» Новини » ​Шульмейстер: вимоги МАУ до Мінінфраструктури позбавлені логіки – це просто нісенітниці

​Шульмейстер: вимоги МАУ до Мінінфраструктури позбавлені логіки – це просто нісенітниці

Інтерв’ю Володимира Шульмейстера для “Голосу Столиці

МАУ через суд вимагає скасувати контракт Ryanair з аеропортом Львова та заборонити Міністерству інфраструктури сприяння цьому лоукосту в Україні. Про це заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян.

«МАУ була «змушена» знизити ціни, і завдала собі шкоди. Тому «національна» авіакомпанія просить суд, щоб Міністерство інфраструктури компенсувало їм десятки мільйонів гривень «збитків» за акційні квитки, які вони продавали в рамках аукціону небаченої щедрості », написав Омелян у Facebook.

Цю ситуацію в ефірі радіостанції «Голос Столиці» прокоментував директор аналітичного центру «Український інститут майбутнього» програми «Інфраструктура» Володимир Шульмейстер.

Володимир Омелян свій пост почав із запитання: «Чому так важко заходить Ryanair? Що Ви думаєте з цього приводу?»

– Ryanair заходить важко (це особиста думка ), бо послідовність дій була трохи порушена. Це конкретно по Ryanair. І це не було спочатку пов’язано з протидією МАУ, і те, що я зараз чую, ці суди, та те, що МАУ почав робити позови по судах, звучить, як маячня, чесно кажучи. Тобто, я здивований цими кроками.

Як може приватна компанія МАУ щось забороняти міністерству через суд?

– Я трохи знайомий із тим, як діє МАУ по судах. І, на жаль, у тому разі, коли вони щось роблять, то, швидше за все, мають шанси на успіх у судах. Але з якої причини, можливо, це може бути якість судів, але як воно зараз сформульовано, то все звучить, як марення. Якщо діяти по справедливості та за логікою, то в МАУ не повинно бути шансів, тому що це звичайна комерційна діяльність, і компанії не заборонено опускати ціну … І як можна від когось зараз вимагати компенсацію? Звучить, як марення.

МАУ дійсно може відсудити в Міністерства інфраструктури ціну акційних квитків?

– Що значить МАУ були змушені зменшувати ціни? Як це «змушені»? Їм приставили до горла ніж, чи що? Це було їхнє рішення, це комерційне рішення комерційної компанії, і ризиків, пов’язаних із цим, зазнає компанія. Звинувачувати когось іншого, міністерство тут взагалі ні до чого, міністерство навпаки видало на початку липня юстируваний наказ, знизивши збір. Відповідно, авіаційні збори, які були знижені в аеропорту «Бориспіль», дуже сильно вплинули й на витрати МАУ, у МАУ навпаки сильно зменшилися витрати, пов’язані з польотами через «Бориспіль». Тому це здається дивним і безглуздим, саме те, що я зараз чую, що МАУ подає позов.

Як заборонити Мінінфраструктури сприяння в наданні знижок, пільг та інших переваг авіакомпанії Ryanair, які недоступні МАУ?

– Тут немає відповідності, тому що як раз і був мотив дій «Борисполя», що в разі надання якихось умов якійсь із авіакомпаній, ці умови потрібно надавати всім авіакомпаніям. І той наказ, який випустило міністерство, стосується всіх авіакомпаній щодо зниження авіаційних зборів. Тому тут це формулювання від МАУ не працює. Єдині принципи повинні працювати по відношенню до всіх операторів у певному аеропорту, тому ось тут цього немає. На що можуть піти ось ці 20 мільйонів, про які ви говорите, я намагаюся ще пофантазувати, що тут може бути, і нічого придумати не можу. Тобто, звучить просто нерозумно, звучить просто, як спроба виклику міністру. Насправді, міністерство та його обов’язки це створювати умови для того, щоб приходили нові компанії, щоб збільшувалася конкуренція. При цьому потрібно, безумовно, тримати в голові те, що в Україні є національний перевізник, у якого теж є свої інтереси, але міністерство не має права давати комусь привілейовані умови по відношенню до інших учасників ринку.

Які перспективи цих судових позовів?

– Проблема в тому, що, на жаль, реформи в Україні починалися в різних місцях, але забули про реформи судів. Я про це теж неодноразово говорив. У нас, на жаль, судді втратили страх, і поки не очиститься наша судова система, то можуть бути такі прецеденти, які ми обговорюємо зараз. Тобто, реформа в будь-якій галузі буде впиратися у відсутність реформи судової. Це питання до міністра юстиції та його керівництва, чому в нас до сих пір у судах можуть відбуватися такі речі.

Після всіх цих заяв і подій навколо заходу лоукосту в Україну, чи захоче співпрацювати Ryanair з нами?

– Це не перший лоукостер, який намагається зайти в Україну. У нас вже є функціонуючі лоукости, найбільший із нині діючих це Wizzair, який збільшує кількість рейсів.Також ведуться переговори з іншими лоукостерами. Якщо не зайде Ryanair, зайдуть інші, я в цьому впевнений, тому що ринок України якраз архіцікавий для лоукостерів, тому що для людей з низьким достатком це можливість подорожувати авіацією. Весь ринок України, практично кожен житель України це прямий, потенційний, або існуючий клієнт лоукосту, тому цей ринок буде продовжувати бути цікавим для лоукосту, і вони будуть намагатися сюди заходити. Якщо не зайде Ryanair, зайдуть інші.

Яка перспектива створення свого власного лоукостера? Чи реально через рік-два його запустити?

– У тому разі, якщо це буде комерційний проект, тобто, повинна бути комерційна структура, яка буде цим займатися, то я в це вірю. Якщо ж це буде робити міністерство, то міністерство не має права займатися комерційною діяльністю. Це не повинна бути державна компанія. Якщо це буде комерційний проект, то я вірю в це, це може полетіти. Участь міністерства в цьому повинна бути повністю відсутньою.

У нас виходить таке собі замкнене коло: люди не літають, бо квитки дорогі, квитки дорогі, тому що літає мало людей.

– Не нижче за ціни, ніж у МАУ, і рейси заповнені вже. Як тільки авіакомпанія починає літати, то в неї перший рік це напрацювання маршруту та напрацювання клієнта. І практично завжди перший рік авіакомпанії на новому напрямку літають у мінус, або в нуль. Тобто, тільки з другого чи третього року починає компанія щось заробляти на напрямку. Тому це завжди напрацювання клієнта, і цей ризик зазвичай беруть авіакомпанії, прораховуючи його, природно, для цього є технології прорахунку напрямків, тобто, це нормальна бізнес-модель, тому тут не треба дивуватися, що якщо новий напрямок відкривається, то перший рік авіакомпанія аналізує пасажиропотік та дивиться, як далі розвиватися.

Авіаексперти Богдан Долінце в ефірі «ГС» допустив, що після того, як на вищому політичному рівні прозвучало доручення відновити переговори з Ryanair, вимоги авіакомпанії стануть ще більш специфічними.