Джерело: Радіостанція Голос Столиці
Державний дорожній фонд почав роботу. В уряді сподіваються, що він надасть можливість вирішити всі проблеми з фінансуванням ремонту доріг. Міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, що завдяки початку роботи фонду і додаткових джерел українська автодорожня галузь в цьому році отримає близько 47 млрд гривень.
Міністр пригадав, що з 1 січня «Укравтодор» відповідає тільки за 50 тис кілометрів автодоріг, а інші 120 тис кілометрів передаються на обласний рівень з гарантованим фінансуванням з Дорожнього фонду в обсязі 35% від його надходжень.
Як зміняться українські дороги після створення Державного дорожнього фонду, в ефірі радіостанції Голос Столиці проаналізував директор програми «Інфраструктура» Українського інституту майбутнього Володимир Шульмейстер.
Що являє собою новостворена структура?
— Дорожній фонд – це стаття в бюджеті, що захищена з 1 січня, захищена від того, щоби бути використаною на інші потреби. Наповнюється вона завдяки акцизу при імпорті нафтопродуктів в Україну і призначена для фінансування утримання, ремонту та будівництва доріг. Ця стаття була і раніше. Єдине, як я вже сказав, з 1 січня цього року – вже тиждень – ця стаття стала захищеною. Тобто її не можна використовувати на інші потреби.
Тобто раніше гроші надходили від акцизу на імпортні нафтопродукти в загальний бюджет, а вже звідти виділялися кошти на дорожні потреби. А зараз є окрема стаття, де акумулюються гроші, які потім звідти йдуть тільки на дороги?
— Тільки на дороги. І в цьому, власне, була ідея закону, який пройшов в позаминулому році і який визначив, що 50% від Дорожнього фонду стали захищеними вже в цьому році. У наступному році – це 75%, і через два роки почне повністю працювати Дорожній фонд, 100% від імпорту, від акцизу буде надходити на дороги.
Ті гроші, які планується отримати в цьому році, 47 млрд гривень, їх буде достатньо для фінансування ремонту доріг, будівництва нових?
— Дивлячись, яке поставлено завдання. За один рік точно не можливо буде зробити дороги. Для того, щоб зробити дороги, потрібно значно більше грошей. Ми вважали, що це близько 2 трильйони гривень. Це щоб все зробити ідеальної якості. А ось суми, котрі зараз називаються, вже близькі до того, скільки потрібно грошей для того, щоб дороги підтримувати в нормальному стані. На жаль, цифри, які є сьогодні, їх теж недостатньо. Але біда навіть не в цьому, а біда в тому, що гроші, які сьогодні будуть перепадати на дороги, з різних джерел, навіть при тому, що їх недостатньо для того, щоб зробити якісні дороги всі в Україні в один рік, ці гроші неможливо трансформувати в якісні дороги. Проблема тут буде в кількості якісних підрядників, що зможуть ці дороги зробити за ці гроші.
Підрядників не вистачає?
— Так, у нас недостатньо компаній, котрі якісно можуть виконувати такі роботи.
Закордонні компанії в цьому випадку можна залучати?
— Не тільки можна, а й потрібно. На жаль, такі компанії теж можна перерахувати на пальцях однієї руки, закордонні компанії, котрі можуть якісно робити дороги. На жаль, ця галузь в принципі, через величезне недофінансування, дуже сильно виснажена. Дуже багато компаній збанкрутувало, і, по суті, на сьогодні практично нікому робити якісні дороги в Україні.
Як з такої ситуації виходили наші сусіди?
— У 2015 році, восени, я був у Білорусі і спілкувався з колегами, які в той час добудовували зовнішнє кільце окружної. Доречі, це було з цементобетону зроблено, навколо Мінська. І туди запрошували досить багато закордонних підрядників для участі у відкритих тендерах, там і литовці ремонтували, і поляки, і навіть китайці. Тому запрошення таких закордонних компаній – це вихід із ситуації. Але за один рік передислокувати велику кількість техніки для будівництва масштабних проектів досить складно. Тому в цьому році буде проблема з тим, що будуть гроші, а якісно їх перетворити в якісні дороги буде складно.
Коли українські водії відчують на собі роботу Дорожнього фонду?
— Ефект від будь-яких інфраструктурних проектів буде не через один рік. Відновлення доріг в Україні – це великий проект. Буде поступове покращення доріг, і це можна було вже в цьому році відчути, в 2017-му, і в 2018-му ця тенденція продовжиться. Тобто потік грошей на дороги буде відчуватися все більше і більше. Однак якість того, яким чином гроші перетворюються в дороги, залишає бажати кращого. І я недавно їхав міжнародними трасами і побачив, наскільки вони зіпсовані цим навіть початком зими. І це говорить про те, як сьогодні відбувається контроль якості доріг. А він відбувається завдяки організаціям, найчастіше, наближених до «Автодору». Необхідний незалежний контроль якості доріг, якого, на жаль, в Україні на сьогодні не так багато. Сьогодні незалежний контроль зобов’язують робити банки, що фінансують міжнародні банки, це Світовий банк, ЄБРР, вони зобов’язують незалежно контролювати якість доріг. І без приймання незалежними контролерами повна оплата за дороги не відбувається. Плюс репутація таких компаній, що будують, часто – під сумнівом, і це теж прикро.
Ті 120 тис кілометрів доріг, що передаються на обласний рівень, вони також будуть відремонтовані? Як буде відбуватися співпраця з державою і «Укравтодором» в цьому випадку?
— В ОДА за останні півроку відбувалося формування служб, це або департаменти, або комунальні підприємства, які приймають дороги до себе на баланс, 120 тис кілометрів доріг, і частина Дорожнього фонду, якщо я правильно пам’ятаю, 30-35%, буде йти якраз на обласні ці організації, які будуть займатися утриманням, підтриманням цих доріг в нормальному стані. У різних областях абсолютно точно буде різна ситуація. Це дуже сильно залежить від керівників ОДА, в чию відповідальність буде входити утримання цих доріг. Я сподіваюся, що фінансування через цей додатковий рівень – його раніше не було – дасть поштовх розвитку, в тому числі і на місцях, будівельних компаній, тому що з’являться гроші на рівні області, але гроші потрібно буде теж з розумом використовувати для перетворення їх в якісні дороги.
Хто буде контролювати роботу і розподіл коштів самого Дорожнього фонду? Уряд?
— На жаль, так. Чому на жаль? Тому що при голосуванні бюджету, на жаль, сталася підміна доріг, які повинні в наступному році робити. Ви на початку нашої розмови згадали, що частина доріг буде фінансуватися безпосередньо з бюджету. Це магістралі, дуже важливі для країни, і, на жаль, ті пріоритети, які висунув «Автодор» в минулому році щодо ремонту. Ось щодо Миколаєва, наприклад, було дві дороги, це Миколаїв-Кропивницький, яка в жахливому стані знаходиться, і Миколаїв-Кривий Ріг, вона теж потребує ремонту негайного, туди планувалося виділити 2 млрд і 4 млрд гривень для ремонту відповідно. І, доречі, Миколаїв-Кропивницький повинна була бути зроблена в цементобетоні. Так ось, на жаль, в ніч перед голосуванням бюджету були замінені дороги, на які будуть йти гроші, і, на жаль, це було зроблено не з принципу важливості для країни, а виходячи з принципу важливості тих людей, які визначали, куди ці дороги йдуть. І ці гроші, на жаль, ось ці дороги, про які я сказав, вони зроблені не будуть. Хоча ці дороги є частинами важливих транспортних коридорів для країни. А те, що я сказав про цементобетон, це дуже серйозна тема. Справа в тому, що у вартості доріг, 56% в асфальтобетоні – це бітум, який імпортується. І, по суті, це означає, що 56% Дорожнього фонду в разі, якщо він буде використаний на асфальтні дороги, буде йти за кордон. Відповідно, 56% від тих великих цифр, які Ви називали, це буде торпедувати, по суті, торговий баланс України, приводити його до негативного результату, замість того, щоб робити з місцевих матеріалів, завантажувати нашу промисловість, і робити цементобетонні дороги, які можуть простояти на відміну від асфальтних, там, де 5-7 років, цементобетонні простоять 25 років. Приклад – Варшавська, яка стоїть досі вже десять років, і жодного квадратного метра ямкового ремонту там не зроблено.
Вам також буде цікаво:
«Слава Україні!» – кредо сучасних українців
Експерти розповіли, чи можлива сьогодні реформа Ради Безпеки ООН
Україна може почати експорт електроенергії. Чому це правильно?
Якщо не запускати «розумний» карантин, то вже через тиждень чинний карантин виявиться фарсом
Український інститут майбутнього опублікував обкладинку “2018: виклики і можливості”
UIF презетував доповідь “Чому Путін програв?”