Росія не перекидала військові літаки до Лівії, – переконаний Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього. Ці судна (старі МіГ-29), зазначив він, купили колись у РФ і Білорусі. Тепер їх перепродали Еміратам, які, ймовірніше, і організували поставку через треті руки (наприклад, Сербію). Про це експерт пише на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук», коментуючи заяву США, що РФ перекинула на територію Лівії групу реактивних військових літаків.
«По-перше, Росія не має сенсу нічого перекидати. З якою метою? Підтримати Хафтара? У чому конкретно? Битву за Триполі він за фактом програв, у нього немає ресурсів взяти місто, а старі МіГи не змінять баланс сил.
Для того, щоб перемогти, потрібно пряме втручання ззовні, або ж перекидання шаленої кількості новітньої техніки і озброєнь, але це спровокує регіональну війну. Москва цього не хоче.
По-друге, Росія не займає однозначно сторону генерала Халіфи Хафтара. Вона розкладає яйця в різні кошики, підтримуючи відносини з обома сторонами конфлікту. А уряд в Триполі визнає як офіційний і легітимний, на відміну від Хафтара.
Мета РФ – схилити сторони до мирних переговорів у зручному для себе форматі та розділити сфери впливу з Туреччиною, сподіваючись на посилення свого впливу. А також отримати економічні вигоди від врегулювання ситуації в Лівії.
По-третє, Росія не є головним спонсором Хафтара, як у нас чомусь вважають, переоцінюючи і роздуваючи вплив РФ у регіоні.
Москва знаходиться у другому ешелоні країн, які підтримують контакти з «Лівійської національною армією». Головними спонсорами Хафтара є регіональні гравці – ОАЕ, Саудівська Аравія, Єгипет. Навіть Франція має більший вплив, ніж РФ», – пише Ілія Куса.
Водночас експерт UIF підкреслив, що зараз, на тлі військової поразки Хафтара і його союзників під Триполі, Кремль намагатиметься посилити свою роль, відсуваючи єгипетсько-еміратських кураторів, схиляючи Хафтара до мирних переговорів в форматі, який Путін і Ердоган придумали в січні-лютому в Берліні.
«По-четверте, Росія ніколи не заперечувала присутності найманців-росіян на території Лівії. Вони заперечують, що ці найманці діють за вказівкою уряду. Цей важливо для розуміння лінії публічної риторики Москви», – зазначив Ілія Куса.
Все інше, підсумовує він, це секрет Полішинеля.
«ПВК «Вагнер» (або як вони себе називають) захищають приватні інтереси окремих груп впливу, причому необов’язково російських. Оплачувати їхню роботу можуть і інші союзники Хафтара», – зауважив Ілія Куса.
Вам також буде цікаво:
Абхазько-грузинський конфлікт: які висновки може зробити Україна
Нема підстав для оптимізму до виборів 2019 року
Щодо відмови від курсу на НАТО під час війни
Глен Грант про проблеми та перспективи української армії
Сергій Громенко: Нам треба вчитись жити у своїй державі. Спецматеріал до Дня української державності
В очікуванні нового воєнного стану