Джерело: Новое время
Колонка опублікована в спеціальному випуску НВ і The Economist Світ в 2018
Українська економіка завершила 2017 рік з ВВП на рівні $105-108 млрд, що майже в два рази менше пікового значення 2008 року ($188 млрд), і з річним зростанням на 2,2%. Безумовно, це позитивний сигнал, але зростання дуже слабке. Інші країни, що розвиваються ростуть в середньому на 5-8% в рік. Як подвоїти ВВП України всього за 5 років — до $205 млрд у 2022 році?
1. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал. За оцінками UIF, така трансформація принесе українській економіці не менше $15-20 млрд тільки внутрішніх інвестицій в наступні п’ять років і стане потужним драйвером розвитку українського малого, середнього і великого бізнесів. За п’ять років буде створено понад $30 млрд додаткового ВВП.
2. Вільний ринок землі. На карті світу залишилося всього кілька країн, де обмежений оборот сільгоспземель, серед них Україна і Північна Корея. Не найкраще сусідство для країни, що розвивається і прагне до ринкової економіки.
За нашими оцінками, в залежності від моделі функціонування ринку він дасть Україні додаткових інвестицій наступні п’ять років в розмірі близько $24 млрд, а за ними і приріст номінального ВВП — $20-25 млрд.
3. Енергонезалежність. В Україні склалася дивна ситуація: володіючи третіми за розмірами в Європі запасами природного газу і уранових руд, запасами нафти і газоконденсату, країна продовжує їх імпортувати. Тільки за 2016-й Україна імпортувала газу на $2,2 млрд, нафтопродуктів на $3,3 млрд і ще на $550 млн ядерного палива. Водночас же час самозабезпечення природним газом обійдеться в $3-3,5 млрд інвестицій за п’ять років, нафтою і нафтопродуктами $16-16,5 млрд за п’ять років. З огляду на перспективи завершення термінів експлуатації енергоблоків, будівництво нових атомних енергоблоків в найближчі п’ять років може обійтися додатково в $13 млрд. Інвестиції в атомну енергетику не тільки знизять ризики дефіциту електроенергії в Україні, а й дадуть можливість щорічно експортувати електроенергію в Європу на суму $300- 350 млн. Усього за п’ять років інвестиції в енергетичний сектор складуть близько $33 млрд і дозволять створити додатково $70 млрд ВВП.
4. Модернізація транспортної інфраструктури. Весь український логістичний потенціал розбивається об відсутність сучасної транспортної та логістичної інфраструктури: швидкісних авто- і залізничних доріг, річкової інфраструктури і вантажних аеропортів. Це довгострокові інвестиції, але вони критично важливі для розвитку всієї української економіки та обслуговування експорту. Потреба в інвестиціях найближчі 5-7 років — $14-20 млрд. Потенційний обсяг додаткового ВВП у 2018-2022 роках — $45 млрд.
5. Житло. Забезпечення українців якісним житлом — як тих, у кого немає свого, так і тих, хто потребує розширення житлоплощі, — в найближчі п’ять років оцінюється нами в $3 млрд, які можуть прийти на ринок у вигляді недорогих кредитів або лізингових механізмів продажу житла. Зростання будівництва створить попит в суміжних галузях, додатково створений ВВП за п’ять років складе близько $7 млрд.
6. Пенсійні інвестиції. З 2019 року стартує обов’язкова накопичувальна пенсійна система, яка при правильному проектуванні не тільки дозволить майбутнім пенсіонерам самостійно сформувати пенсійні накопичення, але і дати українській економіці від $500 млн до $1,5 млрд на рік додаткових інвестиційних ресурсів. А це понад $4 млрд ВВП у найближчі п’ять років.
Аналітичний прогноз 2018: виклики і можливості доступний на сайті за посиланням.
Вам також буде цікаво:
Тетяна Ющенко про вбивство Ноздровської: “Це буде вироком всій правоохоронній системі”
Боротьба за людей: Україна програла битву, але має виграти війну
Зауваження до законопроєкту “Про відновлення дії окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” та Кримінального кодексу України”
Визначено, хто буде перевіряти майбутнього Директора ДБР на поліграфі
Сценарії «Української кризи». Як пройти її без Великої війни і без втрати частини суверенітету
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (08.10-14.10)