Прогалини у роботі української системи правоохоронних органів після початку повномасштабного вторгнення РФ дозволили учасникам нелегального ринку тютюнової продукції швидко наростити виробництво і розширити збут своєї продукції. Водночас падіння купівельної спроможності споживачів спонукало їх частіше обирати нелегальні, але дешевші сигарети. У підсумку частка нелегальної тютюнової продукції в Україні у 2022 році рекордно зросла, сягнувши 19,9% всього ринку.
Нове дослідження Українського інституту майбутнього носить назву «Нелегальний ринок тютюнової продукції в умовах повномасштабної війни: виклики та загрози». Про те, чому це питання сьогодні є вкрай актуальним, свідчить ще один напис на обкладинці дослідження «нелегальні сигарети шкодять держбюджету». Так, минулого року частка нелегальної тютюнової продукції в Україні рекордно зросла і склала майже 20% всього ринку. На цьому тлі попри щорічне підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби на 20% минулого року надходження від нього до держбюджету вперше за останні роки зменшилися.
І це в умовах війни, нестійкої економіки і рекордного бюджетного дефіциту (у проекті бюджету-2024 дефіцит становить близько половини від видатків).
Між тим сьогодні тіньовий ринок тютюну є одним із небагатьох внутрішніх резервів для наповнення державного бюджету. І саме з внутрішніх надходжень фінансуються сили оборони.
У 2023 році через через продаж сигарет без сплати податків держава може недорахуватись понад 20 млрд грн. Це половина виділених урядом коштів на “Армію дронів” (40 млрд грн). Тобто, ці кошти дозволили б збільшити фінансування закупівлі безпілотників для ЗСУ у півтора раза.
Отже, кожна нелегальна пачка сигарет фактично зменшує здатність держави протистояти російським окупантам.
Тож, читайте доповідь, аби дізнатися, як можна зменшити кількість нелегальної тютюнової продукції в Україні.
Вам також буде цікаво:
Скорочення витрат Держбюджету України
Разобраться в беларусах: как не выглядеть глупо, пытаясьвлиять на политические процессы в Беларуси
Smuggling: Tobacco
Америка на перекрестке
Зима 2023-2024: енергетичні і політичні виклики для України в умовах війни
«Основы российской государственности» как новая идеология России на «после Путина»