Приватизація підприємств в Україні: ризики та переваги процесу
14.05.2018
Матеріал був опублікований на сайті ICTV
На початку травня 2018 року Урядовий комітет затвердив перелік підприємств, який підлягає приватизації. Продаж державного майна – невід’ємний етап ринкової економіки, що обумовлює первісне накопичення капіталу.
Перша хвиля приватизації в Україні відбулася ще в середині 90-х років. Однак, цей процес досі незавершений.
Станом на сьогодні відбувається поетапна приватизація державних об’єктів, продаж яких має збагатити державний бюджет.
Критерії відбору підприємств
По-перше, законом України “Про приватизацію державного і комунального майна” передбачено перелік об’єктів, які не підлягають приватизації. До них належать казенні підприємства та об’єкти, які є необхідні для виконання державою своїх основних функцій, для забезпечення обороноздатності держави, та об’єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України.
По-друге, передбачено розподіл на об’єкти великої (активи понад 250 млн. грн.) та малої приватизації. Для них відрізняється процедура придбання: для перших – торги/аукціони із залученням професійних радників, для других – “Prozorro. Продажі”.
Які існують ризики
Проте існують ризики, які виникають унаслідок невиконання планів приватизації, які закладено у Державному бюджеті. Це – збільшення його дефіциту, на покриття якого необхідно залучати зовнішні та внутрішні запозичення.
Це зумовить зростання державного боргу та видатків на його обслуговування.
У 2018 році заплановані надходження від приватизації державного майна – 21,3 млрд. грн для фінансування Державного бюджету України. Тож частка від загального фінансування Державного бюджету становить 26%. Ці кошти повинні піти на покриття дефіциту бюджету.
У 2017 році план з приватизації було виконано лише на 19,8% та отримано 3,4 млрд. грн. з 17,1 млрд. грн.
Якщо зберігатиметься тенденція минулих років, то це призведе до залучення кредитного ресурсу, який необхідно буде повертати.
Обслуговування та погашення боргу потребують валюти. Зменшення обсягів валюти призведе до скорочення золотовалютних резервів та до девальвації гривні.
Головною причиною, що гальмує процес приватизації – економічна “життєздатність” активів та обґрунтованість вартості підприємств. Відповідно, якщо підприємство є економічно нерентабельним, то повинна бути відповідна ціна на такі активи. Або підприємства, які мають потенціал до відновлення економічної діяльності, у вітчизняній практиці оцінюються за нижчою ціною.
Вам також буде цікаво:
METRO GROUP: зворотній відлік до новітнього Нюрнбергу
Ігар Тишкевіч: Контрабанду треба замінити на легальний бізнес
Разобраться в беларусах: как не выглядеть глупо, пытаясьвлиять на политические процессы в Беларуси
Турецький потік: чим це вигідно Ердогану і Путіну, і чим загрожує нам?
Компетенції майбутнього: що варто знати і робити сьогодні
Вступ-2023 як національний психологічний тест