» Аналітичні матеріали, Новини » Зауваження до законопроєкту “Про відновлення дії окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” та Кримінального кодексу України”

Зауваження до законопроєкту “Про відновлення дії окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” та Кримінального кодексу України”

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков підготував законопроєкт “Про відновлення дії окремих положень Закону України “Про запобігання корупції” та Кримінального кодексу України”, яким пропонується відновити права Національного агентства з питань запобігання корупції, скасовані рішенням Конституційного суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Верховна Рада України приймає закони відповідно до своїх повноважень, встановлених в Коституції України, зокрема, і до порядку їх ухвалення. Повноваження Верховної Ради України виписані виключно в Конституції України і не можуть бути довільно трактовані. Конституція України не передбачає таку законодавчу процедуру як “відновлення дії окремих положень закону”.

Відповідно до статті 151-2 Конституції України, Рішення, ухвалені Конституційним Судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені. Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України, закони, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Враховуючи зазначене, положення закону, які визнані неконституційними Конституційним Судом України, не можуть бути відновлені. Намагання вчинити по їх відновленню суперечать Конституції України.

Верховна Рада України може прийняти закон про нову редакцію норм закону, які були визнані неконституційними — з обов’язковим врахуванням приписів, зазначених у відповідному рішенні Конституційного Суду України.

Віктор Шишкін, український правознавець, державний і громадський діяч, перший Генеральний прокурор України, суддя Конституційного Суду України (2006-2015)
Олександр Чебаненко, директор програми “Право” Українського інституту майбутнього