Джерело: “Новое время“
Тиждень тому країною прокотилася хвиля нових заяв про майбутню пенсійну реформу. Але якщо розібратися, чи реформа це?.
Для початку я пропоную чиновникам заборонити використовувати слово реформа всує. Практично будь-який крок, не залежно від того, що він змінює, вони почали називати реформою, спотворюючи поняття реформаторства по суті.
Пенсійних реформ було вже кілька. Найгучніша – реформа Тігіпка. Але полягали вони всі, як правило, не в створенні умов для високої якості життя громадян при досягненні пенсійного віку, а для сьогоднішнього «латання дірок» Пенсійного фонду. Адже зобов’язання, дані політиками електорату. зростають, а грошей для цього все менше.
Кілька цифр для розуміння сьогоднішньої ситуації:
1. Пенсії сьогодні виплачуються з Пенсійного фонду, який є дотаційним і більше 50% коштів для виплати пенсій отримує з Бюджету. Тобто пенсії виплачуються не стільки з єдиного соціального внеску працюючих, скільки з Бюджету, який формується податками з економіки.
2. Число пенсіонерів в Україні сьогодні вже на 20-30% перевищує чисельність працівників, за яких сплачується єдиний соціальний внесок. Через 10 років на пенсію вийдуть ще близько 5,5 млн. осіб. На зміну їм прийде нове покоління. Ті, хто сьогодні знаходиться у віці 10-20 років – це близько 3,5 млн. осіб. З урахуванням очікуваного зростання тривалості життя і високого безробіття серед молоді (понад 20%), чисельність пенсіонерів через 10 років перевищить кількість працюючих вже в 2 рази.
Що стосується нинішньої, так званої реформи, вона також передбачає скорочення витрат Пенсійного фонду та приховане підвищення пенсійного віку. Адже, прив’язуючи умови виплати пенсій до трудового стажу, ряд майбутніх пенсіонерів зіткнуться через кілька років з тим, що вони ще не мають достатнього стажу для отримання пенсії та працюватимуть далі.
Проблеми з наповненням Пенсійного фонду є, але принципи їх вирішення знову незграбні і не системні.
Навіть якщо витрати Бюджету на дотації Пенсійного фонду скоротяться сьогодні, це не гарантує наявність коштів для виплати пенсій пенсіонерам завтра. Чиновники про це мовчать, адже їх це не стосується, так як за статистикою середній термін каденції міністра – близько року. Через рік ці підуть і думають, що проблеми впадуть на наступних. Але це не так.
Проблеми впадуть на голову всім українцям, адже при існуючих темпах погіршення демографії та слабких ознаках зростання економії, уряду доведеться або друкувати гроші – а це інфляція, або підвищувати податки для виплати пенсій, що призведе до чергового скорочення економіки і погіршення якості життя працюючих.
Ситуація дійсно кризова, але безвихідних ситуацій не буває. Що можна зробити?
1. Аудит пенсіонерів. Ідентифікація всіх пенсіонерів і виявлення “мертвих душ”. За різними оцінками, їх кількість може досягати 1-1,5 млн, що призводить до перевитрати коштів на 20-30 млрд грн. в рік (7-10% від загальних витрат Пенсійного фонду).
2. Уніфікація пенсій, перетворення їх на соціальні допомоги спростить процес взаємодії з кожним пенсіонером.
3. Ліквідація Пенсійного фонду як інституції і створення служби соціального забезпечення. Автоматизація бізнес-процесів і скорочення штату соціальних працівників в 10 разів дасть ще економію в 500 -700 млн грн млн грн на рік при підвищенні зарплат співробітникам до ринкового рівня.
4. Створення умов для самостійного формування пенсій на майбутнє. Розвиток накопичувальної системи, де кожен майбутній пенсіонер зможе на своєму персональному рахунку накопичувати кошти для забезпеченої старості.
5. Розвиток економіки. Це найголовніша умова формування бази для високої якості життя, як працюючих громадян, так і пенсіонерів.
Тільки такий підхід дозволить за рахунок ефективного використання ресурсів підняти пенсію нинішнім пенсіонерам, майбутні ж пенсіонери будуть все менше залежати від примх уряду і самі будуть впливати на свої пенсії.
Так, що, повторюся. Пенсійна реформа зовсім не те, що пропонує Кабмін, а то, за що він боїться взяти відповідальність, адже доведеться приймати рішення не для свого політичного рейтингу, а на благо всіх українців.
Вам також буде цікаво:
Британский військовий експерт про те, яким має бути президент
Плівки Деркача: Порошенко, Байден і величезна порожнеча
Надія Коваль йде з UIF у МЗС
В Українському інституті майбутнього назвали можливості експорту в Африку для підприємців з України
Відставка Уряду та Голови Верховної Ради особливо не хвилюють українців
Ігар Тишкевіч: Загострення в Сирії поставило країни регіону на межу повномасштабної війни