» Новини » Розширення співробітництва між Україною та США: стратегія win-win

Розширення співробітництва між Україною та США: стратегія win-win

У вівторок, 14 січня, Анатолій Амелін, виконавчий директор та директор економічних програм UIF разом з Яною Лаврик, експерткою економічних програм UIF,  презентували результати дослідження на тему: “Розширення співробітництва між Україною та США: стратегія win-win”, після чого  у форматі дискусії обговорили важливі питання з провідними експертами у сфері дипломатії, бізнесу тощо. 

“Америка — це країна суто прагматична. Для американців важливі власні інтереси, і ми вивчили ці інтереси. Мета цього дослідження — визначитися, хто ми в цій грі  і сформувати пропозиції щодо інтенсифікації співробітництва між Україною та США у різних напрямках, що будуть відповідати інтересам обох сторін.”.

Анатолій Амелін

Зустріч була присвячена комплексному аналізу поточного стану економічної взаємодії між Україною та США та розгляду можливостей та ефектів українсько-американської співпраці. Завданням дослідження було знайти точки, де наші країни можуть бути партнерами.

Захід був розділений на 2 частини:

1 — Презентація дослідження спікерами:

  • Анатолій Амелін — виконавчий директор UIF;
  • Яна Лаврик — експертка економічних програм UIF.

2 — Панельна дискусія із запрошеними гостями:

  • Вадим Пристайко — український дипломат і державний діяч. Надзвичайний і Повноважний Посол України у Великій Британії (2020–2023). Міністр закордонних справ 2019–20 рр. (ВПМ з європейської та євроатлантичної інтеграції 2020 р.) та Глава місії України при НАТО 2017–19 рр.;
  • Сергій Власенко — заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації;
  • Михайло Бно-Айріан — спеціальний торгівельний представник, голова комітету федерації роботодавців України;
  • Сергій Войцеховський — член ради директорів BGV Group Management;
  • Наталія Сидорук — GR-директор компанії «Інтерпайп»;
  • Владислав Фарапонов — голова “Інституту Американістики”, аналітик “Інтерньюз-Україна”;
  • Андрій Тарасенко — головний аналітик GMK Center.

У першій частині презентації, Яна Лаврик зазначила, що з початку війни Україна отримала допомогу від США у розмірі 95 мільярдів доларів. Але настав той момент, коли ми можемо змінити наше співробітництво з односторонньої допомоги до стратегії “win-win”.

Експертка влучно підмітила, що підхід США —  забезпечити макроекономічну стабільність і надати країнам найнеобхідніший ресурс для виживання. Економічний розвиток країн-реципієнтів допомоги був бажаним ефектом, але не обов’язковим.

І тим не менш країни, подібні до Ізраїлю та Пд. Кореї, змогли ефективно скористатися допомогою і конвертувати її у створення нової моделі економіки. Сьогодні ці країни власними ресурсами підтримують розвиток своєї економіки.

Анатолій Амелін підкреслив, що Україну сьогодні часто порівнюють з Південною Кореєю та Ізраїлем, на допомогу яким США витратили сукупно понад 400 млрд дол. з 1946 року.

Експерт наголосив, що ми сьогодні — як африканська країна: “Ми маємо стати розвиненою європейською країною; це має стати частиною нашої стратегії”. Американці завжди мають прагматичний інтерес, тому не варто розраховувати, що допомога, яку ми отримуємо, буде безкінечна і безплатна. “Америка — не благодійна організація, Америка — країна дуже прагматична, де рахують кожен цент”, — зауважив Анатолій Амелін.

Спікери розглянули 3 ключові мотиви надання Штатами торгових преференцій країнам та заключення торгових угод і окреслили, що часто їх основний інтерес — геополітичний. Це стосується цінностей, експорту демократії та питань безпеки американців, що Україна має враховувати, якщо хоче стати партнером США.

Головний акцент обговорення був зроблений на потенціал розширення співробітництва України та США:

  • інвестиції у сферу видобутку і переробки критичних матеріалів;
  • ГМК та АПК — розширення торгівлі й розвиток спільних проєктів у секторах переробки;
  • Україна як “інноваційний кластер” для США та їх союзників.

Анатолій Амелін запропонував створити в Україні умови для приходу американських інвесторів та зазначив, що “ми не маємо бути країною, яка тільки виробляє та експортує сировину.” У нас є потенціал для розвитку нових технологій: адже з українського дрона вперше в історії був збитий гвинтокрил.

У другій частині заходу, увага аудиторії зосередилася на обговоренні перспектив двостороннього партнерства між країнами та залучення нових ініціатив для стратегічного розвитку. 

Тарасенко Андрій поділився декількома тезами, які стосуються торгівлі США металургійною продукцією. Зараз між нашими країнами вибудуваний торговий бар’єр, що є частиною системної політики Штатів та становить виклик для української промисловості. “Нам треба навчитися долати ці торгові бар’єри та перебудувати відносини з партнерами під нову реальність”, — вважає головний аналітик GMK Center.

Вадим Пристайко висвітлив питання перспективи розширення економічних відносин, торгівлі та доступу української продукції на американський ринок. Експерт зазначив, що простіше всього працювати з американською економікою через відкриття власного ринку. “Оборона, безпека, космос, ракетні технології — це очевидні сфери контролю держави. Все інше — бізнес має штовхати уряд”, — висловив свою думку український дипломат.

Сергій Власенко поділився планами для підвищення співпраці з американськими партнерами та залучення інвестицій. За словами експерта, “Україна є лідером по запасах літію, титану та ряду інших елементів, проте над їх видобутком треба працювати. Наші технології безнадійно відстали, тому є сенс залучити США як партнера”.

Наталія Сидорук поділилася своїм баченням перспективи розширення доступу української продукції на американський ринок. Успішний досвід компанії «Інтерпайп» у постачанні на американський ринок готової високомаржинальної трубної продукції доводить, що “той, хто хоче знайти шляхи та працювати в правовому полі, може це робити”.

Сергій Войцеховський також зазначив, що вбачає велику перспективу колаборації з американцями. Він виділив важливу проблему, яка стоїть перед Україною: “Америка — наш стратегічний партнер; нам дуже важливо бути з ними на одній хвилі, але у нас є великий об’єм домашньої роботи. Кожен відповідає за свій шматок роботи. В бізнесі — це командна робота, і в державі — це командна робота. Але єдиного центру відповідальності зараз в країні немає”.

Владислав Фарапонов поділився, як нам треба рухатися, щоб розширити можливості українських компаній на американському ринку. На його переконання, “ера великої кількості програм-угод пройшла”. Тому розв’язання цього питання буде успішним, “якщо нам вдасться достукатися до губернаторів штатів та місцевих політиків, але це довгий шлях”.

Під кінець панельної дискусії, Михайло Бно-Айріан наголосив, що критично важливо зберегти бізнес-активність в регіонах, адже “1000 новостворених громад знаходиться в сільській місцевості”. Експерт також окреслив важливу роль українського бізнесу: “Це — щит і життя завтрашнього дня, що дуже важливо в контексті сьогоднішнього опору Росії та збереження сильної країни, яка здатна себе забезпечувати.”

Експерти дійшли висновку, що розвиток вітчизняної економіки буде найбільш стрімким завдяки інвестиціям, підвищенню рівня продуктивності праці та підтримці експорту. А також, що Україні потрібно переходити від ресурсної моделі економіки до моделі інноваційного розвитку. Так, для цього необхідно провести велику “домашню роботу”. Але це можливо. Можливо в співробітництві зі США, в рамках запропонованої стратегії “win-win”.

На завершення презентації, Анатолій Амелін підкреслив, що 5 лютого, планується презентація даного дослідження у Вашингтоні. Це має важливе значення для зміцнення двосторонніх відносин між Україною та США. 

Дякуємо всім, хто долучився до цього важливого обговорення! Для кращого ознайомлення з темою презентації, запрошуємо переглянути запис онлайн-трансляції на Facebook-сторінці UIF. Тема наступного заходу буде анонсована незабаром.