Сьогодні, 22 вересня, в Українському інституті майбутнього відбулась презентація доповіді «Гібридний мир. Майбутні сценарії розвитку війни на Донбасі».
За словами Віктора Андрусіва, виконавчого директора UIF ця доповідь є однією з найтриваліших і найскладніших робіт Інституту. Ще у 2017 році експерти задалися метою зробити детальний аналіз усіх основних сценаріїв розвитку ситуації на Донбасі. Серед них автори доповіді виокремили форсовану реінтеграцію, військову операцію, гібридний мир тощо. Також вони проаналізували військовий контингент на території ОРДЛО, стан економіки та інтереси міжнародних суб’єктів.
Спікерами заходу виступили Антон Геращенко, співзасновник UIF; Сергій Тарута, нардеп від партії Всеукраїнське об’єднання Батьківщина, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань економічного розвитку; Ігор Попов, експерт з питань антикорупційної політики, державного управління, консультант виборчих та інформаційних кампаній UIF; Павло Клімкін, ексміністр закордонних справ України, а також Ірина Геращенко, народна депутатка України, співголова фракції Європейська Солідарність у Верховній раді 9-го скликання.
Антон Геращенко, співзасновник UIF наголосив на необхідності максимізувати зв’язки з окупованими територіями.
«Конфлікт на Донбасі є класичним замороженим конфліктом. І сьогодні нам потрібно мінімізувати, в першу чергу, людські втрати і максимізувати гуманітарні та соціальні контакти з жителями окупованих територій Донбасу та Криму. Ми маємо довести, що російська агресія завдала їм шкоди. Ми повинні робити все можливе, аби налагодити економічні відносини з окупованими територіями за винятком торгівлі товарами окремого значення. Ми маємо робити усе, аби громадяни окупованих територій знали, що є Україна, яка чекає на поверення своїх теориторій», – зазначив він.
Ігор Попов, експерт з питань антикорупційної політики, державного управління, консультант виборчих та інформаційних кампаній UIF та за сумісництвом співавтор доповіді розповів про висновки, до яких прийшли експерти.
«Під час написання тексту даного експертно-аналітичного дослідження не усі автори погоджувалися один з одним. Тому це не є спільна політична позиція. Більше того, жоден з експертів не готовий підписатися під деталізацією будь-якого з цих сценаріїв. Тому ми пропонуємо набір інструментів для тих, хто буде приймати рішення. Ми аналізуємо, які будуть переваги та ризики у кожного сценарію для того, щоб особи, які приймають рішення потім зважували усі ці критерії.
Політики, коли обговорюють майбутнє Донбасу, дуже часто говорять лозунгами і намагаються бути максимально популярними, адже за політиків повинні проголосувати виборці. Але наш аналіз показав, що ідеального, хорошого сценарію, який би влаштував усіх виборців, немає», – зазначив він.
Підсумовуючи сказане, Віктор Андрусів, виконавчий директор UIF наголосив, що останнє слово у будь-якому конфлікті залишається за суспільством.
«Найважливіше – це мати відповіді для різних сценаріїв розвитку війни. Тільки так ми зможемо оперативно діяти. У 2014 році ми не були готові до багатьох подій і ситуацій, почався хаос, а пізніше ми потрапили у капкан війни. Ми використали свій аналітичний потенціал для того, щоб спрогнозувати усі сценарії. Ми прогнозуємо і розробляємо рішення для цих сценаріїв і ми завжди готові цим ділитися. Тому питання лише до влади – чи готові вони їх сприймати. Але останнє слово у будь-якому конфлікті залишається за суспільством: воно визнає домовленості , або ні. І не буде інших варіантів. Ні один лідер не зможе переламати волю суспільства, яке не приймає результат війни», – підсумував він.
Вам також буде цікаво:
Цифра дня: 400 000 доларів
Угорщина шукає партнерів для політичного тиску на Україну
Початок політичного сезону: за кого готові голосувати українці
Освічена (не)спроможність
Росія детально: події та тренди в РФ за минулий тиждень (11.07-15.07)
Експерти Українського інституту майбутнього окреслили три можливі сценарії закінчення війни