Експерт Українського інституту майбутнього Ілія Куса спрогнозував події тижня 12-18 березня 2018 року у міжнародній політиці.
Європа
Після виборів в Італії 4 березня у країні триватиме боротьба за формування коаліційного уряду. Цього тижня можна очікувати, що нарешті почнуть оформлюватися контури нової правлячої коаліції. Інтрига лише в тому, хто сяде у прем`єрське крісло:лідер «Ліги» Маттео Сальвіні чи голова «Руху 5 зірок» Луїджі ді Майо. Обидва вже заявили про свій намір очолити уряд. Невизначеною щодо участі «Руху 5 зірок» у коаліції лишається позиція партії «Вперед, Італія!» Сільвіо Берлусконі, але відповідь він надасть у найближчі дні.
У Великій Британії можуть визначитися із конкретними діями щодо отруєння колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля та його доньки Юлії у місті Солсбері. Офіційний Лондон цього тижня має оголосити про причетність Росії до цього замаху. Також британські урядовці можуть анонсувати певні санкції у межах розслідування справи. Крім «шпигунського скандалу», Велика Британія тижні цього тижня має спробувати вийти з глухого кута у переговорах з ЄС щодо виходу Лондона зі складу Союзу. Минулого тижня Британія відкинула запропонований Євросоюзом план збереження окремих регіонів країни у митному союзі ЄС. Те саме зробили й лейбористи на чолі з Джеремі Корбіном. Відповідно, цього тижня Британія має запропонувати альтернативу, інакше ризикує провалити дедлайн перемовин з Брюсселем і вийти з ЄС без підписаного нового договору. Це загрожуватиме Лондону втратами на суму в 58 млрд. євро.
У Німеччині 14 березня відбудеться засідання Бундестагу, якому під час якого парламент має затвердити четвертий уряд Ангели Меркель. Вона також виступить з промовою, у якій окреслить свою політику на найближчі роки. Очікувати якихось несподіванок під час голосування не варто, а виступ Меркель дасть розуміння, у якому напрямку рухатиметься Німеччина наступні 4 роки. Зараз на Берлін очікує розв’язання одразу кількох великих проблем: відновлення довіри електорату, реформування ЄС разом із Францією, стримування потоків мігрантів, модернізація армії і конфлікти всередині Євросоюзу.
У Франції відбувається процес перегрупування право-радикальних сил на чолі з «Національним фронтом» Марін ле Пен. Після перемоги на виборах президента Еммануеля Макрона та тріумфу його партії влітку 2017 року, Марін ле Пен на деякий час пішла з політичної сцени. Днями у Франції відбудеться кілька зустрічей ле Пен з керівниками регіональних відділень партії. Вона має намір підготуватися до виборів до Європарламенту у 2019 році. На тлі перемоги «Руху 5 зірок» у сусідній Італії, французькі популісти намагатимуться адаптувати свою тактику під успішну «італійську модель». Ці зміни ми вірогідно побачимо вже на цьому тижні.
У Іспанії тижні цього тижня мають вирішити, що робити з каталонськими сепаратистами. Верховний суд Іспанії відмовився випустити з в’язниці кандидата на посаду голови Каталонії Жорді Санчеса, це паралізувало процес виборів, оскільки каталонці відмовилися висувати іншу кандидатуру. Зараз на тлі протестів у Барселоні офіційний Мадрид має вирішити, що робити з Каталонією: силоміць просувати свого кандидата або сформувати регіональний урядяк того вимагають прихильники сепаратистів. Можливо, іспанська влада обере нову дату для регіональних виборів, які зараз відкладені на невизначений час.
США
У Сполучених штатах темою тижня стануть наслідки запровадження Дональдом Трампом імпортних мит на сталь та алюміній. Це рішення вже викликало розкол серед республіканців і критику на адресу Дональда Трампа. Чимало людей вважають, що імпортні мита вдарять по союзниках США в усьому світі, а деяких навіть зблизять із Китаєм.
Вашингтон проведе серію перемовин із своїми союзниками, яких зачепили мита на імпорт сталі та алюмінію. Йдеться, насамперед про Бразилію, Південну Корею, Японію та ЄС. Вони намагатимуться змусити американського президента виключити себе зі списку країн, на які поширюється указ про імпортні мита. Відтак, вже цього тижня ми побачимо, до чого домовляться ці країни та чи «завалять» вони США скаргами до СОТ.
Близький Схід
Сирія, Ірак, Ізраїль та Саудівська Аравія
У Сирії битва за Східну Гуту під Дамаском досягне кульмінації. Урядові війська повернуть під контроль більшу частину анклаву та візьмуть в блокаду стратегічне місто Дума. Крім цього, турецька армія та її союзники можуть захопити місто Афрін на півночі Сирії – столицю курдського однойменного анклаву. Це спричинить велику кризу у відносинах між курдами та США.
В Іраку очікують на візит принца Саудівської Аравії Мухаммеда бін Сальмана. На тлі регіонального протистояння між Ер-Ріядом і Тегераном на Близькому Сході саудівці мають намір нормалізувати стосунки з Іраком. Для цього вони прагнуть інвестувати в зруйновану іракську інфраструктуру. Також в Іраку відбудеться кілька гучних судових процесів над підозрюваними у тероризмі. Це ще більше поглибить конфлікт між Багдадом і міжнародними організаціями, які вимагають міжнародного суду над злочинцями, яких підозрюють у підтримці терористів «Ісламської держави».
Протистояння між Саудівською Аравією і Катаром може активізуватися також 12-18 березня. Ер-Ріяд формує опозиційну катарській владі структуру з числа членів катарської королівської родини та провідних племен емірату. Є вірогідність, що саудити оформлять їх у конкретну структуру та оберуть лідера для подальшого тиску на катарське керівництво.
В Ізраїлі топ-темою залишиться корупційний скандал навколо прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху. Він щойно повернувся з Вашингтона, і тепер займатиметься переговорами у власній партії «Лікуд». Корупційний скандал сильно вдарив по рейтингу партії і репутації самого Нетаньяху. А нещодавно колишній соратник прем’єра, а нині – його конкурент, Нафталі Беннет публічно заявив, що він прагне замінити Нетаньяху на посаді глави уряду. Це посилило розмови про можливу відставку прем’єр-міністра. Це питання може вирішитися вже на цьому тижні. Відставка Біньяміна Нетаньяху призведе до зміни політичного розкладу в Ізраїлі та їхньої зовнішньої політики.
Вам також буде цікаво:
Аналіз стану української економіки
Тільки 7% українців вважають, що угрупуванням Л/ДНР потрібно надати автономію
Тетяна Ющенко: “Люстрація суддів призвела до кадрового коллапсу судової системи”
Росія побоюється протиракетної оборони США в Румунії? – підбірка новин від західного сусіда
Справа ПриватБанку — останній рубікон для України!
Прогноз UIF “2018: виклики і можливості” презентували у Дніпрі