22 вересня у приміщенні Українського інституту майбутнього (УІМ) відбулась презентація-дискусія “Стратегія Берліна 2030 як приклад для розвитку українських міст”. У дискусії взяли участь Григорій Мельничук, голова ГО «Платформа розвитку міст»; Тарас Березовець, директор програми національної безпеки в УІМ, директор Kiev Urban Bureau; Норберт Нойгауз, екс-віце-мер м. Трір (Німеччина), урбаніст. Модератором зустрічі виступив Віктор Андрусів, виконавчий директор УІМ.
У рамках зустрічі було представлено український переклад Стратегії Берліна 2030, та відбулась дискусія щодо можливості застосування німецького досвіду в Україні. Тарас Березовець у своєму виступі зазначив, що однією з характерних ознак урбанізму сьогодні є оптимізація транспортного руху. Новим програмам покращення транспортних мереж та мобільності у стратегії Берліна виділено особливе місце. Пан Березовець зазначає, що для української столиці, однієї з найбільших у Європі, це питання є не менш актуальним. Вартим уваги експерт також вважає урахування історичних особливостей міста. За словами Тараса Березовця, концепція Берліна враховує рубці, залишені перипетіями минулого, зокрема Холодною війною. Історія Києва налічує багато століть і має позначитись на стратегії майбутнього.
Норберт Нойгауз розказав про свій досвід створення стратегії для міста: “Для генерування ідей щодо майбутнього Тріра ми могли піти двома шляхами: запросити консалтингову фірму або продукувати ідеї самостійно. Ми обрали друге: створили робочі групи, у які входили мешканці міста з різних сфер – культури, бізнесу, економіки, соціальної сфери. Їхнім головним завданням було сформулювати бачення міста через тридцять років. Антуан де Сент-Екзюпері говорив, якщо ти хочеш побудувати корабель, не треба говорити про техніку його побудови; треба заразити людей прагненням до нескінченного моря, і тоді вони самі збудують корабель. Нам вдалось заразити громадян ідеєю розвитку міста: ми отримали багато пропозицій, а головне досягли залучення громадян до процесу побудови майбутнього міста. Всередині робочих груп почали виникати ідеї для проектів щодо реалізації бачення”. Норберт Нойгауз наголошує на необхідності активної комунікації з широким загалом на етапі реалізації ідей: мешканці, не залучені до робочих груп, дізнаються про проекти і починають долучатись до процесу. Пан Нойгауз наголошує: «Місто – це не лише те, що стосується урбаністики. Місто – це живий організм зі своїм особливим духом».
Помилкою української столиці свого часу стало обрання іншого способу стратегіювання – запрошення консалтингової фірми, – коментує виступ німецького гостя Григорій Мельничук. Стратегія пропонувала цікаві ідеї, але оскільки мешканці міста не були залучені до процесу реалізації і не були зацікавлені в ньому, ідеї так і лишились на папері, – розповідає голова ГО “Платформа розвитку міст”. Він також ділиться пропозицією щодо розвитку Києва: “Цікавий момент у концепції розвитку Берліну – зонування. Було виділено кілька зон, кожна з яких має свою особливість і буде розвиватись у своєму векторі. Цей досвід може перейняти Київ. Якщо подивитись на карту столиці, то ми побачимо кільцеву залізничну дорогу, ключову гілку метрополітена, поблизу якої є занедбані території. Для них можна продумати унікальні напрямки розвитку”.
Віктор Андрусів підводить підсумки обговорення: “У контексті піднятої теми важливо усвідомити дві речі. Перша, стратегія міста має бути спільною роботою влади і людей. Більше того, у західних країнах, зокрема, в Німеччині взагалі не існує такого розділення на владу і людей: є спільне місто і спільна турбота про нього. Друга річ – у питанні стратегії міста не треба шукати розробників ідей для міста за кордоном. Їхні пропозиції будуть хорошими, як це було із стратегією Києва 2011, але не будуть належати мешканцям міста”.
Вам також буде цікаво:
Нова проблема для Орбана: в Румунії штрафують за угорську мову сільської газети
Піднімати ціну треба, доки існує дефіцит квитків
Войны внутри Кремля: зачем отравили близкого друга Кадырова?
Три головні наслідки прориву Саакашвілі
Чотири незручні питання, пов’язані з рейдом по Курській області
How long will Russian money last?