» Новини, Соціологія » Як українці ставляться до домашнього арешту Медведчука

Як українці ставляться до домашнього арешту Медведчука

Нещодавно Печерський райсуд Києва обрав народному Віктору Медведчуку запобіжий захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Що ж думають українці про винесений вирок для депутата ОПЗЖ? 

Про це ми запитали респондентів у рамках нового соціологічного опитування “Оцінка останніх новин та подій. Ставлення українського суспільства до розвитку ситуації навколо справи В. Медведчука” у онлайн форматі.

 

Загальна інформація про дослідження

 

  • Мета: Оцінка ставлення українців до останніх новин/подій. Ставлення українського суспільства до розвитку ситуації навколо справи В. Медведчука
  • Географія: Україна (крім тимчасово непідконтрольних територій частини Донецької та Луганської області, окупованої АР Крим) (національний проект)
  • Обсяг вибірки: 1200 респондентів
  • Терміни проведення: 05.2021-17.05.2021
  • Методологія: онлайн-опитування по інтерактивній структурованій анкеті, посилання на яку відправлялося потенційним респондентам з бази даних
  • Дизайн вибірки: багатоступенева, комбінована — пропорційно стратифікована за регіонами, з квотним скринінгом на щаблі відбору респондента. Вибірка репрезентує доросле населення України інтернет-користувачів віком 18 років та старше*. Статистична похибка з ймовірністю 0.95 не перевищує 3,5%**

 *Дані Банку даних Державної служби статистики України за 2020 рік: database.ukrcensus.gov.ua/MULT/Dialog/statfile.asp?

**Теоретична похибка без урахування вибіркового дизайн-ефекту


Про які резонансні події, що відбулися протягом останнього тижня, Ви чули?

 

  • Новина щодо вручення підозри В. Медведчуку та взяття його під цілодобовий домашній арешт – найбільш популярна подія серед запропонованих новин/подій останнього тижня: 79% респондентів чули дану новину.
  • На другому місці за рівнем популярності зафіксовано новину щодо ескалації конфлікту між Ізраїлем і Сектором Газа – 76% опитаних чули дану новину.
  • З підвищенням віку респондентів зростає кількість тих, хто чув про новини щодо вручення підозри В. Медведчуку та ескалацію конфлікту, також чоловіки частіше за жінок зазначали, що чули про ці новини. При цьому опитані віком 18-27 років частіше за інших зазначали, що чули новину щодо закінчення вакцини AstraZeneca, яка була призначена для першої дози вакцинації населення.
  • Респонденти з сільської місцевості мають нижчий рівень обізнаності щодо усіх запропонованих новин/подій.
  • Рівень обізнаності щодо новин про вручення підозри В. Медведчуку та ескалацію конфлікту між Ізраїлем та Сектором Газа дещо нижчий серед респондентів з Заходу та Центру.


Розставте ці новини за ступенем важливості для Вас, де на першому місці, розташована найбільш важлива для Вас новина, на останньому – найменш важлива.

 

  • Найбільш значима новина/подія останнього тижня для респондентів особисто – вручення підозри та цілодобовий домашній арешт В. Медведчука.
  • На другому місці за рівнем важливості для опитаних зафіксовано новину щодо ескалації конфлікту між Ізраїлем і Сектором Газа.

Наскільки уважно Ви стежили за розвитком ситуації навколо справи В. Медведчука протягом останнього тижня?

 

  • Рівень зацікавленості новиною щодо розвитку подій навколо справи В. Медведчука достатньо високий, так 17% респондентів відмітили, що “уважно стежать за розвитком ситуації навколо справи В. Медведчука та знають усі деталі”, ще 34% – “уважно стежать, однак, в подробиці не вдаються”; 35% – “стежать час від часу” і лише 14% – “стали мимовільними слухачами даної новини, але вона їм не цікава”.
  • Чоловіки частіше за жінок, респонденти віком старше 45 років та опитані з м. Київ частіше за інших зазначали, що “уважно стежать за розвитком ситуації навколо справи В. Медведчука та знають усі деталі”. При цьому респонденти з Заходу рідше за інших обирали дану відповідь, та дещо частіше за інших зазначали, що “стали мимовільним слухачем даної новини, але вона їм не цікава” (22% при загальному показнику 14%).

    Вручення підозри В. Медведчуку та обраний для нього запобіжний захід “цілодобовий домашній арешт”, на Вашу думку – це?

     

  • Реальною боротьбою з російськими агентами впливу вважають справу В. Медведчука 25% респондентів, частіше за інших дану відповідь надавали респонденти віком 18-27 років, при цьому респонденти зі Сходу рідше за інших обирали цю альтернативу.
  • Кожен п’ятий респондент (20%) зазначив, що справа В. Медведчука – це спроба відвернути увагу українців від реальних проблем в економіці і в боротьбі з коронавірусом.
  • 22% опитаних не мають однозначної позиції щодо заданого питання, частіше за інших дану відповідь надавали респонденти зі Сходу.

    Якщо Ви слухали/дивилися засідання суду щодо обрання запобіжного заходу В. Медведчуку, то, на Вашу думку, хто був більш переконливий?

  • 42% респондентів з тих, хто обізнаний щодо подій навколо справи В. Медведчука, не дивилися/не слухали засідання суду, частіше за інших дану відповідь надавали респонденти віком 28-45 років.
  • 14% респондентів, з тих хто обізнаний щодо справи В. Медведчука та слухав/дивився засідання суду зазначили, що обидві сторони (і звинувачення, і захист) були непереконливі, 13% – відмітили переконливою сторону звинувачення, частіше за інших дану відповідь надавали респонденти віком 18-27 років, рідше за інших опитані зі Сходу.
  • 9% респондентів зазначили більш переконливою сторону захисту, лише 2% – відмітили переконливими обидві сторони.
  • 20% респондентів не мають однозначної позиції щодо даного питання, частіше за інших дану відповідь надавали респонденти зі Сходу.

    На вашу думку, обрана міра запобіжного заходу цілодобовий домашній арешт” відповідає тяжкості підозри – державна зрада?

 

  • Більшість респондентів (67%) відмічає, що обраний В. Медведчуку запобіжний захід “цілодобовий домашній арешт” не відповідає тяжкості підозри у державній зраді: 38% – повністю не відповідає, ще 29% – скоріше не відповідає. Частіше за інших дані відповіді надавали респонденти з Заходу та Півночі, рідше за інших – зі Сходу.
  • Лише 11% опитаних зазначили, що обраний запобіжний захід відповідає тяжкості підозри: 3% – повністю відповідає, 8% – скоріше відповідає.
  • В. Медведчука повинні були відпустити із залу суду, відмічають 5% опитаних.
  • 17% респондентів не мають однозначної позиції щодо цього питання, частіше дану відповідь надавали респонденти віком 18-27 років і опитані зі Сходу та Півдня.

    Наскільки Ви згодні, що кримінальне провадження повинні розпочати і проти дружини В. Медведчука Оксани Марченко?

     

  • Кожен п’ятий респондент (20%) повністю згоден з тим, що кримінальне впровадження повинні розпочати і проти дружини В. Медведчука О. Марченко, ще 22% – скоріше згодні; респонденти з Заходу надавали дані відповіді дещо частіше за інших.
  • 29% опитаних не згодні з тим, що кримінальне впровадження повинні розпочати і проти дружини В. Медведчука О. Марченко: 11% – повністю не згодні, 18% – скоріше не згодні.
  • 24% респондентів не мають однозначної позиції щодо цього питання.
  • Лише 5% учасників опитування не знають О. Марченко, дещо частіше за інших дану відповідь надавали респонденти з сільської місцевості та опитані з Центру.
  • Чоловіки майже у 2 рази частіше за жінок зазначали, що “повністю згодні” з тим, що кримінальне впровадження повинні розпочати і проти дружини В. Медведчука О. Марченко, при цьому жінки майже у 2 рази частіше відмічали, що “не мають однозначної позиції щодо цього питання”.

Респонденти зі Сходу значно частіше за інших зазначали, що повністю або скоріше не згодні з тим, що кримінальне впровадження повинні розпочати і проти дружини В. Медведчука О. Марченко (42% при загальному показнику 29%).


Чим, на Вашу думку, закінчиться суд по справі В. Медведчука?

 

 

  • 40% респондентів не очікують адекватного судового процесу по справі В. Медведчука, зазначають, що “це буде не суд, а цирк. З підвищенням віку респондентів зростає кількість тих, хто обрав дану відповідь, так серед респондентів віком 18-27 років таких 27%, віком 26-35 років – 33%, 36-45 років – 47%, віком старше 45 років – 43%.
  • Майже однакова кількість респондентів прогнозує наступні 2 варіанти судового процесу: довгий судовий процес та виправдувальний вирок (15%) і довгий судовий процес та умовний термін ув’язнення (14%).
  • Лише 8% опитаних прогнозують довгий судовий процес, результатом якого стане вирок з реальним терміном ув’язнення.
  • 17% респондентів зазначили, що не мають однозначної позиції щодо цього питання.
  • Респонденти віком 18-27 років частіше за інших відмічали, що судовий процес буде довгим та його результатом буде виправдувальний вирок – 26% при загальному показнику 15%.

    Хто, на Вашу думку, родич (кум) В. Медведчука?

     

  • Більшість респондентів (70,1%) зазначили, що В. Путін – родич (кум) В. Медведчука, при цьому дану відповідь надали 82% чоловіків, та 62% жінок. З підвищенням віку респондентів зростає кількість тих хто обрав цю альтернативу, так серед респондентів віком 18-27 років таких 46%, віком 26-35 років – 59%, віком 36-45 років – 71%, віком старше 45 років – 80%. Також дану відповідь респонденти з Півночі та м. Київ надавали частіше за інших.
  • 19,1% опитаних не змогли надати відповідь на дане запитання, частіше за інших зазначали, що не знають відповіді респонденти віком 18-35років, а також жінки.

    На вашу думку, В. Медведчук – це…?

     

  • В. Медведчук – “політик, який ненавидить все українське, який мріє, щоб Україна стала частиною Росії“, відмічає третина респондентів (33%); чоловіки частіше за жінок надавали дану відповідь, також з підвищенням віку респондентів кількість тих, хто надавав дану відповідь – збільшується. Респонденти з Заходу, Півночі та м. Київ обирали дану відповідь дещо частіше за інших, опитані зі Сходу – значно рідше за інших.
  • Кожен четвертий опитаний (25%) зазначив, що В. Медведчук – “бізнесмен, політика для нього – гроші“, жінки частіше за чоловіків надавали дану відповідь. Респонденти зі Сходу обирали дану відповідь частіше за інших, опитані з м. Київ – рідше за інших.
  • 16% респондентів зазначили, що на їхню думку В. Медведчук – “зрадник інтересів України за гроші, професійний російський шпигун“, респонденти віком 18-27 років надавали дану відповідь частіше за інших (29% при загальному показнику 16%), при цьому з підвищенням віку респонденти надавали цю відповідь рідше. Респонденти з Заходу обирали дану відповідь дещо частіше за інших, зі Сходу – значно рідше за інших.
  • 9% учасників опитування відмічали, що В. Медведчук – “професійний і прагматичний політик і юрист, у якого власне бачення вектору розвитку успішної України“, респонденти зі Сходу та м. Київ обирали дану відповідь частіше за інших.
  • Лише 2% опитаних зазначили, що В. Медведчук – “патріот України“.

15% респондентів відмітили, що не мають однозначної позиції щодо цього питання, жінки частіше за чоловіків надавали дану відповідь.


На вашу думку, В. Медведчук…

 

 

  • 45% респондентів відмічають, що, на їхню думку, В. Медведчук “повинен понести кримінальне покарання (максимальний термін) і відсидіти весь термін, без можливості оскарження вироку“. Чоловіки надавали дану відповідь частіше за жінок. Також частіше за інших зазначали дану відповідь респонденти віком 36-45 років та опитані з Заходу, рідше за інших – респонденти зі Сходу (27% при загальному показнику 45%).
  • 23% учасників опитування зазначили, що, на їхню думку, В. Медведчук “повинен понести кримінальне покарання (максимальний термін) і стати цінним обмінним фондом на українських патріотів“. Жінки надавали дану відповідь частіше за чоловіків. Також частіше за інших зазначали дану відповідь респонденти віком 18-27 років, рідше за інших – опитані зі Сходу.
  • В. Медведчук “повинен бути позбавлений українського громадянства і депортований до Росії“, відмічають 20% опитаних. Жінки надавали дану відповідь частіше за чоловіків. Також частіше за інших зазначали дану відповідь респонденти віком 18-27 років.
  • Лише 7% учасників опитування вважають, що В. Медведчук “повинен бути виправданий і відновлений в усіх своїх правах“. При цьому респонденти зі Сходу надавали дану відповідь частіше за інших.

24% респондентів не мають однозначної позиції щодо цього питання. Жінки надавали дану відповідь частіше за чоловіків. Також дану відповідь частіше за інших надавали респонденти зі Сходу.


На Вашу думку, хто з перерахованих олігархів завдає шкоди Україні?

 

 

  • 44% респондентів та більше відмітили наступних олігархів як тих, які завдають шкоди Україні: В. Медведчука (66%), І. Коломойського (60%), Д. Фірташа (50%), П. Порошенко (50%), Р. Ахметова (49%) та С. Льовочкіна (44%).

    На Вашу думку, хто з перерахованих олігархів завдає шкоди Україні?

     





    Хто з перерахованих олігархів, завдає максимальної шкоди Україні?

     

  • Максимальної шкоди Україні серед перерахованих олігархів, на думку 30,6% респондентів, завдає В. Медведчук. Частіше за інших дану відповідь зазначали респонденти з Заходу та Півночі, рідше за інших – зі Сходу.
  • 25,6% опитаних відмітили, що П. Порошенко завдає максимальної шкоди країні. Частіше за інших дану відповідь зазначали респонденти зі Сходу, рідше за інших – з Заходу та Півночі.
  • 18,7% учасників опитування зазначили І. Коломойського тим олігархом, який завдає максимальної шкоди Україні. Частіше за інших дану відповідь зазначали респонденти з Заходу, рідше за інших – з Півдня.
  • Також Р. Ахметов на думку 13,4% респондентів завдає максимальної шкоди українській державі. Частіше за інших дану відповідь зазначали респонденти з м. Київ.