Восени 2022 року на газопроводах “Північний потік” стався вибух, який викликав бурхливу дискусію серед експертів та громадськості.
Найпровокативніша версія цих подій висловлена лауреатом Пулітцерівської премії Сеймуром Хейшем. В своєму дослідженні журналіст зазначив, що водолази ВМС США заклали під газопроводи вибухові пристрої і подібна диверсія могла бути санкціонована лише особисто Президентом Джо Байденом.
Своєю чергою це породило низку звинувачень від російського істеблішменту і провідних пропагандистів рф. Наприклад, Дмитро Пєсков назвав публікацію серйозною та заявив, що вони здивовані, що стаття не отримала широкого розголосу. Водночас, Маргарита Симоньян зазначила, що США проігнорували публікацію, адже їм властиво заперечувати не зручну правду. І не оминув увагою зазначену тему президент рф путін, сказавши, що Штати зацікавлені, щоб припинити подачу російських енергоносіїв на європейський ринок.
Проте на початку березня у статті видання Business Insider опубліковано сенсаційний факт, який все перевертає з ніг на голову. Більш того, навіть дає можливість встановити причетних й винних. У дослідженні йде мова про те що грецький танкер Minerva Julie протягом тижня курсував поблизу місця події на газопроводах “Північний потік” та “Північний потік – 2”. При цьому, представники компанії якій належить зазначений танкер прокоментували знаходження їх судна в місці епіцентру звичайною практикою.
Загалом все виглядає цілком звичайним, адже компанія- власник такнеру, Minerva Marine, не відома загальному читачеві. Натомість, для української дипломатії, вітчизняних антикорупційних органів та волонтерів економічного спротиву Minerva Marine – одне з найскандальніших найменувань.
Власник судна, яке з невідомих причин курсувало в районі “Північних потоків”, входить до топ-5 грецьких морських перевізників. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну грецький флот транспортує не менш ніж 35% нафти та нафтопродуктів від загальних обсягів, які вивозять з російської федерації. Саме тому що нафта є одним із ключових джерел фінансування російської війни, українці оголосили інформаційну війну перевізникам, в перелік який входить Minerva Marine.
Думку стосовно зазначеної компанії висловив Олексій Макеєв (на той час спеціальний представник МЗС України з питань санкційної політики), опублікувавши пост на офіційній сторінці у фейсбуці. У дописі заявлено про те, що кожен хто возить російську нафту — є безпосереднім учасником воєнних злочинів, які росія вчиняє на території України.
Разом з цим, позицію щодо грецьких компаній окреслило Національне агентство із запобігання корупції та назвало топ-5 найбільших грецьких перевізників, які допомагають рф, серед яких: TMS Tankers Ltd., Minerva Marine, Thenamaris Ships Management Inc., Delta Tankers Ltd., Dynacom Tankers Management Ltd.
Відомо, що разом із зазначеними діями представники МЗС та НАЗК відправили свої дипломатичні ноти вищевказаним грецьким перевізникам з вимогою припинити трансфер російської нафти та зазначенням можливих наслідків у вигляді потенційних санкцій.
Результатом таких дій стало включення згаданих грецьких перевізників та їх власників у реєстр НАЗК “Міжнародних спонсорів війни”.
Але, навіть в цьому ганебному переліку Minerva Marine займає особливе місце. Один із членів сім’ї власника компанії — Атанасіос Мартінос чинний губернатор Святої Гори Афон. Свого часу, Атанасіос приймав у себе високопосадовців рф таких як Шойгу, Мішустін, Мєдвєдєв та ін. Більш того, у серпні 2022 року Олександром Невзоровим була висловлена версія стосовно того, що за сприяння губернатора на Афон було пропущено Аліну Кабаєву (прим. пропуск жінок на Афон заборонено). В результаті зазначеного, голова економічного комітету Верховної ради України Дмитро Наталуха ініціював внесення Атанасіоса Мартіноса до санкційних списків.
Враховуючи викладене, здається не дивним те, що Minerva Marine практично не реагує на заклики припинити роботу з росією. Як, наприклад, зробила грецька компанія Angelicoussis. Навіть більше, танкери із флоту Minerva Marine, крім того, що просто співпрацюють з агресором, порушують санкційний режим. Встановлено, як мінімум, 20 епізоди, коли танкери із флоту в тому числі згаданої компанії, не дивлячись на заборону, після 5.12 доставляли сиру нафту у країни ЄС.
Погодьтеся, що після згаданих фактів знаходження танкера біля епіцентру вибуху на “Північних потоках” отримує зовсім інший контекст. Зв’язок власників Minerva Marine з російським топ-істеблішментом і прихильність російським інтересам робить логічною версію про те, що присутність судна була зовсім не випадковою.
Звичайно, ми провели своє дослідження і встановили, що танкер Minerva Julie не просто знаходився напередодні вибуху (26.09.2022 р.) біля газопроводу, а ще й вимикав у період з 22.09.2022 року по 23.09.2022 року транспондер судна. Те, що бажав приховати екіпаж, може стати однією з головних загадок сьогодення.
Звичайно, що історія з вибухом на газопроводі “Північний потік” поки ще не закінчена і розслідування триває. Але одне вже зрозуміло: усі попередні теорії щодо можливої інтервенції українських чи американських спецслужб у вибух на газопроводі надто сумнівні. Наразі, як то кажуть, всі шляхи ведуть до Риму, а в цьому випадку — до росії.
Публікація підготовлена Інформаційним агентством «Underdog The Unlawyers» спеціально для проєкту “Don’t Fund Russian Army”.
Вам також буде цікаво:
Куди рухається Україна в цифрову епоху
Анатолій Амелін: Зеленський має сформувати антикризовий Кабмін із досвідчених менеджерів
Роковини Іловайського котла: чому трагедія може повторитися
Антикорупційний суд: інструкція для використання
Ігор Тишкевич: Трудовий мігрант – це мобілізаційний ресурс держави!
Євген Мироненко: Політика Уряду і Мінрозвитку громад і територій України спрямована на позбавлення громад ресурсів