» Новини » Експерти розповіли як Україна може розвинути виробництво напівпровідників – найважливішу технологію у світі

Експерти розповіли як Україна може розвинути виробництво напівпровідників – найважливішу технологію у світі

Директор економічних програм Анатолій Амелін та економіст Євгеній Астахов презентували доповідь «Україна на ринку напівпровідників: стратегія стрибка у втікаючий потяг». 

Експерти розповіли як виглядає індустрія напівпровідників сьогодні, які тренди змінять галузь у найближчому майбутньому, за якими правилами працює галузь і хто їх встановлює та як Україна може втрутитися у боротьбу за найважливішу технологію у світі.

Отже, план із залучення в Україну виробництва напівпровідників та його подальшого розвитку можна сформулювати у вигляді 7 кроків різного рівня складності.

1️⃣ Вікно можливостей для України відкрито до 2025-2027р. Відповідно, якнайшвидше Україна має пред’явити світу short-term план (до 2025 р.) та розробити long-term стратегію розвитку галузі (до/після 2030 р.). Це мають бути ухвалені на державному рівні програми, як це зробили США, ЄС, Китай та Індія.

2️⃣ Перші особи держави мають задекларувати наміри та публічно заявити про бажання та готовність України стати майданчиком для розміщення сектора напівпровідників.

3️⃣ З огляду на домінуючу роль США у цій індустрії, необхідно буде досягти домовленості з керівництвом США щодо політичного рішення розгортання в Україні виробництва напівпровідників. Це може реалізуватися у вигляді спеціальних стимулів від американського уряду для американських виробників у разі їх локалізації в Україні або подібні стимули на адресу іноземних урядів для мотивації їх національних корпорацій.

4️⃣ Досягти домовленостей з компаніями ЄС та США щодо придбання ліцензій, програмного забезпечення та обладнання, необхідних для виробництва напівпровідників.

5️⃣Продемонструвати готовність до партнерських відносин із інвесторами. Йдеться про відсутність корупції, силового тиску на бізнес, гнучкість бюрократії та вміння ухвалювати екстраординарні рішення. Це може реалізуватися у вигляді створення спеціальної економічної зони з британським правом та під зовнішнім управлінням. Спеціальний та унікальний аналог «ДіяСіті» для галузі напівпровідників.

6️⃣ Залучення західних партнерів для надання спеціальних гарантій безпеки такого проекту. Це може бути виражено в спеціальній зоні для інвесторських проектів, особливо захищеною ППО, а також спеціальний фонд страхування військових ризиків.

7️⃣Фінансові стимули для виробників можуть бути надані шляхом інтеграції до європейської програми розвитку галузі. Крім цього, необхідно включити проект із виробництва напівпровідників у пакет проектів післявоєнного від- новлення України.

Що отримає Україна натомість? Крім кумулятивного ефекту, який забезпечить сам факт заходу інвестицій в економіку, створення робочих місць та податкових надхо- джень до бюджету, окремо варто відзначити такі фактори як збільшення торгових зв’язків, за рахунок включення до міжнародних ланцюжків поставок та процесів ви- робництва. Крім цього, якщо Україна зможе успішно розвивати технологію та за- пропонує низку унікальних рішень, наприклад, для оборонної сфери, вона отримає чималу геополітичну вагу, засновану не лише на політичних рішеннях союзників, а й на цілком зрозумілих та прагматичних інтересах.

Ознайомитись із доповіддю можна на нашому сайті.