» Новини » ЧЕРГОВА РІЧНИЦЯ СМОЛЕНСЬКОЇ КАТАСТРОФИ І СТРАЙК ВЧИТЕЛІВ. ДАЙДЖЕСТ НОВИН З ПОЛЬЩІ

ЧЕРГОВА РІЧНИЦЯ СМОЛЕНСЬКОЇ КАТАСТРОФИ І СТРАЙК ВЧИТЕЛІВ. ДАЙДЖЕСТ НОВИН З ПОЛЬЩІ

ФОТО: www.polskieradio.pl

Як Польща провела минулий тиждень? У внутрішньому житті спокою не давав страйк вчителів на фоні шкільних екзаменів. Поляки у скорботі відзначили 9-річчя Смоленської катастрофи. Що ж стосується зовнішньої політики, президент Анджей Дуда підписав ратифікацію газового проекту «Baltic Pipe».

8 квітня Президент Польщі Анджей Дуда підписав Закон про ратифікацію угоди між Республікою Польща та Королівством Данія щодо проекту «Baltic Pipe», підписану в Катовіце 11 грудня 2018 року. «Baltic Pipe» передбачає будівництво газопроводу на дні Балтійського моря, який сполучить газотранспортні системи Польщі і Данії, що дозволить полякам споживати норвезький газ. «Baltic Pipe» зараз знаходиться на стадії проектування та отримання дозволів на інвестиції. Європейська Комісія надала «Baltic Pipe» статус проекту, який представляє спільний інтерес для країн ЄС. Згідно з умовами угоди, Польща та Данія зобов’язалися підтримати обидві компанії у підготовці та впровадженні проекту «Baltic Pipe», щоб завершити його до 1 жовтня 2022 року.

Тим часом, страйк вчителів у Польщі триває. Ще на початку, 8  квітня, голова профспілки «Польський союз вчителів» Славомир Броняч заявив, що вчителі не планують призупиняти страйк на час випускних шкільних іспитів. Згідно з розкладом, встановленим раніше Міністерством національної освіти Польщі, тести повинні були проходити з 10 по 12 квітня. Спершу представники педагогів вимагали додаткових 1000 польських злотих до заробітної плати. Вони також хотіли збільшити витрати на освіту з бюджету, змінити критерії оцінювання вчителів та поліпшити кар’єрні можливості. Під час перемовин з  урядом двоє з трьох профспілок – «Польський союз вчителів» та «Форум проспілок» – змінили вимоги. Надалі страйкарі вимагають підвищення заробітної плати уже на 30% (від 600 до 800 польських злотих). Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав вчителів припинити страйк на час іспитів та запросив їх до круглого столу. 10 квітня іспити з історії і польської мови у школах, за виключенням трьох закладів, все ж провели. Наступні екзамени також відбулись. Згідно з опитуванням, проведеним центром «Kantar Millward Brown» для найтиражованішого польського видання «Gazeta Wyborcza», наразі трохи більше половини поляків підтримують страйк вчителів.

10 квітня Польща у скорботі відзначала річницю Смоленської трагедії. Дев’ять років тому вранці польський військовий літак зазнав авіакатастрофи в небі над російським Смоленськом, куди прямував із президентом Польщі та делегацією на борту для вшанування жертв Катинської розправи. Ніхто з 96 пасажирів не пережив катастрофу. На Саміті Ради Європи 10 квітня, лідери країн Європейського Союзу вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. Президент Анджей Дуда з дружиною Агатою Корнхаузер-Дудою та очільником правлячої партії «Право і Справедливість», а також братом загиблого польського президента, Ярославом Качинським взяли участь у панахиді за загиблою польською елітою. Цього ж дня голова підкомітету з розслідування причин смоленської катастрофи Антоні Мацерович заявив, що Польща має незаперечні докази того, що літак Ту-154 був підірваний. Тому досить несподіваною стала звістка від авторитетного польського видання «Rzeczpospolita», яке повідомило, що голова Адміністрації Президента Польщі Кшиштоф Щерський підтвердив надсилання запиту до російського посольства щодо відзначення 75-річчя звільнення нацистського концентраційного табору «Аушвіц-Біркенау» у 2020 році. Журналісти видання припускають, що запрошення російського президента, або прем’єр-міністра до Польщі сприятиме організації польським урочистостям в Смоленьску. Вони мали б відбутись також 2020 року, про що, за словами російського посла у Польщі Сергія Андреєва, поки що мови не було.

Іван Дуднік, стажер UIF