» Новини » Чому в Україні частково зняли мораторій на проведення операції з майном для громадян рф?

Чому в Україні частково зняли мораторій на проведення операції з майном для громадян рф?

20 березня 2023 року було частково знято майнову заборону, введену на початку повномасштабного військового вторгнення рф для російських громадян.

Затверджені Урядом зміни коментує керівниця програми «Правова безпека власності» UIF Ольга Оніщук: 

«Йдеться про часткове зняття заборони на вчинення нотаріальних дій за зверненням особи, пов’язаної з державою-агресором. До переліку дозволених дій, як-от засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з громадянства рф та посвідчення заповіту військовополоненого, було додано ще й видачу свідоцтва про право на спадщину. 

Урядові зміни також означають, що особи, пов’язані з державою-агресором, зможуть набувати право власності на об’єкти нерухомого майна, цінні папери, корпоративні права, транспортні засоби, повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання на  підставі рішення суду або свідоцтва про право на спадщину.

Такий крок українським суспільством буде сприйнятий досить неоднозначно, позаяк сам факт легалізації майна громадян «російської імперії зла» в Україні викликає справедливе обурення. З іншого боку, можна зрозуміти прагнення представників влади врегулювати статус майна, яке опинилося, так би мовити, у сірій зоні. Адже після того, як ці зміни будуть реалізовані, факти набуття права власності в Україні громадянами рф будуть обліковуватися, тобто інформація про майно, власниками якого є росіяни, відображатиметься в реєстрах.

Така інформація може бути використана не тільки для майбутніх позовів нашої держави у зв’язку з військовою агресією рф, але для виявлення і вилучення активів фізичних осіб ворожої країни шляхом застосування санкційного законодавства.  

Водночас слід пам’ятати, що зняття заборони на набуття громадянами країни-агресора права власності в України абсолютно не означає обмеження мораторію на розпорядження таким майном: це табу продовжуватиме діяти! 

Іншими словами, якщо громадянин рф отримає у спадок квартиру в Україні, він повинен буде сплатити всі необхідні податки і утримувати таке майно, однак провести жодних юридичних операцій з ним (продати, подарувати тощо) він не зможе! Звісно, певні шпарини тут залишаються, адже такий громадянин зможе нелегально здавати нерухомість в оренду та отримувати через підставних осіб кошти за це. 

З огляду на особливості національної процедури спадкування, яка не передбачає участі представника спадкоємця на початковому етапі, вже зараз виникає багато питань щодо практичної реалізації цих змін. Скажімо, складно уявити, що громадянин країни, яка розв’язала криваву війну проти нашої держави, приїде (!) в Україну, аби особисто подати заяву про прийняття спадщини… Як і те, що українські нотаріуси прийматимуть заяви, справжність підпису на яких засвідчена російськими нотаріусами, поштою».