Методологія та загальний дизайн
Мета: оцінка низки актуальних питань росії.
Метод: фокус-групові дискусії (далі ФГД).
Обсяг вибіркової сукупності: 8 ФГД (по 6 учасників на кожній ФГД, загальна кількість учасників = 48 респондентів).
Варто зазначити, що планувалося проведення 6 ФГД по 8 учасників, однак, враховуючи значну кількість регіонів (різних часових поясів), доцільним було проведення саме 8 ФГД, загальна кількість учасників не змінилася та складає 48 респондентів.
Терміни проведення: 25.04.-01.05.2024 р.
Опис цільової аудиторії:
- чоловіки та жінки двох вікових груп – 18-35 років та 36 років і більше;
- жителі різних регіонів рф, які проживають у різних за типом та розміром населених пунктах;
- представники різних сфер / типів зайнятості та рівня доходу;
- систематично читають / дивляться новини про події в країні та поза її межами;
- прихильники СВО в Україні (різний ступінь підтримки – від поміркованого до яскраво вираженого).
Загальний дизайн:
Загальні висновки
- Асоціації учасників дослідження щодо «ідеального світу», в першу чергу, стосувалися миру, відсутності конфліктів, впевненості у майбутньому, стабільності та здоров’я.
- Перелік найбільш актуальних проблем не змінюється у порівнянні з минулими хвилями дослідження, як і раніше лідируючі позиції займають проблеми в економіці, зниження купівельної спроможності, СВО (яку все частіше та все більша кількість респондентів називає війною), недоступність та низька якість медицини / освіти. Особисті проблеми респондентів та їхніх родин перетинаються з загальними проблемами рф та здебільшого стосуються зростання цін, недоступності якісної медицини, освіти, низького рівня доходів.
- Аналізуючи причини виникнення повені / підтоплень у окремих регіонах рф, більшість респондентів відмічали, що причинами є корупція, безвідповідальність місцевої влади. Допомога, яку надають постраждалим – неоперативна, неефективна. Сума виплат недостатня, одночасно навіть ці мізерні суми допомоги виплачують дуже повільно.
- Більшість респондентів відмічали, що матеріальне становище їхніх родин протягом останніх декількох місяців не змінилося, але почали економити, звертати увагу на знижки або продукти / товари нижчої цінової категорії. Одночасно значна частина учасників або вже мають додаткову роботу / підробітки, або шукають додаткові джерела доходу.
- Респонденти різних вікових категорій з різних регіонів все частіше відмічають, що основні причини зростання цін – СВО та санкції.
- Проблема мігрантів продовжує мати більшу актуальність для великих міст, а особливо москви. Одночасно зафіксовано погіршення загального ставлення до мігрантів через події у Крокусі-сіті серед респондентів з москви, санкт-петербургу, цфо. Одночасно серед учасників з інших регіонів переважає нейтральне ставлення до мігрантів. Необхідні зміни міграційної політики: більш суворі вимоги для отримання громадянства, введення квот на кількість мігрантів, депортація без права повернення у разі скоєння правопорушення, жорсткий контроль мігрантів нелегалів, відміна пільг для мігрантів, заборона привозити до рф родини, іспит зі знання російської мови.
- Переважна більшість учасників ствердно зазначають, що ситуація в рф розвивається у правильному напрямку. Основні досягнення влади протягом 2024 року – розвиток ВПК, успішні кейси щодо імпортозаміщення; недопрацювання – допущення теракту у Крокус-сіті, інфляція, погіршення у сфері охорони здоров’я тощо.
- Гіпотетичні події щодо зміни уряду, всієї влади респондентам було важко оцінювати, їхній вплив на ситуацію в країні в цілому може бути як позитивним, так і негативним. Одночасно зміна путіна буде мати виключно негативний вплив на ситуацію в рф і цього не варто допускати. Закінчення СВО перемогою рф навпаки буде мати позитивний вплив як на економіку країни, так і на психоемоційний стан росіян.
- Серед ймовірних наступників путіна відмічали: М. Мішустін, Д. Патрушев, О. Дюмін, Л. Слуцький, С. Кирієнко, Д. Медведєв, Д. Пєсков, С. Шойгу, С. Аксьонов.
- Більша частина учасників підтримують тезу, що, враховуючи складну ситуацію в країні, нікого з міністрів / губернаторів / мерів замінювати не треба, це може мати негативні наслідки.
- У більшості респондентів ставлення до можливого розширення повноважень представників правоохоронних органів та силових структур від скоріше до вкрай негативного: наразі повноважень більше, ніж достатньо, варто підвищувати рівень ефективності діяльності, долати корупцію, дотримуватися існуючого законодавства.
- У респондентів переважає позитивне ставлення до Є. Пригожина, основні причини: справжній патріот та лідер, народний герой, захищав інтереси країни, створив найбільш боєздатний підрозділ (Вагнер). Одночасно «марш на москву» був великою помилкою.
- Причини СВО: захист населення ДНР / ЛНР, денацифікація, демілітаризація, протистояння НАТО. Цілі СВО не досягнуті та досягаються повільно. Ознаки перемоги рф в СВО: подальші захоплення територій (Харків та Одеса обов’язково), гарантії позаблокового статусу України, фізична ліквідації / усунення від влади В. Зеленського та його команди, фільтрація населення. Ознаки поразки рф в СВО: втрата захоплених територій, виведення військ з території України, військові дії на території росії, мирні перемовини не на умовах рф. За оцінками респондентів СВО буде тривати 1-2 роки (найчастіше відмічали саме таку тривалість).
- Серед емоцій, які викликає мобілізація зафіксовано (домінують негативні емоції у переважної більшості респондентів): страх (найбільш поширена), тривога, занепокоєння, безвихідь, сум, хвилювання, гнів, паніка (чергова хвиля виїзду з країни), невизначеність, нерозуміння, безсилля, напруга, безнадійність. Переважає негативне ставлення до мобілізації, приймати участь в СВО мають професійні військові та представники силових структур. Більшість учасників не очікує нової хвилі мобілізації, так як наразі достатня кількість добровольців контрактників. Переважна більшість респондентів наголошують, що у разі подачі на отримання громадянства, після отримання громадянства (або навіть за будь-яких умов) мігранти обов’язково мають приймати участь в СВО. Мігранти мусульмани – різкі, емоційні, народжені для війни (краще вони будуть воювати на СВО, ніж тут робити теракти та вбивати росіян). У значної частини опитаних є родичі, друзі, колеги, які приймають участь в СВО: частина задоволені і умовами, і заробітною платою; частина отримали поранення та стали інвалідами; окремі загинули; тіла деяких досі не привезли, вони гниють на фронті. Цікавий той факт, що навіть каліцтво / втрата близьких не змінює ставлення респондентів до СВО – вони продовжують підтримувати війну. У свою чергу жінки з віддалених регіонів задоволені, що отримують можливість купувати шуби, автівки та нерухомість за рахунок заробітку своїх чоловіків за вбивства українців. Ставлення до процесу «обміну полоненими» в цілому позитивне – необхідно повертати своїх людей, також більшість респондентів підтримує схему обміну «всіх на всіх».
- Загальний рівень знання жіночих організацій вкрай низький, також не володіють інформацією щодо лідерів навіть по тим організаціям, які називали, не поінформовані щодо діяльності. Серед жіночих організацій частіше за інших називали Комітет солдатських матерів росії та Союз жінок росії, але в цілому лише окремі респонденти мають інформацію щодо діяльності цих організацій. Позитивно відмічали ефективну діяльність Л. Алерт.
- Про організації / групи жінок, які відстоюють права своїх мобілізованих чоловіків, або не чули зовсім, або говорять з обережністю. Лише окремі учасники відмічали, що у інтернет-ЗМІ або групах в телеграмі зустрічали інформацію, що жінки мобілізованих відстоюють права своїх чоловіків (жінки з плакатами проводили акції з метою повернути своїх чоловіків; різні пікети; мітинги в Самарі; стаття про такі акції на Дзен). Детально про акції розказати не можуть. Одночасно вимоги жінок вважають виправданими, але в умовах складної ситуації не варто виносити це назагал, військове керівництво має більш ефективно реагувати на скарги та розглядати випадки порушення прав мобілізованих. Переважна більшість респондентів долучатися до акцій жінок, які відстоюють права своїх мобілізованих чоловіків, не готові.
- Переважна більшість респондентів нічого не чули про проєкти “Хочу жить” і “Хочу найти”. Ставлення скептичне у більшості (особливо складно уявити, що такі проєкти ініціювали з Заходу України), вважають, що це провокації, підрив «бойового духу», або намагання «розвести» на гроші (подібні випадки вже були, коли українці обманювали рідних військових).
- Основні позитивні очікування щодо майбутнього: перемога в СВО, покращення економіки країни, збільшення заробітних плат, посилення впливу рф на міжнародній арені, успіхи імпортозаміщення (реально очікують проривів, інноваційних розробок), подальше зростання власного виробництва та промисловості (в тому числі через подальше посилення санкцій), розвиток внутрішнього туризму. Основні негативні очікування щодо майбутнього: поразка в СВО, інфляція, подальше зростання цін (так як всі фінанси продовжують витрачати на СВО), погіршення у сфері охорони здоров’я.
- Росія майбутнього: сильна, стабільна, нова, велика, самодостатня, незалежна, всемогутня, квітуча, сучасна, стійка, економічно розвинута та незалежна, така сама, багатонаціональна, перемогли усіх ворогів, самостійна, більш вільна (малася на увазі свобода слова), постала з попелу, лідер Європи.
Вам також буде цікаво:
Новий Шовковий шлях: як китайський проект може дати Україні десятки мільярдів інвестицій
Юрій Голик очолив програму “Регіональний розвиток” в Українському інституті майбутнього
Росія детально: події та тренди в РФ за минулий тиждень (10.12 – 16.12)
Хотіли зробити краще, а вийшло як завжди
Розвиток українського енергетичного сектору
76% українців вважають себе щасливими людьми