Адвокат, експерт програми реформування правоохоронної та судової систем Аналітичного центру Український інститут майбутнього (UIF) Тетяна Ющенко для Цензор.НЕТ
«У житті неминучі тільки смерть і податки», – писав свого часу Бенджамін Франклін. Про те, що за махінації з податками неминуче настає розплата у вигляді справедливого суду знає кожен американський школяр. Натомість їхні українські ровесники живуть в іншій реальності, де безкарність шахраїв спонукає ставити під сумнів мудрі слова Франкліна. В якості наочного прикладу пропоную порівняти хід розгляду двох резонансних в двох держав судових справ: так звану справу «податківців Клименка» та справу гангстера Аль Капоне.
Майже 87 років тому був арештований найзнаменитіший американський злочинець Аль Капоне. Арештували його не агенти ФБР, а співробітники податкової служби США. Ця служба протягом 5 років збирала дані про Аль Капоне і врешті зібрала кількість доказів достатню, щоб висунути обвинувачення. Ретельне вивчення документів дало підстави стверджувати, що Капоне не оплатив податків на 215 мільйонів доларів! 5 червня 1931 року Капоне був звинувачений в 25 випадках податкового шахрайства за період з 1925 по 1929 рр. Будучи спійманий зненацька Капоне закричав в суді: «Але це ж абсурд! Ви не можете нараховувати податки на нелегальні доходи!»
Гангстер намагався уникнути відповідальності в різний спосіб, навіть найняв 5 кілерів, які мали прибути в Нью-Йорк та покінчити з Генеральним прокурором, вступав в переговори зі стороною обвинувачення, щоб частково визнати свою вину та зменшити покарання, робив спробу підкупу присяжних, але уникнути відповідальності не вдалось. 6 жовтня 1931 року почався судовий розгляд справи про ухилення від сплати податків і менш ніж через місяць Капоне було визнано винним у інкримінованих злочинах та призначено покарання у вигляді 11 років в’язниці зі сплатою державі 215 мільйонів доларів.
Таким чином, судова розв’язка була блискавичною, а сміливість слідчих та прокурора викликає відчуття поваги в кожного, хто цікавиться цією справою. Справу «податківців Клименка» називають найгучнішою часів президенства П. Порошенка. Колишніх керівників окремих регіональних та територіальних податкових органів в структурі Державної податкової адміністрації, підозрюють в участі в організованій В. Януковичем злочинній організації, вчиненні у її складі у співучасті з Головою ДПС України (у подальшому Міністра доходів і зборів України) О. Клименком, тяжкого злочину у сфері службової діяльності, що заподіяло державі шкоди в розмірі 104 млрд. грн. Загальна сума призначених судами застав склала майже півмільярда гривень. В березні цього року Головна військова прокуратура відзвітувала, що з часу затримання підозрюваних до моменту закінчення досудового розслідування пройшло 9 місяців та 18 днів. За цей період в кримінальному провадженні, яке розслідували 6 слідчих та 34 прокурори, притягнуто 52 особи, зібрано чисельні докази інкримінованих злочинів, сформовано понад 1 тисячу томів справи.
За останніми даними, станом на сьогоднішній день стороною захисту здійснюється ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, після чого обвинувальний акт буде скерований до суду. І хоча юридичною мовою все звучить доволі чинно, в очах суспільства ситуація виглядає безнадійно пропащою. Жоден закон не визначає строків ознайомлення захисників підозрюваних з численними матеріалами справи, відтак правосуддя втрачає свій первісний сенс…
Розгляд не найскладнішої податкової справи в суді США з одним, але відомим обвинуваченим, тривав місяць. Цікаво, а якби Аль Капоне не сплатив податки в Україні, якою була б тривалість розгляду справи українським судом? І навпаки. Якби 52 податківця підозрювались у вчиненні злочину на території США, скільки б знадобилось часу американському суду, щоб розглянути багатотомну справу? Якщо 52 місяці, тобто 4 з половиною роки, то це майже той самий період, що пророкують справі «податківців Клименка».
Правда в тому, що є такі справи, які не можуть бути розглянуті швидко, тому що є права учасників судового провадження, правила судового процесу, є результат роботи слідчих та прокурорів, є робота адвокатів і як вінець усьому – вирок суду.
Вам також буде цікаво:
Зима 2023-2024: енергетичні і політичні виклики для України в умовах війни
Презентація першої лекції для журналістів про економіку
Коли Росія програла цю війну?
Польща шукає засоби попередити енергетичну кризу
Українська енергетика на роздоріжжі. Куди рухатись далі?
Чи зможуть нові санкції зупинити Північний потік 2?