Експерт економічних програм Українського інституту майбутнього Данило Монін провів аналіз доходів і витрат по кожній статті консолідованих державних фінансів до кінця року, спрогнозувавши, який дефіцит варто чекати, як зросте держборг. Відповідні дані експерт оприлюднив на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук».
У таблицях сформовані консолідовані доходи і витрати держави. Стовпець МФУ-1 – початковий план Мінфіну, затверджений в листопаді минулого року, стовпець МФУ-2 – план Мінфіну після коригування за фактом виконання бюджету за 5 місяців. Стовпець 2020 (П) – прогноз виконання бюджету.
«Отже, основні висновки:
1) Падіння економіки полягає не тільки в падінні зростання ВВП, але й рівні інфляції, яка менша за планову. За підсумками 2020 року економіка буде на 14-15% менше запланованої, що звичайно позначиться на рівні доходів і витрат держави. Так, витрати з 39.5% ВВП у початковому плані зросли до рекордних 47,7% ВВП в уточненому плані, а номінальний ВВП буде на рівні 2019 року.
2) Вважаю, що Мінфін у березні-квітні зробив відмінно роботу з переоцінки доходів бюджету до кінця року і з багатьма статтями можна погодитися після 5 місяців виконання бюджету. Були навіть виправлені доходи від виробничого й імпортного акцизу, які кілька років невірно планувалися. Крім того, з урахуванням ВВП на рівні 2019 року не має сенсу порівнювати доходи з плановими 2020 року. Найкращий показник для порівняння факт 2019 року.
3) Як не дивно, але поки податок на прибуток за 5 місяців зібраний більше, ніж рік тому … Але сюди увійшла оплата рекордного податку за 4-й квартал минулого року, а також не надто кризовий 1-й квартал. Поки вважаю оцінку Мінфіну 108 млрд або 2,7% ВВП адекватною з урахуванням планових великих збитків підприємств у другому і третьому кварталі.
4) Кризові 2 місяці (квітень-травень) показали втрати на рівні 10 млрд гривень з ПДВ. З іншого боку, вищий курс у другій половині року і пожвавлення бізнес-активності має вирівняти ситуацію з ПДВ.
5) найбільший провал по доходах маємо в ренті, де переважає газова рента, яка сильно впала через різке падіння цін на газ.
6) попри падіння доходів по ЄСВ ПДФО нижче 2019 року в квітні – травні, ситуація почала покращуватися в червні. Поки базовий прогноз щодо зарплат + 5% до 2019 року. Це нижче поточного плану Мінфіну, але тепер доводить доходи від ПДФО + ЄСВ до рівня 14,5% ВВП. З моєї точки зору, прагнення уряду збільшити мінімальну зарплату виглядає вкрай болісно в кризу і викличе інфляційні й девальваційні процеси.
7) Якщо подивитися на держвитрати, то очевидна тенденція щодо зростання витрат на медицину й економіку. Водночас поки на медицину відсутні великі витрати, план Мінфіну можливо буде не обраний. Економічні витрати навпаки можуть бути перевиконані й вийти на рекордні 5 +% ВВП.
8) Збільшення пенсій планове + додаткове в цьому році на тлі нульового номінального зростання економіки збільшує пенсійні витрати з 10 до 12% ВВП. Частково вони компенсовані низькими витратами на субсидії ЖКГ на тлі низьких цін на газ. У цьому році витрати на 12 млрд менше, ніж рік тому.
9) Також дуже добре поводиться обслуговування держборгу. За 5 місяців внаслідок зниження ставок за ОВДП держвитрати навіть нижче, ніж рік тому. Прогнозна економія понад 20 млрд за цією статтею. Водночас за прогнозного курсу 30 на кінець року держборг збільшиться до 65% ВВП при показнику 50,3% торік за курсом 23,5.
10) Бачу поки велике резервування коштів на рівні загальнодержавних витрат у плані, але поки там витрати на рівні минулого року. Це дає надію на значну економію за підсумками року. В цілому дефіцит прогнозного бюджету на 2020 рік оцінюється поки в 236 млрд замість 316 млрд за планом Мінфіну. Або 5,9% ВВП. Це позитивно по суті, бо дозволить не значно збільшувати випуск ОВДП у другій половині року.
11) У цілому у Мінфіну все під контролем із зовнішніми виплатами в цьому році. Передумов для дефолту немає. Бюджет буде виконаний. Хоча я сподіваюся з меншим дефіцитом, аніж заплановано.
Звичайно, тут велике питання, а що з 2021 роком, які параметри ставити в бюджет? Думаю, що інфляція і зростання економіки буде вище, ніж запланував МВФ. Я б орієнтувався на 10-12% інфляцію і 5% відновлювальне зростання економіки після падіння в цьому році. Але час покаже, що скаже Міністерство економіки і як поведе економіка. Наразі ситуація виглядає краще, ніж планувалося. Це вселяє оптимізм», – зазначив Данило Монін.
Вам також буде цікаво:
Київ не готовий до перекриття Хрещатика у будні навіть заради Євробачення 2017 (відео)
Домашнє насильство: 2 млн українців стверджують, що стали жертвами жорсткого поводження у побуті
Презентація: Оцінка сценаріїв водного дефіциту України
Огляд ситуації у воєнній сфері в період з 8 по 14 грудня 2024 року
Павло Клімкін: Тепер від Володимира Зеленського залежить, чи розвиватимуться події за російським сценарієм
КАЛЕНДАР КЛЮЧОВИХ ЕКОНОМІЧНИХ ПОДІЙ