобі – 22%.
- Серед основних страхів та побоювань на даний момент зафіксовано подальше непомірне зростання цін (38%), зменшення доходу / втрата джерел доходу (36%) та суттєве зростання комунальних тарифів (30%). Також зафіксовано побоювання / страхи щодо можливих блекаутів (30%), погіршення фізичного здоров’я (29%), постійних обстрілів (28%) та ядерного удару / ядерної війни (28%). Досить високі показники щодо страхів та побоювань мають і падіння економіки (27%), вибух на Запорізькій АЕС (27%), масштабний контрнаступ рф (26%), погіршення психічного здоров’я (24%).
- Серед подій / ситуацій, які викликають найбільші страхи та побоювання, лідерами зафіксовано наступні: зменшення доходу, втрата джерел доходу (17%), ядерний удар / ядерна війна (17%), подальше непомірне зростання цін (16%) та вибух на Запорізькій АЕС (14%).
- 76% учасників опитування відмічали, що вибори Президента необхідно проводити після Перемоги України, щодо виборів до Верховної Ради подібну відповідь надали 61% опитаних, щодо виборів депутатів до місцевих рад та сільських, селищних, міських голів – 56%. Тобто більшість респондентів не вважає за потрібним проводити вибори до закінчення війни та Перемоги України.
- Переважна більшість респондентів (60-61%) найбільш доцільним форматом здобуття освіти по всім умовним трьом рівням освіти (дитячі садки, школа, ВНЗ / технікуми) вважає офлайн освіту лише в регіонах / областях, які знаходять подалі від фронту, в інших регіонах / областях – онлайн. Незначна кількість респондентів (10-13%) підтримують офлайн освіту по всій території країни, 13-17% – онлайн освіту по всій території України. 63% респондентів, діти яких відвідують дитячі садки, школи, ВНЗ / технікуми, повністю або скоріше готові відпускати своїх дітей до закладів освіти, якщо в населеному пункті запровадять офлайн освіту. Респонденти зі Сходу та Півдня значно частіше зазначали, що цілком або скоріше не готові відпускати своїх дітей до закладів освіти, якщо у населеному пункті буде запроваджено офлайн освіту.
- Переважна більшість респондентів не має намірів / планів щодо зміни місця проживання у найближчому майбутньому: 62% – не планують, 22% – скоріше не планують. Лише 3% учасників опитування точно планують змінити місце проживання, ще 5% – скоріше планують. 8% респондентів не змогли визначитися з відповіддю на це питання. 38% респондентів серед тих, хто має наміри змінити місце проживання, зазначають переїзд закордон як варіант, який вони розглядають; 30% – переїзд до іншого регіону України; 22% – переїзд до іншої області в рамках свого регіону; 19% – переїзд до іншого населеного пункту своєї області. Основні причини, на яких ґрунтуються плани щодо переїзду – питання безпеки та питання, пов’язані з роботою / джерелом доходу.
- Переважна більшість респондентів зазначали, що повністю (41%) або скоріше (36%) підтримують перерозподіл місцевих бюджетів та перенаправлення коштів з інфраструктурних та інших цивільних проєктів на військові потреби. Лише 7% – скоріше не підтримують, 3% – повністю не підтримують, 13% – не змогли надати відповідь на це запитання.
- 50% учасників опитування зазначали, що за атаками на території рф стоять ГУР та інші силові відомства України, 21% – влада рф, 3% – інший варіант, 26% – не змогли надати відповідь на це питання.
- 33% респондентів зазначали, що протягом останніх двох місяців особисто займалися волонтерством чи надавали допомогу різним категоріям населення, 25% – що волонтерством займалися члени родини, 41% – що волонтерством займалися друзі та колеги, 28% – що не займалися волонтерством ні особисто, ні рідні / друзі / колеги. Грошова та матеріально-речова допомога ЗСУ та іншим військовим – найбільш популярні формати волонтерства серед респондентів, членів їх родин, друзів та колег.
- Найбільш поширені відповіді респондентів щодо загальної суми грошей / донатів, яку особисто витратили на допомогу ЗСУ / ВПО / іншим групам людей окремо у червні та липні 2023 р., наступні: 501-1000 грн. (20-24%); 1001-3000 грн. (19-20%); 301-500 грн. (18%); 101-300 грн. (16-17%). Найбільш популярними отримувачами грошової допомоги / донатів учасники опитування зазначили збори знайомих, які займаються волонтерством (31%) та великі благодійні фонди (30%). 65% респондентів зазначали, що наявність розіграшу жодним чином не впливає на їхнє бажання перерахувати грошову допомогу, 15% – бажання зробити донат зростає, 12% – бажання зробити донат зменшується, 7% – не змогли надати відповідь на це питання, 1% – надали власну відповідь.
- В українському інформаційному просторі шириться думка, що громадяни «втомилися від війни» та стали менше допомагати ЗСУ, так 12% респондентів повністю згодні з цією думкою, а ще 38% – скоріше згодні, при цьому 25% опитаних скоріше не розділяють думку, що громадяни «втомилися від війни» і стали менше допомагати ЗСУ, а ще 14% – цілком не згодні з цією думкою. 11% респондентів не змогли визначитися з відповіддю на це питання. Відповідаючи на питання щодо зміни у обсягах особистої волонтерської допомоги у 2022 та 2023 роках, 38% респондентів зазначали, що обсяги волонтерської допомоги не змінилися, але при цьому 32% опитаних відмічали, що обсяги допомоги у 2023 році зменшилися. 14% учасників опитування наголошують, що у 2023 році обсяги волонтерської допомоги безпосередньо від них збільшилися. 16% респондентів не мали можливості волонтерити у бідь-якому форматі ні у 2022 році, ні у 2023.
- Безперечним лідером серед джерел інформації, якому найбільше довіряють щодо інформації про ситуацію в країні, інформацію про новини та події на фронті, зафіксовано Телеграм (56%), умовне друге місце посідають Інтернет ЗМІ – новинні платформи та сайти, сайти телеканалів (26%), умовне третє місце поділи Ютуб та інформація від родичів, друзів, колег (19%), на четвертому місці зафіксовано телебачення (18%), на п’ятому – Фейсбук (10%).
- 50% респондентів зазначили, що не дивляться національний телемарафон, 13% – дивляться регулярно, 37% – час від часу. 14% опитаних серед тих, хто регулярно / час від часу дивиться телемарафон, повністю довіряють інформації в ефірах телемарафону, 57% – скоріше довіряють, 14% – скоріше не довіряють, 3% – цілком не довіряють, 12% – не змогли визначитися з відповіддю. 21% опитаних відмічають, що трансляцію національного телемарафону потрібно скасовувати, 20% – скоріше скасовувати, 24% – скоріше не скасовувати, 14% – не потрібно скасовувати, 21% – не змогли визначитися з відповіддю.
Вам також буде цікаво:
Паркування по–новому: коли запрацюють нововведення?
В UIF презентували доповідь щодо енергетичних та політичних викликів для України протягом зими 2023-2024
На суші, на морі, у повітрі: три напрямки посилення української армії 2030
В Українському інституті майбутнього відбулись дебати щодо відкриття ринку землі
В Українському інституті майбутнього назвали можливості експорту в Африку для підприємців з України
Конфлікт між США та Іраном: Сторони не поспішають закопувати сокиру війни