Обсяг капітальних інвестицій в економіку України у 2017 р. склав 413 млрд. грн. або $15,5 млрд.
Джерело: Укрстат
Що це означає?
По-перше, в реальному вираженні обсяг інвестицій в 2017 р. зріс на 22% (з урахуванням інфляції).
По-друге, це майже плюс $3 млрд. у порівнянні з 2016 р.
По-третє, це складає 14% ВВП України.
Загалом динаміка досить позитивна. З 4-х компонентів ВВП – приватне споживання, держвидатки, чистий експорт та інвестиції, саме інвестиції виступають драйвером зростання української економіки.
Сприятлива зовнішня кон’юнктура для українських експортерів, ділові очікування бізнесу і непогані фінансові результати стимулюють компанії інвестувати в розвиток. І, безумовно, це позитивний сигнал для економіки, бізнесу та громадян.
Але чи достатньо цього обсягу інвестицій?
За оцінками експертів Українського інституту майбутнього, Україна повинна в рік залучати $15-20 млрд. тільки зовнішніх інвестицій. Такий обсяг дозволить забезпечити стійке зростання економіки і реальних доходів населення, та при цьому виплатити зовнішні борги без реструктуризації і нових позик (МВФ та ін.). Для довідки, в 2017 р. Україна залучила лише $2,3 млрд., з них в реальний сектор пішло менше третини.
Ще необхідно близько $20 млрд. внутрішніх інвестицій. Тобто загалом $35-40 млрд. внутрішніх і зовнішніх інвестицій в рік.
Такий щорічний обсяг інвестицій, за оцінками UIF, дозволить Україні за 4-5 років вийти на докризовий рівень ВВП – $190-200 млрд.
Інвестиції мають найбільший мультиплікаційний ефект, тобто, 1 гривня, інвестована в економіку, через рік-два призводить до зростання національного доходу на набагато більшу суму. Наприклад, досвід азіатських країн показав, що $1, інвестований в інфраструктурні проекти, давав близько $2-3 приросту ВВП.
Пригадуємо, що у 2018 р. експерти UIF очікують зростання капітальних інвестицій до $16-17 млрд., а валового накопичення основного капіталу – $18 млрд. (базовий сценарій).
Вам також буде цікаво:
Що не так з “Укрзалізницею”? Тарифи
Справа ПриватБанку — останній рубікон для України!
Putin’s speech: long war, nuclear blackmail, and stability
Варшава різко збільшила оборонний бюджет, проте коштів на постійну американську базу там не закладено
«Великі реформи» Еммануеля Макрона: чи зумів президент Франції відповісти на вимоги «жовтих жилетів»?
Енергетичний терор з новою силою. Чи зможуть українці ще пожити без відключень світла