Радник Державного департаменту США Дерек Шолле, як повідомляє відомство, відвідає Київ та Варшаву цього тижня з метою обговорити «Північний потік-2» та проведення реформ.
За словами Андріана Прокіпа, експерта програми «Енергетика» UIF, маршрут та дати візиту дають підстави припускати, про що саме будуть говорити сторони.
«Раніше, у телефонній розмові із заступником міністра закордонних справ України, у середині квітня, Шолле наголошував на тому, що позиція президента США Байдена, полягає в тому, що «Північний потік – 2» є невигідним для Європи. Проте згодом позиція США змінилась – були послаблені санкції проти цього проєкту. А як повідомляють західні ЗМІ, під час візиту канцлера ФРН Ангели Меркель до Вашингтону та зустрічі із президентом Байденом 16 липня, сторони могли дійти до певної угоди стосовно цього проєкту, деталі якої буде оприлюднено згодом.
Відтак, не виключено, що американський посадовець виступатиме у ролі посланця, який на непублічному рівні повинен буде донести суть домовленостей США та Німеччини з приводу будівництва та запуску в експлуатацію газопроводу із “компенсацією” для цих країн. Високоймовірно, що це робиться для уникнення публічних демаршів зі сторони обох країн, як реакція на суть американсько-німецької угоди по «Північному потоку-2», – розповів Прокіп.
Експерт також пояснив, чому Польща знаходиться у більш вигідному положенні, аніж Україна в контексті загроз «Північного Потоку-2».
«Україна та Польща – дві країни, які жорстко виступали проти будівництва газопроводу, а також мають тісні, стратегічні відносини із США, і певною мірою навіть залежні від політики США відносно них. Наприклад, Польща фактично дійшла згоди із США щодо спільного проєкту по спорудженню АЕС. Польща також тривалий час будувала стратегічні стосунки із США, намагаючись стати одним із ключових європейських партнерів США.
Польща, щоправда, знаходиться у більш вигідному положенні, аніж Україна в контексті загроз ПП2. Так, країна успішно реалізує курс на відмову від російського газу: споруджено СПГ термінал, який приймає зокрема і американський газ, а його потужність планується збільшувати. В процесі будівництва Балтійський газопровід, який доставлятиме у Польщу норвезький газ. Незабаром країна не потребуватиме російського газу, а відтак, не буде надто чутливою до зміни структури поставок газу у Європі. Зважаючи на це, очікуваним буде достатньо спокійне сприйняття Польщею угоди між США та Німеччиною щодо Північного потоку 2.
Можливо, у випадку України, конкретний пакет «компенсацій» не сформований остаточно, але зрозуміло, що перелік опцій таких компенсацій – не надто великий. Примітним є те, що візит президента Зеленського не відбудеться у липні, а переноситься на серпень, що ймовірно робиться для того, щоб досягнути усіх домовленостей по «Північному потоку-2» з іншими країнами до цього моменту. Не даремно, серед виправдань президента Байдена були слова, що на момент його інавгурації газопровід був майже завершеним. Примітно, що серед тем розмови Шолле у Києві – реформи. У разі демаршу України, завжди можна апелювати до повільного темпу проведення реформ, а також корупції, яка, дивним чином не потрапила у публічну повістку зустрічі», – зазначив експерт.
Вам також буде цікаво:
Антон Геращенко: Допрос Януковича – чистая пиар-акция
Українська контрабанда зростає швидше, аніж українська економіка
“Північний потік-2” не скасовується? Україні саме час подумати про план “Б” — аналітик
Текстова версія пресконференції щодо наслідків подій в Казахстані для України
Юрій Романенко: У Зеленського має бути одна мета – перемогти коронавірус
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (08.08-12.08)