Експерти UIF провели зустріч з експертами-футурологами, де спробували спрогнозувати майбутнє України, з урахуванням світових реалій.
Фахівці дійшли висновку, що у світі наростає поляризація. Мова йде про умовний Захід і «Глобальний Південь», G7 та BRICS, і водночас – Індію та Китай, США і Китай, Стару і Нову Європу, Ізраїль та арабський світ.
Варто відзначити, що архітектура світової безпеки зруйнувалася, міжнародні структури на кшталт ООН та ОБСЄ втратили вплив. Разом з тим США усувається з ролі світового жандарма і все більше зосереджується на внутрішніх проблемах. Це розігріває заморожені чи латентні конфлікти (на Корейському півострові, Близькому Сході, у Південній Америці, Центральній Африці тощо). Все більше держав тяжіють до кластерів: регіональних, ідеологічних, логістичних тощо.
Західна модель демократії і економічного розвитку більше не сприймається країнами третього світу, як еталонний шлях. Президентські вибори у США 2024 р. відбуватимуться у ситуації соціальної напруги та протистояння між демократами і республіканцями. Ймовірна заборона для Дональда Трампа балотуватися, або невизнання ним результатів праймеріз, чи виборів у цілому може спровокувати за собою ризики для інших країн, особливо тих, які залежать від допомоги США.
Що ж стосується можливості завершення війни в Україні, то експерти Українського інституту майбутнього окреслили наступні сценарії:
📍1. Загострення ситуації зі спробами проривів російських військ з подальшим схилянням України до капітуляції. Передумовами можуть виступити різке згортання фінансової та військової допомоги з боку США , Великобританії та ЄС, чвари між політиками і військовими в Україні.
📍2. Замороження конфлікту на умовах США та/чи ЄС: поступове зменшення допомоги під гарантії безпеки.
📍3. Завершення на умовах України. Передбачає надання Україні далекобійної високоточної зброї, підтримку у навчанні військових, фінансову допомогу. В результаті ЗСУ виходять до Чорного (або й Азовського) моря, отримують контроль над Кримом чи навіть звільняють півострів. Чи наносить удар по легітимності путіна. «Башти кремля» хитаються і схиляються до перемовин за посередництва західних країн.
Існує і варіант затяжної війни на виснаження, де Україна отримує рівно стільки, щоби оборонятися, але не перейти у контрнаступ. Захід використовує цей формат аби виснажити і максимально послабити росію. Водночас уникнути її розпаду.
Ймовірність третього, відносно сприятливого для України сценарію невелика, проте він залишається реальним. Чинниками, що наближатимуть його може стати уряд Національної єдності, кадрові рішення в ОП, консолідована риторика Президента , ОП, Головнокомандувача ЗСУ. Значною мірою розгортання подій залежатиме і від того, як відбуватиметься мобілізація у 2024 р. Набір у військо за принципом «чим більше, тим краще» без врахуванням спроможності до виконання бойових завдань і грамотного використання умінь і навичок призовника може спровокувати соціальний вибух.
Натомість смарт-мобілізація з якісною комунікацією, коректними і кваліфікованими діями ТЦК може дати позитивний результат. По суті ідея смарт-мобілізації у тому, щоби дати усім верствам суспільства відчуття причетності до наближення української перемоги, незалежно від того чи ти військовозобов’язаний чи ні. Для цього необхідна національна стратегія і план дій, що охопить такі аспекти мобілізації як психологічний, інтелектуальний, громадянський, економічний, військовий.
Перемога означає тут не лише дії на полі бою і звільнення територій, але й досягнення геополітичної суб’єктності нашої держави, трансформацію економічної моделі, інноваційний перехід, використання асиметричних підходів до ведення бойових дій тощо.
Вам також буде цікаво:
Київська школа державного управління ім. С. Нижного шукає PR-менеджера
В Українському інституті майбутнього розповіли як отримати європейську пенсію в Україні
Жахливий кінець або жах без кінця
Росія детально: події та тренди в РФ за минулий тиждень (15.08-19.08)
30 березня Глава представництва МВФ Йоста Люнгман дав розгорнуте інтерв’ю
КАЛЕНДАР КЛЮЧОВИХ ЕКОНОМІЧНИХ ПОДІЙ