» Новини » ​Експерти Українського інституту майбутнього окреслили три можливі сценарії закінчення війни

​Експерти Українського інституту майбутнього окреслили три можливі сценарії закінчення війни

Експерти UIF провели зустріч з експертами-футурологами, де спробували спрогнозувати майбутнє України, з урахуванням світових реалій.

Фахівці дійшли висновку, що у світі наростає поляризація. Мова йде про умовний Захід і «Глобальний Південь», G7 та  BRICS, і водночас – Індію та Китай, США і Китай, Стару і Нову Європу, Ізраїль та арабський світ.  

Варто відзначити, що архітектура світової безпеки зруйнувалася, міжнародні структури на кшталт ООН та ОБСЄ втратили вплив. Разом з тим США усувається з ролі світового жандарма і все більше зосереджується на внутрішніх проблемах. Це розігріває заморожені чи латентні конфлікти (на Корейському півострові, Близькому Сході, у Південній Америці, Центральній Африці тощо). Все більше держав тяжіють до кластерів: регіональних, ідеологічних, логістичних тощо. 

Західна модель демократії і економічного розвитку більше  не сприймається  країнами третього світу, як еталонний шлях. Президентські вибори у США 2024 р. відбуватимуться у ситуації соціальної напруги та протистояння між демократами і республіканцями. Ймовірна заборона для Дональда Трампа балотуватися, або невизнання ним результатів праймеріз, чи виборів у цілому може спровокувати  за собою ризики для інших країн, особливо тих, які залежать від допомоги США.

Що ж стосується можливості завершення війни в Україні, то експерти Українського інституту майбутнього окреслили наступні сценарії:

📍1. Загострення ситуації зі спробами проривів російських військ з подальшим схилянням України до капітуляції. Передумовами можуть виступити різке згортання фінансової та військової допомоги з боку США , Великобританії та ЄС, чвари між політиками і військовими в Україні.

📍2. Замороження конфлікту на умовах США та/чи ЄС: поступове зменшення допомоги під гарантії безпеки.

📍3. Завершення на умовах України. Передбачає надання Україні далекобійної високоточної зброї, підтримку  у навчанні військових, фінансову допомогу. В результаті ЗСУ виходять до Чорного (або й Азовського) моря, отримують контроль над Кримом чи навіть звільняють півострів. Чи наносить удар по легітимності путіна. «Башти кремля» хитаються і схиляються до перемовин за посередництва західних країн.

Існує і варіант затяжної війни на виснаження, де Україна отримує рівно стільки, щоби оборонятися, але не перейти у контрнаступ. Захід використовує цей формат аби виснажити і максимально послабити росію. Водночас уникнути її розпаду.

Ймовірність третього, відносно сприятливого для України сценарію невелика, проте він залишається реальним. Чинниками, що наближатимуть його може стати уряд Національної єдності, кадрові рішення в ОП, консолідована риторика Президента , ОП, Головнокомандувача ЗСУ. Значною мірою розгортання подій залежатиме і від того, як відбуватиметься мобілізація у 2024 р. Набір у військо за принципом «чим більше, тим краще» без врахуванням спроможності до виконання бойових завдань і грамотного використання умінь і навичок призовника може спровокувати соціальний вибух.

Натомість смарт-мобілізація з якісною комунікацією, коректними  і кваліфікованими діями ТЦК може дати позитивний результат. По суті ідея смарт-мобілізації у тому, щоби дати усім верствам суспільства відчуття причетності до наближення української перемоги, незалежно від того чи ти військовозобов’язаний чи ні. Для цього необхідна національна стратегія і план дій, що охопить такі аспекти мобілізації як  психологічний, інтелектуальний, громадянський, економічний, військовий. 

Перемога означає тут не лише дії на полі бою і звільнення територій, але й досягнення геополітичної суб’єктності нашої держави, трансформацію економічної моделі, інноваційний перехід, використання асиметричних підходів до ведення бойових дій тощо.