» Новини » Ставка ФРС вдарить по експорту України

Ставка ФРС вдарить по експорту України

Федеральна резервна система США (ФРС) підвищила ключову процентну ставку вперше з червня – до 1,25-1,50%.

Посилення монетарної політики Федрезерву є відповіддю на позитивні зміни в економіці США. Рівень безробіття знаходиться на мінімумі з 2000 р. – 4,1%. Прогноз зростання ВВП США на 2018 р. підвищено з 2,1% до 2,5%.

Регулятор змушений іти на підвищення ставки, щоб уникнути розкручування інфляції і перегріву на фінансових ринках.

Це було цілком очікуване рішення, про що експерти Українського інституту майбутнього (UIF) вже написали у підготовленому до друку прогнозі “2018: виклики та можливості”

“У грудні 2017 р. найбільш вірогідно ставка буде підвищена до 1,25 -1,50%”, – йдеться у прогнозі.

Читайте також Прогноз 2018: інфляція вийде з-під контролю Нацбанку

Яким чином політика американського ФРС впливає на економіку України?

По-перше, підвищення ставки призводить до зміцнення долара США і, відповідно, чинить тиск на вартість сировинних товарів. Зі свого боку сировина займає до 70-80% українського експорту, отже, і стан української економіки залежить від світових цін на сировину. Їх зниження, зазвичай, призводить до негативної динаміки ВВП України.

По-друге, підвищення ставки ФРС чинить девальваційний тиск на курс гривні щодо долара США.

По-третє, може викликати ланцюгову реакцію у вигляді підвищення ставок іншими центробанками і привести до подорожчання кредитних ресурсів у всьому світі. Очевидно, що це не в інтересах України, котрій в найближчі 5 років доведеться дуже активно виходити на зовнішні ринки запозичень, щоб виплатити 40 млрд. дол. за зовнішніми боргами і уникнути дефолту.

У прогнозі “2018: виклики та можливості” аналітичний центр Український інститут майбутнього більш детально розглядає тему монетарної політики ФРС США, зокрема, того, до якого рівня може бути підвищена процентна ставка в 2018 р. і як це може вплинути на економіку України.

Презентація аналітичного прогнозу “2018: виклики і можливості” відбудеться наприкінці грудня 2017 року в Українському інституті майбутнього. Це вже друге спільне дослідження-передбачення від UIF. Перший  аналітичний прогноз був виданий у рік заснування аналітичного центру, ознайомитися із документом “2017: виклики і можливості”можна на офіційному сайті uifuture.org.