1. Ситуація у воєнній сфері (резюме):
Ситуація у воєнній сфері протягом звітного періоду не зазнала принципових змін та характеризується:
наступальними діями наземних угруповань військ РФ на східному напрямку (продовжують мати успіх в просуванні);
продовженням ЗСУ бойових дій на території противника в Курській області;
оборонними та стримуючими діями обох сторін на інших напрямках;
нанесенням СОУ ударів по об’єктах на території РФ та тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ);
нанесенням агресором масованого (13.12.2024) та систематичних ракетно-авіаційних ударів з акцентом на енергетику та ОПК по об’єктах на всій території України.
Стосовно наземної складової – противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжує стратегічну наступальну операцію на території північно-східних, східних та південно-східних областей України з основним завданнями щодо виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, розширення зони окупації в Харківській області та на півдні з одночасними оборонними та контрнаступальними діями для відсічі наступу ЗСУ в Курській області.
Продовжується на високому рівні інтенсивності риторика зацікавлених сторін (Україна, РФ, США/ «колективний» Захід, інші геополітичні гравці) щодо перспектив та умов закінчення війни (припинення воєнних дій), але переважно в несприятливому для України ракурсі.
Обстановка в смузі угруповання військ для оборони м. Київ змін не зазнала та залишається контрольованою, але продовжують мати вплив чинники активності ЗС РФ на територіях, які прилягають до Чернігівської та Сумської областей, а також щодобового застосування БпЛА по об’єктам регіону, загрози масованих/систематичних ударів високоточними засобами великої дальності, включно з балістичними ракетами.
2. Деталізований виклад інформації стосовно поточної ситуації у воєнній сфері
2.1. Загальна обстановка
В рамках наведеного Сили оборони України ведуть оборонні операції та бойові дії.
Агресор зосереджує зусилля на 10 основних напрямках (включно з напрямком в Курській області, хоча має місце відносне зменшення активності дій на деяких напрямках).
Загалом поточна обстановка залишається складною, має тенденцію до подальшого загострення. Через поступове, але постійне просування противника на основних напрямках, захоплення ним населених пунктів, значні втрати наших військ залишаються актуальними оцінки/прогнози про загрози утримання СОУ лінії фронту на східному напрямку (зокрема, як один з чинників примушення України до переговорів з РФ).
Продовжується активність Сил оборони України щодо ураження цілей в глибині території противника (підтримується тенденція до поступового зростання щодо дальності та інтенсивності) та тимчасово окупованих територіях, відповідних діях ССпО, ГУР, СБУ, проведення кібератак та заходів інформаційного впливу, що надають українській стороні можливості зменшення воєнного та економічного потенціалу держави-агресора та досягти деморалізуючих ефектів впливу на її населення, які мають потенціал набуття рівня стратегічних ефектів.
Триває активне нарощування потенціалу ЗС РФ, зусиль російського ВПК, перекидання з території РФ до районів проведення т.зв. «СВО» військ, озброєння, військової та спеціальної техніки, маневр військами між операційними напрямками, нарощування оборонних спроможностей на тимчасово окупованих українських територіях.
2.2. Дії засобів повітряного нападу противника, основні удари та обстріли
Агресор протягом тижня продовжував авіаційні та ракетні удари по об’єктах на території нашої держави. Основні удари та обстріли:
08.12.2024: 1 ракетний удар із застосуванням 2 ракет, 14 авіаударів, 25 КАБ, понад три тисячі обстрілів, зокрема 92 – із реактивних систем залпового вогню, 1599 дронів-камікадзе. У ніч з 08 на 09 грудня 2024 року (із 19.30 08 грудня) противник атакував 2 керованими авіаційними ракетами із повітряного простору над Чорним морем, 37 ударними БпЛА типу «Shahed» та безпілотниками інших типів (райони пусків: Орел, Приморсько-Ахтарськ – РФ). ППО збито 2 керовані авіаційні ракети Х-59/69 та 18 ворожих БпЛА у Сумській, Полтавській, Дніпропетровській, Чернігівській, Вінницькій, Хмельницькій, Рівненській, Тернопільській та Одеській областях. 18 безпілотників локаційно втрачено.
09.12.2024: 37 авіаційних ударів, 57 керованих авіабомб, понад чотири тисячі обстрілів, з них 115 із реактивних систем залпового вогню, 1617 дронів-камікадзе.
10.12.2024: 2 ракетних удари із застосуванням 3 ракет, 22 авіаудари, 42 КАБ, понад 3,5 тисячі обстрілів, зокрема 111 – із реактивних систем залпового вогню, 1600 дронів-камікадзе.
11.12.2024: 2 ракетних (2 ракети) та 15 авіаційних ударів, 24 КАБ, три з половиною тисячі обстрілів, з них 134 – із реактивних систем залпового вогню, понад тисяча дронів-камікадзе. Близько 11:00 противник завдав удару 2 керованими авіаційними ракетами Х-59/69 по Дніпропетровщині із акваторії Азовського моря. Обидві ракети збито протиповітряною обороною.
12.12.2024: 31 авіаудар, 61 КАБ, 568 дронів-камікадзе, 3194 обстріли по позиціях наших військ та населених пунктах (в районах наземних бойових дій). Із 14.00 12 грудня по 10.00 13 грудня 2024 року противник здійснив комбінований повітряний напад по Україні ракетами різних типів та ударними безпілотниками. Загалом радіотехнічними військами Повітряних Сил за цей період виявлено 287 засобів повітряного нападу противника — 94 ракети та 193 БпЛА, а саме: 4 аеробалістичні ракети Х-47М2 «Кинджал» із винищувачів МіГ-31К, район пусків – Тамбовська обл.; 2 балістичні ракети «Іскандер-М», район пусків – Брянська обл., ТОТ Криму; 1 балістична ракета KN-23, район пусків – Брянська обл.; 55 крилатих ракет Х-101, Х-55СМ із стратегічних бомбардувальників Ту-95МС, район пусків — Волгоградська обл.; 24 крилатих ракет «Калібр», район пусків акваторія Чорного моря; 7 крилатих ракет «Іскандер-К», район пусків – Воронезька, Ростовська обл.; 1 керована авіаційна ракета Х-59/Х-69, район пусків повітряний простір над ТОТ Луганської обл.; 193 ударні БпЛА типу «Shahed» та безпілотників невстановленого типу із районів Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Орел, Брянськ, Міллєрово – РФ. Підтверджено збиття: 80 крилатих ракет Х-101/Х-55СМ/«Калібр»/«Іскандер-К»; 1 балістичної ракети «Іскандер-М»; 80 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників невстановленого типу. Крім того, 105 ворожих безпілотників не досягли своїх цілей (локаційно втрачені), п’ять – повернулись в Росію, ще один – в Білорусь. Удар противника в основному був спрямований по об’єктах енергетики України.
13.12.2024: 2 ракетних та 38 авіаударів, 99 ракет, 51 КАБ, понад 3200 обстрілів, з них 104 — із реактивних систем залпового вогню. У ніч з 13 на 14 грудня 2024 року противник атакував Україну ударними БпЛА типу «Shahed» та безпілотниками інших типів із районів Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Орел, Брянськ, Міллєрово – РФ. Усього в ударі застосовано 132 ворожі БпЛА. Підтверджено збиття 58 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Чернігівській, Сумській, Київській, Полтавській, Черкаській, Вінницькій, Одеській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях. Крім того, 72 ворожі безпілотники не досягли своїх цілей (локаційно втрачені), 2 — повернулось у Росію.
14.12.2024: 1 ракетний удар (2 ракети), 61 авіаційний удар, 99 КАБ, понад п’ять тисяч артилерійських обстрілів, 158 з яких – із РСЗВ, три тисячі дронів-камікадзе.У ніч з 14 на 15 грудня 2024 року (із 19.00 14 грудня) противник атакував Україну 1 ракетою ЗРС С-300 та 108 ударними БпЛА типу «Shahed» і безпілотниками інших типів із районів Курськ, Орел, Брянськ, Міллєрово – РФ. Офіційно підтверджено збиття 56 ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників інших типів у Чернігівській, Сумській, Київській, Полтавській, Черкаській, Хмельницькій, Миколаївській, Харківській, Донецькій та Дніпропетровській. 49 ворожих безпілотників не досягли своїх цілей (локаційно втрачені), ще 3 — повернулось у Росію. Через падіння збитих БпЛА пошкоджено об’єкт інфраструктури, багатоквартирні та приватні будинки, автівки та майно громадян у кількох регіонах України.
Довідково: Оскільки противник постійно змінює тактику застосування ударних безпілотників, формат подачі інформації про результати бойової роботи ППО може змінюватись. Раніше атаки «шахедів» здійснювались переважно у нічний час — в темну пору доби. Зараз противник застосовує ударні БпЛА і протягом дня.
Загалом, об’єктами ударів були більшість регіонів держави. Також впродовж тижняартилерійські обстріли та удари тактичними БпЛА наносилися по більшості населених пунктів вздовж державного кордону з РФ та лінії фронту на тактичну глибину.
Протягом звітного періоду для зниження оборонного потенціалу України та впливу на цивільну інфраструктуру агресор застосовував наземний (зокрема, ОТРК «Іскандер» з ракетами «Іскандер-М»/KN-23/«Іскандер-К», С-300), морський (КРМБ «Калібр») та повітряний компоненти, зокрема ракети Х-101, Х-55СМ, «Кинджал», Х-59/69, керовані авіаційні бомби, БпЛА типу «Shahed-136/131» та інші, баражуючі боєприпаси типу «Ланцет», а також FPV-дрони.
Авіація противника
Чисельність авіаційного угруповання противника на тимчасово окупованих територіях і довкола України залишається на попередньому рівні, значна частина літальних апаратів передислоковано на аеродроми в глибині території РФ, з яких виконуються бойові польоти. Безпосередньо до ударів може залучатися близько 300 літаків оперативної/тактичної авіації (включаючи орієнтовно до 70 бомбардувальників Су-34) та приблизно аналогічна кількість вертольотів, хоча їх інтенсивність через погодні умови та передислокацію значно зменшилася.
Довідково: Су-34 в основному застосовується для завдання ударів керованими авіаційними ракетами Х-59/-69, а також керованими авіаційними бомбами УМПБ Д-30 і бомбами, обладнаними універсальним модулем планування та корекції УМПК.
У бойовому складі ВПС та військ ППО ЗС РБ перебувало 29 бойових літаків та 33 вертольоти (ударних – 19). Також у звітному періоді на території РБ перебувало 4 літаки Су-30СМ оперативно-тактичної авіації РФ.
Особливості та зміни застосування засобів повітряного нападу противника:
- продовжується щоденний ракетно-бомбовий терор по цивільним об’єктам адміністративних центрів (в першу чергу м. Києва, Харкова, Сум, Одеси, Дніпра, Запоріжжя), переважно по енергетиці та ОПК, зокрема з метою розхитування суспільно-політичної обстановки, деморалізуючого інформаційного тиску на цивільне населення, посилення капітулянтських настроїв, примушення до евакуації. Протягом тижня Росія застосувала проти України майже 630 керованих авіаційних бомб, близько 550 ударних дронів та понад 100 ракет різних типів;
- відновлення дій засобів повітряного нападу в форматі масованого удару. РФ Росія 13 грудня масовано атакувала ракетами енергосистему, транспортні мережі та ключові об’єкти по всій Україні. Це був 12-й масштабний удар країни-агресора по український енергетиці у 2024 році. До ракетної атаки були залучені 8 Ту-95МС з АБ «Оленья» та 1 Ту-95МС з «Енгельс-2» (пуски (https://t.me/the_first_online/15167) здійснені з районів Саратовської області та акваторії Каспійського моря), 4 винищувачі МіГ-31К/І з авіабази «Саваслейка». (пуски (https://t.me/the_first_online/15192 ) – з Нижньогородської області), 3 надводні кораблі (2 фрегати «Адмірал Макаров» та «Ессен» (https://t.me/the_first_online/15150 ) та 1 малий ракетний корабель «Буян-М» з акваторії Чорного моря);
- Білорусь провела випробування ракети 9М318для ЗРК «Бук» біля кордону з Україною 10 грудня неподалік від кордону з Україною (інформація від OSINT-проєкту «Беларускі Гаюн»). Саме через випробувальні запуски 9М318 на півночі України оголошували повітряну тривогу. Зона обмеження стосовно повітряного простору діє до 20 грудня, тобто не виключено, що ракетні пуски на цій території продовжаться найближчими днями;
- РФ практично вдвічі знизила інтенсивність бомбардувань КАБами після ударів ракетами ATACMS та «Storm Shadow» по території Росії (https://x.com/M0nstas/status/1867139380122464516) після 20 листопада. Саме в середині листопада отримано дозвіл на нанесення ударів далекобійною зброєю по території Росії. Відповідно, однією з причин різкого спаду кількості ударів КАБами (окрім погодних умов та зростання кількості застосування ударних БпЛА) може бути дозвіл бити вглиб території Росії західними далекобійними ракетами. Загроза використання ATACMS змусила ПКС РФ перемістити частину авіації на аеродроми, які знаходяться більш ніж за 600 км від лінії фронту — за межами зони ураження західних ракет. Це може впливати на технічне обслуговування, частоту вильотів та кількість годин нальоту;
- спостерігається відносне зменшення інтенсивності застосування тактичної та армійської авіації в районах наземних бойових дій. Частково наведене пов’язано з несприятливими зимовими погодними умовами, передислокацією авіації в глибину території РФ, а також з все більшим покладанням завдань ударів по наземним цілям на БпЛА різних типів;
- триває щодобово активне застосування БпЛА типу «Шахед» в значній кількості протягом значної частини доби по цілям в глибині території держави, що через постійні повітряні тривоги значно впливає на життєдіяльність населення та роботу економіки.
2.3. Наземне угруповання противника
У зв’язку з поточним проведенням перегрупування сил та засобів підрозділів РФ, які приймають участь у бойових діях на території України та змінами у резервах об’єднаного угруповання військ (сил) противник поступово збільшує кількість особового складу орієнтовно до рівня 600 тис. військовослужбовців. На окупованих територія також розгорнуто угруповання військ «Росгвардії» чисельністю до 35 тисяч військовослужбовців.
2.4. Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій та в морських операційних зонах
Оперативна обстановка у районах ведення наземних бойових дій для українських військ залишалася складною та характеризується просуванням росіян у ключових для них секторах/напрямках. Деталізовані дії противника та Сил оборони на кінець звітного періоду (на 08.00 15.12.2024) згідно оцінок ГШ ЗСУ:
на території Курської області противник проводить наступальні з метою розгрому угруповання ЗСУ та звільнення територій;
на Харківському напрямку ворог намагався вести наступ в районах Вовчанська;
на Куп’янському напрямку Сили оборони відбивали штурмові дії противника в районі н.п. Лозової;
на Сіверському напрямку ворог активних дій не проводив;
на Лиманському напрямку ворог намагався просунутись в районі Першотравневе, Зелений Гай, Копанки, Новосергіївка, Надія, Макіївка, Дружелюбівка та Терни;
на Сіверському напрямку ворог вів наступальні дії поблизу Верхньокам’янського, Білогорівки, Спірного, Виїмки та Берестового;
на Краматорському напрямку противник атакував позиції наших військ в районі н.п. Часів Яр;
на Торецькому напрямку бойові дії тривають в районі населених пунктів Торецька та Щербинівки;
на Покровському напрямку ворог намагався просунутись в районі н.п. Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Даченське, Новий Труд, Сухий Яр, Зелене, Піщане, Петрівка, Шевченко, Новотроїцьке, Українка та Новооленівка;
на Курахівському напрямку противник наступав поблизу н.п. Сонцівка, Старі Терни, Зоря, Курахове, Лисівка, Єлизаветівка, Ганнівка та Успенівка;
на Времівському напрямку противник здійснив штурми наших позицій у районах населених пунктів Трудове, Веселий Гай, Костянтинопільське, Роздольне, Новий Комар, Велика Новосілка, Сторожеве, Макарівка та Новоандріївка;
на Оріхівському напрямку ситуація без значних змін, мали місце дії противника в районі Мала Токмачка, Новопавлівки та Роботиного;
на Гуляйпільському напрямку ворог намагався вести активні дії (обстріли, авіаційні удари тощо) в районі н.п. Гуляй Поле;
на Придніпровському напрямку тривали активні дії противника у районі Миколаївки та островів;
на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань ворога не виявлено. У прикордонних з Україною районах Білорусі продовжують перебувати підрозділи ЗС Білорусі. Наразі фіксується перебування орієнтовно 4-5 підрозділів батальйонного рівня. За наявними даними, підрозділами 40 та 105 мб 11 омбр (н.п. Слонім Гродненської області, до державного кордону 126 км) Західного ОК ЗС РБ розпочато підготовку до переміщення у прикордонні з Україною райони Гомельської та Брестської областей Білорусі. Вибули передові групи для підготовки районів розгортання підрозділів. Заявлена мета – посилення підрозділів прикордонної служби РБ для недопущення провокацій зі сторони Сил оборони України у період підготовки та проведення виборів президента Білорусії (26.01.2025). На даний час переміщення бойових підрозділів ЗС Росії на територію Білорусі не відмічено;
на кордоні України з РФ (в межах Чернігівської та Сумської областей, поза межами території, яка прилягає до району дій ЗСУ в Курській області) противник зберігає військову присутність, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. За отриманими даними, до виконання диверсійно-розвідувальних дій в прикордонних районах Чернігівської області залучається підрозділ зі складу 2 обр СпП ГУ ГШ (до загону, орієнтовно до 6 груп). Також в прикордонні Чернігівської області розвідувально-ударні завдання виконують розрахунки БпЛА 45 обр СпП ПДВ (в/ч 28337, н.п. Кубінка Московської області);
у Чорноморській та Азовській операційних зонах оперативна обстановка суттєвих змін не зазнала. Ворог здійснює контроль надводної та повітряної обстановки, насамперед у районах пунктів базування Чорноморського флоту та об’єктів державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз». Противник утримує в готовності кораблі і підводні човни для завдавання ракетних ударів по території України та перешкоджає морській економічній діяльності нашій державі в регіоні. Водночас ворог вдосконалює систему охорони та оборони Керченського мостового переходу.
Моніторингові джерела (зокрема, «DeepState», ISW тощо) свідчать, що станом на:
08.12.2024: ворог просунувся в Трудовому, Кураховому, біля Шевченка, Відродження та Пушкіного;
09.12.2024: ворог просунувся біля Новооленівки, Вознесенки, Плехово, Олександрії, Гродівки, Відродження, Петрівки, в Сонцівці, Новотроїцькому та Шевченку;
10.12.2024: ворог просунувся біля Торецька, Розлива, Пушкіного, Черкаської Конопельки, в Кураховому, Шевченку, Сонцівці, а також був відкинутий від Костянтинопольського;
11.12.2024: ворог окупував Зорю, а також просунувся у Новотроїцькому, Успенівці, Кураховому, Сонцівці та біля Веселого Гаю (орієнтовна втрата території – 8.8 км² за день);
12-13.12.2024: ворог окупував Зелений Гай, Єлізаветівку, Романівку, Новотроїцьке, Пушкіне, а також просунувся в Костянтинопільському, Сухих Ялах, Шевченку, біля Дальнього, Піщаного, Благодатного та Сторожевого (орієнтовна втрата території – 33.6 км² за два дня);
14.12.2024: ворог просунувся у Кураховому, біля Дворічної та Лозової. Сили Оборони України відкинули противника біля Піщаного (орієнтовна втрата території – 21.9 км²).
Всього протягом тижня противник окупував орієнтовно 118 км² території (протягом попереднього – 94 км²).
Щодобова кількість бойових зіткнень протягом тижня:
08.12.2024: 191;
09.12.2024: 175;
10.12.2024: 208;
11.12.2024: 203;
12.12.2024: 190;
13.12.2024: 205;
14.12.2024: 292.
Загалом на початок звітного періоду Курахівський та Покровський напрямки залишалися найскладнішим на фронті. Відносно менша, але також значна активність ворога продовжувала мати місце на Куп’янському, Времівському та Лиманському напрямках.
У зведенні естонської розвідки, яке наводить видання «ERR» зазначається, що Сили оборони України мають успіх на Куп’янському напрямку, проте на Покровсько-Курахівському напрямку простежується найбільш активне просування російських військ. Згідно з даними з геолокаційних джерел, російські окупанти контролюють населений пункт Шевченко, розташований за 4 км на північний захід від Покровська. Це впливає на шляхи постачання, що з’єднують Покровськ із Запоріжжям. Також у звіті зазначається, що «підрозділи ЗСУ проявили мужність, захищаючи невеликі населені пункти вздовж річки Сухі Яли на південь від Курахового. Протягом усього тижня вони витримували атаки з боку Росії, яка намагалася оточити цей район із півночі та з півдня. Про масштаби “м’ясних штурмів” Росії свідчать дані з відкритих джерел: лише на Покровському напрямі за два тижні загинуло близько 3000 осіб. За оцінками, ці цифри продовжують зростати з наближенням до Покровська». Крім того, несприятливі погодні умови певною мірою грають українським силам на руку. Використання РФ авіації та важкої техніки ускладнене, у зв’язку з чим вона не може задіяти весь свій бойовий потенціал одночасно. Згідно оцінок в естонській розвідці, попри те, що ЗС РФ насилу просуваються на Покровському напрямку, їм наразі не вдалося досягти бажаного прориву на оперативному рівні. У зв’язку з цим Росія збільшує тиск на українські війська, розташовані в Курській області. Наприкінці року центром бойових дій може стати цей регіон. На інших напрямках фронту українська оборона зазнає значно меншого тиску. ЗСУ також супроводжує успіх на Куп’янському напрямку, де було знищено два плацдарми, що виникли під час форсування річки Оскіл. Україна продовжує успішно завдавати систематичних ударів по російській військовій інфраструктурі у глибині РФ.
Триває продовження диверсійних дій РФ в глибині території України, включно з залученням українських громадян: спалення автомобілів Сил оборони, напади на працівників та об’єкти ТЦК та СП, диверсії на об’єктах залізниці тощо. Найбільш резонансною подією поточного тижня стала диверсія проти поліцейського підрозділу в місті Дніпро. У Головному управлінні розвідки з цього приводу зазначили, що російські спецслужби активізували спроби вербувати українців, зокрема для підпалів військової техніки, трансформаторних підстанцій тощо.
2.5. Удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території
Протягом тижня продовжувалися українські удари/спеціальні заходи по об’єктах противника в глибині території АРК, інших ТОТ та його власної території, які в низці випадків досягли успіху. Основні результати:
10.12.2024: у ніч з 10 на 11 грудня підрозділами Сил безпілотних систем Збройних Сил України та Головного управління розвідки Міністерства оборони України завдано удару по нафтобазі, що у Брянській області РФ. НП «Брянськ» — наливний пункт нафтопроводу “Дружба”, основною функцією якого є прийом, зберігання, розподіл та відвантаження дизельного пального на автоцистерни та залізничний транспорт. Активно використовується для постачання окупаційної армії РФ. За наявною інформацією є влучання по нафтобазі з подальшим загорянням;
11.12.2024: нанесено удар по об’єктам в районі міста Таганрог. Зокрема, мають місце ураження в 5 авіаційній групі 6955 авіаційної бази. Відмічено вибухи в районі Таганрогського авіаційного науково-виробничого комплексу імені Г. М. Берієва, яке виробляє авіаційну продукцію для МО РФ (150 км від лінії фронту). Також у Брянску згоріло два магістральних тепловози держави-агресора;
13.12.2024: у ніч з 13 на 14 грудня 2024 року підрозділи Сил спеціальних операцій Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали ураження по лінійно-виробничій диспетчерській станції (ЛВДС) «Стальной конь», розташованій в Орловській області РФ. Зазначена станція є частиною російського військово-промислового комплексу, який забезпечує постачання нафтопродуктів для армії РФ. Також у місті Краснодар пожежа вивела з ладу три локомотиви;
14.12.2024: СБУ разом із ОСУВ «Таврія», ГУР, ССО та СБС провела спецоперацію щодо знищення потягу з пальним на Запоріжжі. Мета дій – перерізати логістичні шляхи постачання пального із Криму на тимчасово окуповані території Запоріжжя. Втрати противника оцінюються в 40 цистерн пального на 4 млн дол. Також в Ульяновську вибух зруйнував залізничне полотно за декілька кілометрів від місцевого локомотивного депо та Ульяновського моторного заводу. У місті Кримськ Краснодарського краю на аеродромі згорів ворожий винищувач Су-30. Резонансною подією також стало ураження щонайменше двох об’єктів МВС Чеченської республіки у місті Грозний.
Метою зазначених ударів (спеціальних дій) СОУ є підрив потенціалу російських окупантів.
Спецслужби РФ повідомляють про виявлення та припинення спроби замаху 12 грудня на топ-менеджера «Конструкторского бюро машиностроения» Геннадія Девятова. «Конструкторское бюро машиностроения» (АО «НПК “КБ машиностроения“») займається розробленням ракетних комплексів, включно з ОТРК «Іскандер», ПТРК «Атака», ПЗРК «Верба», СПТРК «Хризантема» тощо.
Також у низці відкритих джерел повідомлялося про ліквідацію в Московській області заступника генерального конструктора оборонного ОКБ «Марс» Михайла Шатського.
Водночас наведене спричиняє підготовку противником ударів у відповідь та пошуку ним рішень щодо мінімізації спроможностей активних дій ЗСУ по території РФ в прикордонних районах та на великі відстані.
3. Загальний прогноз обстановки на наступний тиждень/короткострокову перспективу
3.1. Загальний прогноз
Керівництво РФ залишає свої стратегічні цілі щодо нашої держави незмінними та продовжує війну на виснаження, розраховуючи на поступове зменшення оборонного потенціалу України (включаючи людський потенціал) та надання безпекової підтримки нашої держави зі сторони США/НАТО/ЄС на рівні, який виключає досягнення значних переваг України на фронті.
3.2. Прогноз щодо воєнних дій в операційних зонах та районах
Що стосується наземних дій, то противник силами об’єднаного угруповання військ (сил) продовжить стратегічну наступальну операцію на території східних та південних областей України, зокрема щодо виконання пріоритетного завдання з виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей з одночасними аналогічними діями на південно-східному напрямку. Також продовжаться активні дії з північно-східного напрямку. Одночасно будуть продовжуватися заходи з відбиття українського наступу в Курській області та загального посилення угруповань військ РФ.
Протягом наступного тижня:
1. Існують підстави прогнозувати найближчим часом нові спроби РФ нанести максимальних збитків критичній інфраструктурі України, ймовірно в форматі комбінованих/групових ударів (ракети, БпЛА) з акцентом на енергетику, ОПК та транспортну інфраструктуру, а також на аеродроми та визначені міста (в першу чергу м. Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Суми). Також можуть мати місце окремі удари за прикладом застосування балістичної ракети середньої дальності по місту Дніпро. Противник активно відновлює готовність до чергового масованого ракетно-авіаційного удару, ймовірність його нанесення зростає.
2. ЗС РФ продовжать попередні наступальні дії вздовж всієї лінії бойового зіткнення. Найбільша активність противника буде зберігатися щонайменше на Курщині, Покровському та Курахівському напрямках.
Згідно публікації 12.12.2024 у виданні «The New York Times», російські війська стрімко наближаються до Покровська, ключового залізничного та автомобільного вузла в Донецькій області. Противник вже просунувся на південь від міста і зараз він менш ніж за 5 км від його околиць. Росіяни намагаються обійти основні оборонні лінії міста з флангів, використовуючи відкриту місцевість: «Москва просувається на Донеччині найшвидшими темпами з 2022 року, захоплюючи сотні квадратних миль щомісяця, використовуючи свою перевагу в живій силі, прориваючись через українські позиції, ослаблені нестачею військ. Аналітики кажуть, що Кремль намагається забезпечити якомога більше територіальних здобутків до того, як новообраний президент США Дональд Трамп вступить на посаду наступного місяця і почне наполягати на мирних переговорах на умовах, які, ймовірно, будуть визначатися статусом кожної зі сторін на полі бою». За оцінкамивійськового аналітика Еміля Кастехелмі з фінської «Black Bird Group», якого цитує видання, з вересня по листопад російські війська захопили понад 1554 квадратні кілометри території України – ця площа вдвічі більша за розмір Нью-Йорка. Аналітики прогнозують, що до кінця року російські війська можуть окупувати ще 200–300 квадратних миль (517–777 квадратних кілометрів) території.
3. В Курській області – продовжаться спроби противника посилити свій контрнаступ та створити умови для розгрому ЗСУ і відновлення положення щонайменше по державному кордону.
3.3. Прогнози застосування засобів повітряного нападу, стан готовності носіїв високоточної зброї великої дальності:
Рівень загрози:
Зберігається реальна загроза продовження ракетних/авіаційних ударів високоточними засобами, включно з балістичними ракетами, БпЛА та керованими авіаційними бомбами по адміністративних та промислових центрах, ОПК, транспортній та енергетичній інфраструктурі держави, місцях зосередження авіації, резервів військ та запасів боєприпасів і пального – по всій території держави (з одночасною постійною зміною їх тактики нанесення).
Стосовно повітряної компоненти:
На початок нового тижня стратегічна/дальня авіація РФ, яка залучається для ударів по цілях в Україні, розосереджена по аеродромах в глибині російської території. Ворог відновлює носії крилатих ракет у готовність до застосування. На окремих аеродромах продовжується спорядження носіїв крилатих ракет та проведення екіпажами літаків тренувань з відпрацюванням виходу у райони пусків ракет. Дислокація літаків на аеродромах та рівень їх операційної готовності постійно змінюється.
Після пусків ракет 13.12. 2024 Ту-95МС здійснили посадку на авіабазу «Енгельс-2». Після передислокації частини Ту-95МС станом на 14.12.24 на даній авіабазі перебували 4 Ту-95МС (1 з них – з АБ «Оленья»). 8 Ту-95МС з «Оленья», які 13.12.2024 здійснювали пуски Х-101, повернулися назад на свою авіабазу (https://t.me/the_first_online/15202). 12.12.2024 на «Енгельс-2» прибув черговий транспортний літак Іл-76, який ймовірно доставив нові крилаті ракети Х-101.
На авіабазі також перебувають 3 Ту-160, які періодично здійснюють тренування в межах Саратовської області.
Очікується продовження польотів літаків МіГ-31К/І, включно з виходом у район застосування авіаційних засобів ураження.
Стосовно морської компоненти:
Станом на ранок 15.12.2024 в ПБ «Новоросійськ» – ситуація без суттєвих змін, 6 носіїв ракет «Калібр» знаходяться в пункті базування. Інші 2 малих ракетних кораблі типу «Буян-М» – в іншому пункті базування. Загалом до застосування КРМБ потенційно можуть бути залучені – 2 фрегати “Адмирал Макаров”, “Адмирал Эссен” (по 8 КР), 3 малих ракетних кораблі “Ингушетия”, “Грайворон” (по 8 КР) та “Вышний Волочек” (7 КР), 3 підводних човна проекту 636.3 (по 4 КР).
Станом на ранок 15.12.2024 носії КРМБ на виході в морі були відсутні.
Стосовно загрози ударів балістичними ракетами середньої дальності:
Офіційно режим обмежень в РФ щодо повітряного простору в районі ракетного полігону «Капустин Яр» продовжує діяти з 16 по 21 грудня поточного року.
В даному контексті 11 грудня в Пентагоні офіційно підтвердили, що Росія може знову «найближчими днями» використати балістичну ракету середньої дальності «Орешник» проти України. Про це заявила речниця відомства Сабріна Сінгх з посиланням на нову оцінку американської розвідки. Вона зазначила, що США не вважають, що ця ракета «змінить правила гри на полі бою», але, за її словами, росіяни «намагаються використовувати будь-яку зброю, яка є в їхньому арсеналі, щоб залякати Україну». Водночас у Пентагоні не надали інших деталей, зокрема й щодо того, куди Росія може завдати удару.
Стосовно загрози постачання для РФ ракет та БпЛА від Ірану
Згідно оцінки з боку екс- міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта для видання «Washington Post», Іран може виготовляти одну балістичну ракету на тиждень. Хоча до моменту останньої атаки Ізраїлю, іранці могли виробляти 2 балістичні ракети на день. Галлант пояснив, що мета атаки полягала в тому, щоб «Іран став слабшим, а Ізраїль став сильнішим», щоб Тегеран не міг рішуче відповісти на майбутні атаки. Прогнозується, що Іран не зможе поповнити свій арсенал балістичними ракетами у найближчі два роки, що мінімізує можливість передавати ракети для РФ. За оцінками ЦАХАЛу, до нападу Іран міг виробляти кількість твердого палива, достатню для виготовлення двох балістичних ракет щодня, а тепер він здатний виробляти кількість, достатню для однієї ракети на тиждень.
Висновки:
Загалом передумов для зменшення інтенсивності ракетних та повітряних атак проти України не спостерігається. Вичерпання РФ запасів ракетного озброєння найближчим часом не очікується, з огляду на кількість та інтенсивність поточних ракетних і авіаційних ударів, утримання частини ракет в резерві та поступового зростання темпів їхнього виробництва.
Залишаються ризики ураження наземних об’єктів на території України до м. Київ та обласних центрів північних і західних областей включно. Очікується продовження існуючої інтенсивності практично щодобових ударів керованими авіабомбами, ракетами Х-59/69 та БпЛА типу «Шахед» з спробами охопити максимально більшу територію України.
Прогнозуються нові заходи противника щодо ураження системи ППО держави, активного впливу на авіацію ЗСУ на землі та в повітрі, аеродромну мережу загалом і використання створеного дефіциту потенціалу ЗСУ для подальших масованих (зосереджених) ударів по ключових об’єктах.
РФ продовжить курс на затягування війни та спроби розширення і утримання тимчасово окупованих територій України, для чого продовжить активні наземні дії, перекидання з глибини території РФ до районів оперативного призначення військ (сил) та інших ресурсів, інтенсивні ракетно-авіаційні удари з одночасним накопиченням крилатих і балістичних ракет та ударних БпЛА. Для забезпечення цих заходів у довгостроковій перспективі в РФ:
збільшують фінансування воєнних витрат. Водночас ліквідні активи Росії у Фонді національного добробуту скоротилися з 140 мільярдів доларів у лютому 2022 року до 53,8 млрд станом на 1 грудня 2024 року. Наразі Росія все більше покладається на резерви китайських юанів і продаж золота для покриття дефіциту бюджету і виділяє третину свого національного бюджету на 2025-2027 рр. на витрати на оборону, що свідчить про визначення пріоритетів війни за рахунок економічної стабільності;
продовжують формування нових з’єднань і військових частин з метою подальшого застосування у бойових діях на території нашої держави;
намагаються розширити партнерські відносини з союзниками. Зокрема, російська державна нафтова компанія «Роснефть» планує постачати майже 500 000 барелів сирої нафти на день індійському нафтопереробнику «Reliance». Це найбільша в історії угода про постачання нафти між цими країнами. Вона охоплює 0,5% світових постачань і коштує приблизно 13 мільярдів доларів на рік (за сьогоднішніми цінами). Постачання розпочнуть в січні та триватимуть протягом 10 років з можливістю продовження угоди ще на 10 років. Російська сторона щомісяця доставлятиме сиру нафту обсягом у приблизно 20-21 нафтовий танкер типу «Aframax» (вантажність — від 80 до 100 тисяч тонн), а також по три вантажі по 100 000 тонн мазуту. З січня по жовтень «Reliance» вже імпортувала в середньому 405 000 барелів російської нафти на добу. За аналогічний період минулого року — 388 500 барелів на добу. Наразі російська нафта становить більше третини імпорту енергоресурсів Індії;
вживають заходів забезпечення військ (сил) поповненням. Зокрема, ГУР МОУ зафіксувало початок активного залучення військовослужбовців з КНДР в активних бойових діях та їх перші помітні втрати;
нарощують постачання ОВТ. Зокрема, у рамках виконання державного оборонного замовлення у 2024 році АТ «Іжевський електромеханічний завод «Купол» (м. Іжевськ, РФ) поставлено МО РФ 1915 БпЛА «Гарпія – А1». Потужності АТ «Іжевський електромеханічний завод «Купол» дозволяють впродовж 2025 року виготовити до 6000 од. БпЛА «Гарпія – А1». Вищезгаданий БпЛА має злітну вагу менше 300 кг, а його максимальна дальність складає 1500 км. «Гарпія – А1» схожа на дрони типу «Шахед», але має кілька відмінних особливостей. Одна з них – двигун «Limbach L-550» німецької розробки, однак зараз виробництвом двигуна займається, зокрема, китайська компанія «Xiamen Limbach».
Загалом Російська Федерація демонструє готовність до подальшої ескалації війни проти України, публічно відкидаючи можливість компромісів, таких як заморожування лінії фронту або створення демілітаризованих зон.
5. Рішення, плани, заходи української сторони щодо ведення та закінчення війни, які оприлюднені у звітному періоді
Заходи щодо забезпечення обороноздатності держави
Президент України Володимир Зеленський провів першу зустріч в форматі «Технологічної Ставки» з порядком денним стосовно протидії «Шахедам» та інновацій для оборони: «Це було фактично установче засідання. Спеціальний формат впровадження інновацій для оборони за участі науковців і виробників зброї, розробників технологічних рішень для наших Сил оборони та безпеки України. Звичайно, були й усі необхідні командувачі та представники армії, розвідки й Сил безпеки… На Ставці сьогодні зосередилися на першому, ключовому завданні, а саме на захисті неба – це протидія «Шахедам» та ракетам… Вже відбулася тривала й доволі детальна розмова щодо цих питань, є вже перші контури того, яким чином можемо додатково посилити наш захист. На наступній технологічній Ставці мають бути представлені конкретні рішення».
Міністр оборони України 13 грудня прозвітував про результати роботи міжнародної ІТ-коаліції у 2024 році:
482 млн євро партнерами акумульовано на потреби ЗСУ;
за ці кошти забезпечено захищений зв’язок для ЗСУ та закуплено ліцензії «SAP» (система, яка переводить постачання та облік у війську в цифровий формат). Зокрема, 71 мільйон євро з цих коштів спрямовано на спільні закупівлі обладнання і програмного забезпечення;
загалом у 2024 році ІТ-коаліція передала Україні обладнання і програмного забезпечення на суму 102,7 млн євро, що «допомагає посилити пункти управління тактичного рівня, центри обробки даних, підрозділи інновацій та кібербезпеки».
наразі Україна разом із партнерами визначає пріоритетні потреби на наступний рік. В даному контексті Естонія анонсувала новий внесок у розмірі 5 млн євро на 2025 рік. Про подальші внески також заявили Німеччина, Фінляндія, Швеція, Канада.
Згідно інформації Міноборони України, тривають переговори про оснащення та підготовку бригад стратегічного резерву коштом європейських партнерів.
В контексті недавніх кадрових змін про масштабну трансформацію Сухопутних військ ЗСУ оголосив командувач СВ Михайло Драпатий. Основні тези його бачення:
В Сухопутних військах ЗСУ стартують фундаментальні зміни, які вплинуть на ситуацію на фронті на користь України. Ця трансформація охопить рекрутинг та військову підготовку, новітні технології та управління боєм, цифровізацію процесів у війську, трансформацію управління, логістики та соціальної підтримки військових.
Сухопутні війська Збройних Сил України мають стати високотехнологічними, гнучкими та адаптивними. Люди, технології та прозоре управління — це наш фокус уваги. Оголошені зміни мають підтримку з боку Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, і втілюватимуться спільно з Генеральним штабом, Міністерством оборони та громадянським суспільством: волонтерами та благодійними фондами.
Підготовка: йдеться про реформування навчальних програм і центрів, а також про використання найсучасніших тренажерів та інших новітніх технологій у навчанні. Підготовка бійця має бути найкраще адаптованою до потреб фронту. Навички та вміння нашої основи — піхотинця — мають бути максимально прикладними та практичними, без зайвої лірики, а головними носіями цих знань буде сержантський корпус з бойовим досвідом. Акцент у цих змінах буде на принципи військового лідерства та знання технологій. Без таких вмінь неможливо встановити контроль над хаосом бою, а зараз це одна із головних цілей для зміни ситуації на фронті.
Рекрутинг та соціальна підтримка: у Сухопутних військах буде запроваджено прозору модель рекрутингу із нульовою толерантністю до корупції. Водночас зміниться підхід до соціальної підтримки військовослужбовця. Він має відчувати постійну турботу про себе: від першого дня служби до працевлаштування у цивільному житті після звільнення.
Технології: український піхотинець повинен мати технологічну перевагу над ворогом на полі бою.
Оптимізація управлінських процесів: Потрібна «маневреність та ефективність» в адміністративному апараті, основою для цього будуть організаційні зміни та цифровізація.
Першими сферами, які відчують управлінські зміни, стануть логістика та військова підготовка. Адже саме вони є вирішальними для боєздатності українського війська.
Внесено зміни в базову загальновійськову підготовку особового складу ЗСУ. У новому 45-денному курсі БЗВП для рекрутів Сухопутних військ розширено програму вогневої підготовки.
Якщо раніше за 30 діб курсанти відпрацьовували 20 вправ зі стрільби з автоматів, то тепер — 31. За оновленою програмою новобранці вивчають дії під час зіткнення з противником, зачистку траншей і ведуть стрільбу на коротких відстанях. До вправ залучаються демо-групи, які імітують дії умовного противника. Додатково запроваджено курс вивчення колективного озброєння. Рекрути опановують АГС, РПГ, а також кулемети РПК, ДШК і «Browning» M2. Загальна кількість вправ зі зброєю зросла до 45.
Міністр оборони України за результатами наради за участі представників Збройних Сил, Держспецзвʼязку та Міністерства оборони повідомив, що кількість зовнішніх екіпажів БпЛА у Збройних Силах України за 2024 рік виросла у сім разів. Також під час наради було проаналізовано дані щодо кожної військової частини: кількість безпілотників, що вже використовуються, перебувають на складах чи були втрачені.
В даному контексті повідомлялося, що 414 окремий полк ударних безпілотних авіаційних систем розширюється і переформовується в бригаду.
В свою чергу, на базі 411 окремого батальйону безпілотних авіаційних комплексів «Яструби» формується новий полк безпілотних систем. Основними завдання підрозділу є: виявлення ворожих цілей, спостереження та коригування вогню, вогневе ураження противника, глибинна розвідка, розвідка замінованих ділянок, дистанційне мінування та розмінування. На озброєнні використовуються розвідувальні БпЛА «Лелека-100», «FLIRT CETUS», RQ-35 «Heidrun», ударні БпЛА «Vampire», «Avenger» та дрони-камікадзе «Darts» і «Сич».
Довідково: 411 батальйон був створений у 2022 році як окремий батальйон безпілотних авіаційних комплексів у складі Сил ТрО. Після розширення до полку він стане третім полком безпілотних систем, у складі Збройних силах України (ЗСУ). До цього вже були сформовані 20 окремий полк безпілотних систем та 14 окремий полк безпілотних авіаційних комплексів. А 414 окремий полк ударних безпілотних авіаційних систем «Птахи Мадяра» був розширений в Окрему бригаду безпілотних авіаційних систем, яка стала першим подібним підрозділом у складі ЗСУ.
Розширення підрозділу до рівня полку збільшує чисельність особового складу та кількість озброєння, дозволяє сформувати нові структури, які значно підвищують ефективність його діяльності. Наприклад, після перетворення підрозділу «Птахи Мадяра» в полк, в його складі було створено власний навчальний підрозділ, виробництво боєприпасів для безпілотників, а також ремонтно-відновлювальні та технічні радіоелектронні підрозділи.
Заслуговує уваги підхід стосовно створення «екосистем» в окремо взятому підрозділі БпЛА, в межах якої вирішуються питання підготовки особового складу, технічної підтримки систем, їх розвитку тощо. Зокрема, у підрозділі безпілотних комплексів «Фенікс» у складі бригади «Помста» ДПСУ вибудували інфраструктуру, яка забезпечує підрозділ усім необхідним для бойового застосування. Підрозділ наразі виконує завдання на трьох напрямках: Бахмутському, Сіверському та Куп’янському. Командир «Фенікса» Дмитро Олексюк зазначає, що 90 відсотків цілей на ділянках їхньої відповідальності знищують саме дронами. Для такої роботи у підрозділі довелося розбудувати інфраструктуру, яка забезпечує підрозділ усім необхідним. Боєприпаси для БпЛА виготовляються у лабораторії підрозділу, масштаби виробництва становлять більше сотні боєприпасів на день. «Фенікс» також розгорнув навчальні приміщення, у яких пілотів готують на симуляторах FPV-дронів та у реальних умовах на імпровізованих полігонах. В наявності інша необхідна інфраструктура, зокрема, на 3D-принтерах друкують деталі для бортів та іншого обладнання, місця для ремонту дронів, навчальні класи для пілотів.
Командувач ВМС віце-адмірал Олексій Неїжпапа провів зустріч із представниками країн-учасників «Коаліції морських спроможностей» з нагоди річниці створення. На сьогодні до складу Коаліції входять 19 країн, 12 із яких вже підписали документ про приєднання. Морська коаліція – це багатофункціональний і мультидоменний проєкт із дорожньою картою діяльності на період до 2035 року.
Міністерство оборони України співпрацює з представниками США про поглиблення співпраці між країнами у сфері кібербезпеки, збільшення інвестицій в українські інновації, посилення цифрової інфраструктури та впровадження новітніх технологій. У звітному періоді 14 грудня міністр оборони України провів зустріч із делегацією США на чолі з послом з особливих доручень Державного департаменту Натаніелєм Фіком. До обговорення також долучилися директор Департаменту військових інновацій США Даг Бек та посол США в Україні Бріджит Брінк. Ключовим акцентом зустрічі була кібербезпека. Американській делегації були продемонстровані цифрові рішення Міністерства оборони, зокрема застосунки «Армія+» та «Резерв+», екосистему для військових потреб «DELTA», а також створення Центру реагування на кіберінциденти.
6. Оцінки ситуації та прогнози щодо перспектив ведення та закінчення війни з боку стейк-холдерів та експертного середовища
У звітному періоді мала місце низка заяв, безпекових оцінок та прогнозів щодо перспектив ведення та закінчення війни.
Зокрема, за даними «WSJ» Д. Трамп хоче, щоб Європа взяла на себе основну частину підтримки України, а також хотів би бачити сильну та озброєну Україну після припинення бойових дій. Д. Трамп хотів би, щоб Європа тиснула через тарифи на Китай, щоб той в свою чергу змусив РФ припинити війну.
Також повідомляється, що Д. Трамп ще не сформував чіткий план, та тільки розмірковує та задає питання, а більш конкретні пропозиції буде розглядати після завершення формування команди з нацбезпеки та подальших розмов з союзниками та Путіним.
Д.Трамп з цього приводу заявив, що буде використовувати допомогу Україні як важіль на перемовинах
Видання «Time», яке назвала Трампа «Людиною року» зазначає, що він виступив проти дозволу на удари американськими ракетами по РФ, оскільки вважає це ескалацією: «Я категорично не згоден з тим, щоб посилати ракети на сотні миль вглиб Росії. Навіщо ми це робимо? Ми просто ескалюємо цю війну і робимо її ще гіршою». Водночас на питання чи покине він Україну Д. Трамп заявив, що не покине, але використає допомогу як важіль на перемовинах.
Майбутній спецпредставник США з питань України та Росії Кіт Келлогг вважає, що війна може «вирішитися протягом кількох місяців». Про це Кіт Келлогг заявив в ефірі «Fox» 13 грудня. На запитання, чи може Дональд Трамп запросити президентів України та Росії на свою інавгурацію, Келлогг не виключив такої можливості: «Коли йдеться про Україну та Росію, я дійсно вірю, що це може вирішитися протягом наступних кількох місяців. Єдина людина, яка може це зробити – це президент Трамп, і він це зробить. Вони втомилися вбивати одне одного там».
К. Келлогг також заявив, що розглядає можливість відвідати Україну та Росію, щоб вислухати сторони. При цьому він наголосив, що адміністрація обраного президента поки не має повноважень вести переговори: «Ми розглядаємо деякі плани, щоб поїхати і просто вислухати… Не вести переговори, тому що ми ще не є частиною уряду, але дійсно послухати цих людей. Ми розглядаємо розклад на найближчий час, щоб зробити це в близькій перспективі і мати правильні елементи, які зможемо презентувати президенту Трампу, щоб він ухвалив рішення, що робити далі».
У Конгресі США хочуть, щоб керівники розвідки оцінили ризики для безпеки США, якщо Вашингтон припинить надавати зброю Україні, а Росія виграє війну. Про це пише видання «The Hill». Основні тези публікації:
Законодавці наполягають на внесенні відповідного положення до Закону про асигнування на національну оборону (NDAA), за який Палата представників, проголосувала в середу, передавши документ на розгляд Сенату.
Законодавці доручили директору Національної розвідки, директору Розвідувального управління Міністерства оборони та директору Центрального розвідувального управління представити доповідь з оцінкою перебігу боротьби України у розпочатій Росією війні, із урахуванням американської допомоги та наслідків для противників Америки.
Деталі звіту повинні включати вплив на здатність українських військових захищатися від російської агресії, якщо США продовжать або припинять військову та економічну підтримку; а також якщо США збережуть або відкличуть дозвіл на використання наданих ракет великої дальності для завдання ударів вглиб території Росії.
Законодавці також хочуть, щоб керівники розвідки оцінили вплив потенційної поразки України на інтереси національної безпеки США, включаючи можливу подальшу агресію з боку Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї.
Доповідь має бути подана в незасекреченому вигляді, але може мати засекречений додаток, і передана комітетам з питань розвідки Палати представників і Сенату, а також комітетам з питань збройних сил, закордонних справ і міжнародних відносин та з питань асигнувань.
Законодавці вимагають, щоб звіт був поданий упродовж 90 днів після підписання оборонного бюджету.
Наразі невідомо, як враховуватимуться у звіті висновки керівників розвідки Байдена та кандидатів Трампа на ці посади, яких на той час вже затвердять у Конгресі.
У квітні Ден Коутс, колишній директор національної розвідки в адміністрації Трампа, виступив за те, щоб США схвалили надання більшої допомоги Україні, заявивши, що зараз не час для політичних ігор. На думку Коутса, наслідки ненадання допомоги Україні стануть очевидними не лише для НАТО, але й для США та їхніх союзників, адже Китай уважно стежить за тим, наскільки рішуче Америка підтримує або не підтримує своїх друзів в ці дні.
Низка аналітиків та колишніх посадовців застерігають США від думки, що поразка України буде справою лише України. На тлі почастішання розмов про те, що Україну потрібно схилити до переговорів по мир з Росією, вони говорять, що такий мир був би капітуляцією України, яка в довгостроковій перспективі дорого обійшлася б не лише Україні, але і Заходу в цілому. Зокрема, поразка України коштуватиме Сполученим Штатам у 7 разів більше, ніж підтримка України, підрахувала Елейн Маккаскер — екс-посадовиця у керівництві міністерства оборони США.
У своїй публікації для «Foreign Affairs» вона стверджує, що ті американці, «яких хвилює лише вартість допомоги Україні» повинні турбуватися про «ціну недопомоги Україні». Основні тези публікації:
Захоплені Росією ресурси України допомогли б Москві загрожувати решті Східної Європи. До 2030 року вона може бути готова напасти на державу НАТО.
Щоб з’ясувати, скільки грошей Вашингтон заощадить підтримкою Києва, Маккаскер з колегами з «American Enterprise Institute» порахували витрати, яких потенційно зазнають США, якщо Росія «розгромить Україну, а потім розмістить сили вздовж кордону НАТО».
«Отримана цифра захмарна», – каже експертка і додає, що поразка України вимагатиме від Сполучених Штатів витрат на оборону 808 мільярдів доларів протягом наступних п’яти років.
«Дорого стримувати війну, але дорожче її вести… Підтримувати Україну правильно не лише морально, а й фінансово. Це розумна інвестиція в інтересах США».
Раніше, під час першої каденції президента Д. Трампа, Елейн Маккаскер подала у відставку з високої посади у Пентагоні та поставила під сумнів законність зусиль адміністрації Трампа заморозити військову допомогу Україні. Її електронні листи, що потрапили у ЗМІ, продемонстрували її стурбованість вимогами адміністрації призупинити допомогу Україні, інформувало видання «Politico».
Президентський центр Джорджа Буша оприлюднив рекомендації щодо політики США стосовно України. Головна порада – «подвоїти підтримку, щоб Україна виграла».
«Адміністрація Трампа має віддати пріоритет підтримці перемоги України, прискоривши надання потужної військової допомоги Києву», – вважають аналітики Центру Буша.
Заступниця міністра оборони США Кетлін Хікс поділилася ключовими висновками щодо війни Росії в Україні, яка змінює підходи до озброєння в майбутніх війнах. У своїй програмній доповіді на тему «Майбутній характер війни» у Королівському об’єднаному інституті оборонних досліджень у Лондоні Кетлін Хікс заявила, що війна Росії проти України показала важливість використання відносно дешевих і негабаритних засобів, що позначиться на майбутніх війнах у світі, і до чого будуть пристосовуватися передові армії.
За її словами війна Росії в Україні відкриває «вікно у те, як вестимуться майбутні війни». Існуюча картина є майбутнім війни, яке визначається новими можливостями і концепціями, реалізованими завдяки комерційним технологіям — від супутників до безпілотників.
Майбутні повномасштабні війни, ймовірно, будуть характеризуватися поєднанням засобів: великі, дорогі, вишукані системи співпрацюватимуть зі значно більшою кількістю малих, розумних, дешевих систем, які використовуються масово.
Вона зауважила, що спочатку нові засоби та концепції, які використовуються в Україні, здавалися «незначною адаптацією, що стала можливою завдяки глобальному розповсюдженню комерційних технологій». Також широке поширення зв’язку та використання засобів радіоелектронної боротьби, що стали можливими завдяки все більш поширеним технологіям, створили нові можливості та проблеми, що впливають на здатність бійців маневрувати, розосереджуватися, виявляти та маскуватися на полі бою.
Згодом вони стали більш масштабними змінами, вбудованими у ведення війни. І ці тенденції обовʼязково відгукнуться у майбутніх війнах, принаймні для наступного покоління.
Заступниця міністра оборони США наголосила, що поєднання старих і нових технологій в Україні, наприклад, невеликих дронів, які дозволяють корегувати артилерію в реальному часі, «також є ширшою тенденцією», яку світ очевидно побачить у майбутніх війнах. Зазначається, що війна в Україні показала, що успіх у майбутніх війнах визначатиметься не лише технологіями. Кетлін Хікс зазначила, що альянси та партнерства з «асиметричною перевагою» продовжать відігравати свою роль і в майбутньому. Ми поділяємо цінності. Ми разом глибоко тренуємось. Ми надаємо один одному доступ, бази та перельоти. Наші можливості легко взаємодіють і все більше взаємозамінні. Наші ланцюжки постачання посилюють один одного. Зв’язки США та їхніх союзників виходять далеко за межі їхніх військових сфер.
7. Загрози застосування зброї масового ураження, ядерна безпека, радіаційна обстановка та ситуація навколо ЗАЕС
Ймовірність застосування ядерної та хімічної зброї по території України залишається загалом на попередньому рівні.
Ризик ядерної ескалації Росією залишається низьким.
Стратегічні ядерні сили (СЯС) ЗС РФ визначеним складом знаходяться на бойовому чергуванні, зміни в характері їх дій не спостерігається (згідно відкритих оцінок розвідувальних органів, аналізу супутникових знімків, інформації від профільних ОSINT-спільнот та власного моніторингу УІМ).
Частина носіїв ядерної зброї стратегічного призначення залучена до ударів по території України ракетами в звичайному (неядерному) спорядженні. Побічною (позитивною для України) стороною зазначеного є вичерпання льотного ресурсу Ту-95МВС та Ту-160 на тлі обмеженої кількості наявних боєготових бортів. Водночас особовий склад, який готує польотні завдання для засобів ураження та визначає тактику застосування носіїв під час ударів отримують досвід подолання систем ППО, оснащених сучасними комплексами західного виробництва.
«Ядерна ескалація» потенційно можлива у разі загрози втрати РФ значної частини власної території та тимчасово окупованих територій України, які вона незаконно включила до свого складу.
Щодо загрози поширення ядерної зброї
Згідно публікації «The Wall Street Journal» новообраний президент США Дональд Трамп розглядає варіанти, як перешкодити Ірану створити ядерну зброю, включаючи можливість превентивних авіаударів, що відходить від попередньої політики стримування Тегерана за допомогою дипломатії та санкцій. В даному контексті варіант військового удару по ядерних об’єктах зараз також розглядається з боку деяких членів його перехідної команди, які зважують ситуації в контексті падіння режиму президента Башара Асада – союзника Тегерана – в Сирії, майбутнє американських військ в регіоні і знищення Ізраїлем проксі-сил режиму – «Хезболли» і ХАМАСу.
Щодо безпеки об’єктів атомної енергетики
Усі три АЕС, контрольовані Україною, внаслідок атаки 13 грудня не постраждали, проте повітряні цілі були помічені поблизу Південноукраїнської АЕС. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з цього приводу повідомило: «Інформації про прямий збиток АЕС через сьогоднішні атаки і перебої в електромережі не надходило. Хоча повідомлень про відключення додаткових ліній електропередач також не надходило, деякі лінії залишаються відключеними після попередніх атак 28 листопада». Водночас одна з команд МАГАТЕ, розгорнутих в Україні, чула вибухи детонації на «середній відстані» від АЕС. Крім того, команда на Південноукраїнській АЕС була проінформована про те, що повітряні цілі пролітали приблизно за 300 метрів від АЕС. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі наголосив, що п’ять енергоблоків Хмельницької, Рівненської та Південноукраїнської АЕС знизили рівень потужності «під час широкомасштабних воєнних дій» втретє менш ніж за місяць, при цьому на всіх трьох об’єктах спрацювала повітряна тривога.
Радіаційна ситуація на території України
Радіаційна ситуація на території України за показниками, які отримуються Національною гідрометеорологічною службою (НГМС) ДСНС України на радіометричній мережі спостережень, а також за доступними даними автоматизованих систем радіаційного моніторингу АЕС України – відокремлених підрозділів ДП “НАЕК “Енергоатом” та ДСП “Екоцентр”, залишалася стабільною. Радіаційний фон складає від 0.09 до 0.12 мкЗв/год (допустимий рівень радіаційного фону становить до 0.30 мкЗв/год згідно Норм радіаційної безпеки України).
Залишається актуальною можливість руйнувань об’єктів атомної та хімічної промисловості, що є загрозою регіонального/місцевого масштабу.
Запорізька АЕС (м. Енергодар) працює з ризиками порушення норм радіаційної та пожежної безпеки. Радіаційний фон складає 0.11 мкЗв/год. Викиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень. Реактори №1-6 станції перебувають в режимі холодної зупинки. Стан енергоблоків – стабільний. Станція отримує живлення від основної зовнішньої повітряної лінії електропередачі ПЛ-750 кВ “Дніпровська” та резервної ПЛ-330 кВ “Феросплавна-1”. Рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС стабільний. Територія ЗАЕС активно використовується окупаційними військами для ведення вогню зі ствольної та реактивної артилерії. У звітному періоді вчергове зафіксовано, що противник розташував озброєння безпосередньо біля реакторів Запорізької атомної електростанції, зокрема реактивні системи залпового вогню поблизу енергоблоків ЗАЕС.
Вірогідним сценарієм радіаційної катастрофи на Запорізькій АЕС продовжує вважатися аварія з втратою живлення циркуляційних насосів, що призведе до припинення охолодження активної зони реактора.
Слід також звернути увагу на потенційні загрози в регіоні в контексті бойових дій в Курській області, в якій розташовано Курську АЕС. Не виключаються провокації з боку РФ з метою висунення звинувачень Україні «за протиправні дії у відношенні АЕС».
Аварій та обстрілів хімічно небезпечних об’єктів не зафіксовано.
Продовжується застосування ЗС РФ хімічних боєприпасів в районах ведення бойових дій.
З початку повномасштабного вторгнення на лінії бойового зіткнення було зафіксовано близько 4,8 тисяч випадків застосування небезпечних хімічних речовин проти Сил оборони України. За класифікацією, ці речовини є засобами боротьби із заворушеннями, а не хімічною зброєю, проте вони заборонені для використання як засоби ведення війни. В листопаді обліковано 166 таких випадків. Всього, з початку повномасштабного вторгнення РФ, із симптомами отруєння до медичних закладів України було направлено понад 2 тисячі військовослужбовців із різними ступенями отруєння хімічними речовинами, в тому числі отруйними речовинами подразнюючої дії CS та CN. Стосовно загиблих військовослужбовців, – має місце три летальних випадки,
8. Примітки:
Структура та загальні тенденції в огляді можуть повторювати окрему інформацію/висновки з попередніх звітів у випадку, якщо вони не зазнали принципових/значних змін.
Питання, пов’язані з економічними, політичними, зовнішньополітичними, інформаційними тощо аспектами російсько-української війни, які загалом є складовими сфери оборони, в даному документі, як правило, не розглядаються, оскільки вони відображені в інших тижневих оглядах, дайджестах УІМ;
В огляді використані виключно відкриті джерела та інформація, яка була оприлюднена протягом звітного періоду (тижня). В деяких випадках може мати місце використання та цитування інформації, яка була оприлюднена раніше та не була включена до попередніх оглядів, але зберігає свою актуальність у звітному періоді.
Команда УІМ по замовчуванню не ставить під сумнів достовірність інформації від офіційних джерел (державних органів) України. В будь-якому випадку відповідальність за достовірність інформації лежить на першоджерелах її походження;
Відповідальність за достовірність інформації з власних джерел та оцінки експертів УІМ несе УІМ.
Кількісно-якісні та інші характеристики тих чи інших подій можуть відрізнятися від інформації з інших джерел, різниця обумовлена якістю вхідної інформації, методами збору, обробки та експертного оцінювання.
В огляді використані усталені словосполучення, скорочення та абревіатури, наприклад, ЗСУ, ОПК, ОВТ, КАБ тощо.
Вам також буде цікаво:
Українська Асоціація професіоналів в сферах GR і лобізму організувала Міжнародний GR Форум в Туреччині
Децентралізація 2.0. Якими будуть відносини центру і регіонів після війни?
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (09.05-13.05)
Russia in details: events and trends in Russia over the last week (08.08-12.08)
Як адаптувати українську систему середньої освіти до умов цифрової економіки?
Франція після виборів: як зміняться стосунки з Україною