» Новини » Російські винищувачі в Лівії: Міфи та реальність

Російські винищувачі в Лівії: Міфи та реальність

Росія не перекидала військові літаки до Лівії, – переконаний Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього. Ці судна (старі МіГ-29), зазначив він, купили колись у РФ і Білорусі. Тепер їх перепродали Еміратам, які, ймовірніше, і організували поставку через треті руки (наприклад, Сербію). Про це експерт пише на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук», коментуючи заяву США, що РФ перекинула на територію Лівії групу реактивних військових літаків.

«По-перше, Росія не має сенсу нічого перекидати. З якою метою? Підтримати Хафтара? У чому конкретно? Битву за Триполі він за фактом програв, у нього немає ресурсів взяти місто, а старі МіГи не змінять баланс сил.

Для того, щоб перемогти, потрібно пряме втручання ззовні, або ж перекидання шаленої кількості новітньої техніки і озброєнь, але це спровокує регіональну війну. Москва цього не хоче.

По-друге, Росія не займає однозначно сторону генерала Халіфи Хафтара. Вона розкладає яйця в різні кошики, підтримуючи відносини з обома сторонами конфлікту. А уряд в Триполі визнає як офіційний і легітимний, на відміну від Хафтара.

Мета РФ – схилити сторони до мирних переговорів у зручному для себе форматі та розділити сфери впливу з Туреччиною, сподіваючись на посилення свого впливу. А також отримати економічні вигоди від врегулювання ситуації в Лівії.

По-третє, Росія не є головним спонсором Хафтара, як у нас чомусь вважають, переоцінюючи і роздуваючи вплив РФ у регіоні.

Москва знаходиться у другому ешелоні країн, які підтримують контакти з «Лівійської національною армією». Головними спонсорами Хафтара є регіональні гравці – ОАЕ, Саудівська Аравія, Єгипет. Навіть Франція має більший вплив, ніж РФ», – пише Ілія Куса.

Водночас експерт UIF підкреслив, що зараз, на тлі військової поразки Хафтара і його союзників під Триполі, Кремль намагатиметься посилити свою роль, відсуваючи єгипетсько-еміратських кураторів, схиляючи Хафтара до мирних переговорів в форматі, який Путін і Ердоган придумали в січні-лютому в Берліні.

«По-четверте, Росія ніколи не заперечувала присутності найманців-росіян на території Лівії. Вони заперечують, що ці найманці діють за вказівкою уряду. Цей важливо для розуміння лінії публічної риторики Москви», – зазначив Ілія Куса.

Все інше, підсумовує він, це секрет Полішинеля.

«ПВК «Вагнер» (або як вони себе називають) захищають приватні інтереси окремих груп впливу, причому необов’язково російських. Оплачувати їхню роботу можуть і інші союзники Хафтара», – зауважив Ілія Куса.