Інтерв’ю Володимира Шульмейстера для “Голосу Столиці“
МАУ через суд вимагає скасувати контракт Ryanair з аеропортом Львова та заборонити Міністерству інфраструктури сприяння цьому лоукосту в Україні. Про це заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян.
«МАУ була «змушена» знизити ціни, і завдала собі шкоди. Тому «національна» авіакомпанія просить суд, щоб Міністерство інфраструктури компенсувало їм десятки мільйонів гривень «збитків» за акційні квитки, які вони продавали в рамках аукціону небаченої щедрості », – написав Омелян у Facebook.
Цю ситуацію в ефірі радіостанції «Голос Столиці» прокоментував директор аналітичного центру «Український інститут майбутнього» програми «Інфраструктура» Володимир Шульмейстер.
Володимир Омелян свій пост почав із запитання: «Чому так важко заходить Ryanair? Що Ви думаєте з цього приводу?»
– Ryanair заходить важко (це особиста думка ), бо послідовність дій була трохи порушена. Це конкретно по Ryanair. І це не було спочатку пов’язано з протидією МАУ, і те, що я зараз чую, ці суди, та те, що МАУ почав робити позови по судах, звучить, як маячня, чесно кажучи. Тобто, я здивований цими кроками.
Як може приватна компанія МАУ щось забороняти міністерству через суд?
– Я трохи знайомий із тим, як діє МАУ по судах. І, на жаль, у тому разі, коли вони щось роблять, то, швидше за все, мають шанси на успіх у судах. Але з якої причини, можливо, це може бути якість судів, але як воно зараз сформульовано, то все звучить, як марення. Якщо діяти по справедливості та за логікою, то в МАУ не повинно бути шансів, тому що це звичайна комерційна діяльність, і компанії не заборонено опускати ціну … І як можна від когось зараз вимагати компенсацію? Звучить, як марення.
МАУ дійсно може відсудити в Міністерства інфраструктури ціну акційних квитків?
– Що значить – МАУ були змушені зменшувати ціни? Як це «змушені»? Їм приставили до горла ніж, чи що? Це було їхнє рішення, це комерційне рішення комерційної компанії, і ризиків, пов’язаних із цим, зазнає компанія. Звинувачувати когось іншого, міністерство тут взагалі ні до чого, міністерство навпаки видало на початку липня юстируваний наказ, знизивши збір. Відповідно, авіаційні збори, які були знижені в аеропорту «Бориспіль», дуже сильно вплинули й на витрати МАУ, у МАУ навпаки сильно зменшилися витрати, пов’язані з польотами через «Бориспіль». Тому це здається дивним і безглуздим, саме те, що я зараз чую, що МАУ подає позов.
Як заборонити Мінінфраструктури сприяння в наданні знижок, пільг та інших переваг авіакомпанії Ryanair, які недоступні МАУ?
– Тут немає відповідності, тому що як раз і був мотив дій «Борисполя», що в разі надання якихось умов якійсь із авіакомпаній, ці умови потрібно надавати всім авіакомпаніям. І той наказ, який випустило міністерство, стосується всіх авіакомпаній щодо зниження авіаційних зборів. Тому тут це формулювання від МАУ не працює. Єдині принципи повинні працювати по відношенню до всіх операторів у певному аеропорту, тому ось тут цього немає. На що можуть піти ось ці 20 мільйонів, про які ви говорите, я намагаюся ще пофантазувати, що тут може бути, і нічого придумати не можу. Тобто, звучить просто нерозумно, звучить просто, як спроба виклику міністру. Насправді, міністерство та його обов’язки – це створювати умови для того, щоб приходили нові компанії, щоб збільшувалася конкуренція. При цьому потрібно, безумовно, тримати в голові те, що в Україні є національний перевізник, у якого теж є свої інтереси, але міністерство не має права давати комусь привілейовані умови по відношенню до інших учасників ринку.
Які перспективи цих судових позовів?
– Проблема в тому, що, на жаль, реформи в Україні починалися в різних місцях, але забули про реформи судів. Я про це теж неодноразово говорив. У нас, на жаль, судді втратили страх, і поки не очиститься наша судова система, то можуть бути такі прецеденти, які ми обговорюємо зараз. Тобто, реформа в будь-якій галузі буде впиратися у відсутність реформи судової. Це питання до міністра юстиції та його керівництва, чому в нас до сих пір у судах можуть відбуватися такі речі.
Після всіх цих заяв і подій навколо заходу лоукосту в Україну, чи захоче співпрацювати Ryanair з нами?
– Це не перший лоукостер, який намагається зайти в Україну. У нас вже є функціонуючі лоукости, найбільший із нині діючих – це Wizzair, який збільшує кількість рейсів.Також ведуться переговори з іншими лоукостерами. Якщо не зайде Ryanair, зайдуть інші, я в цьому впевнений, тому що ринок України якраз архіцікавий для лоукостерів, тому що для людей з низьким достатком – це можливість подорожувати авіацією. Весь ринок України, практично кожен житель України – це прямий, потенційний, або існуючий клієнт лоукосту, тому цей ринок буде продовжувати бути цікавим для лоукосту, і вони будуть намагатися сюди заходити. Якщо не зайде Ryanair, зайдуть інші.
Яка перспектива створення свого власного лоукостера? Чи реально через рік-два його запустити?
– У тому разі, якщо це буде комерційний проект, тобто, повинна бути комерційна структура, яка буде цим займатися, то я в це вірю. Якщо ж це буде робити міністерство, то міністерство не має права займатися комерційною діяльністю. Це не повинна бути державна компанія. Якщо це буде комерційний проект, то я вірю в це, це може полетіти. Участь міністерства в цьому повинна бути повністю відсутньою.
У нас виходить таке собі замкнене коло: люди не літають, бо квитки дорогі, квитки дорогі, тому що літає мало людей.
– Не нижче за ціни, ніж у МАУ, і рейси заповнені вже. Як тільки авіакомпанія починає літати, то в неї перший рік – це напрацювання маршруту та напрацювання клієнта. І практично завжди перший рік авіакомпанії на новому напрямку літають у мінус, або в нуль. Тобто, тільки з другого чи третього року починає компанія щось заробляти на напрямку. Тому це завжди напрацювання клієнта, і цей ризик зазвичай беруть авіакомпанії, прораховуючи його, природно, для цього є технології прорахунку напрямків, тобто, це нормальна бізнес-модель, тому тут не треба дивуватися, що якщо новий напрямок відкривається, то перший рік авіакомпанія аналізує пасажиропотік та дивиться, як далі розвиватися.
Авіаексперти Богдан Долінце в ефірі «ГС» допустив, що після того, як на вищому політичному рівні прозвучало доручення відновити переговори з Ryanair, вимоги авіакомпанії стануть ще більш специфічними.
Вам також буде цікаво:
Реформа системи охорони здоров’я – 2020: Підводні камені для українців
Арабо-ізраїльський мир імені Кіссінджера-Буша-Клінтона зазнав краху
Башни Кремля. Кто будет делить наследие Путина?
Стратегічні оцінки напередодні битви за Донбас
Сергій Колесник: Наркотики знищили багато життів, але неправильна наркополітика – ще більше!
Мистецтво у середній школі: більше ніж малювання