» Аналітичні матеріали, Новини » Тарифні петиції. Платежі за ЖКГ стали єдиною протестною віддушиною для росіян

Тарифні петиції. Платежі за ЖКГ стали єдиною протестною віддушиною для росіян

У січні 2023 року росіяни отримали рахунки за комунальні послуги за новими тарифами. Теоретично вони не повинні були збільшитися більш ніж на 9% (максимальний ліміт, встановлений для разового підвищення).

Насправді ж, у багатьох суб’єктах федерації цей показник виявився перевищеним, у деяких — дуже суттєво. Це викликало негативну реакцію росіян та призвело до перших за останній рік проявів масової громадянської активності населення. Окрім обурень у соцмережах і на інтернет-форумах (відповідні публікації на сайтах локальних ЗМІ збирають сотні коментарів), в окремих регіонах розпочався збір підписів під петиціями з проханням про перегляд тарифів (у досить стислий термін було зібрано тисячі підписів). На цей момент протести не мають системного характеру, а вимоги незадоволених не виходять за межі простого перерахунку цифр у платіжках. Основні претензії громадяни висувають місцевій владі, на яку намагаються «знайти управу» через скарги президенту або керівникам правоохоронних органів. Лише в окремих випадках їхня організація є плодом діяльності політичної сили (місцевих осередків КПРФ). Вже в середньостроковій перспективі цілком можливе «розширення» кола тих, чиєю роботою висловлюватиметься незадоволення — зокрема, центральним урядом і парламентом.

У будь-якому випадку, «тарифна» проблематика найближчими місяцями залишатиметься одним із основних факторів посилення суспільного невдоволення (на тлі наростання інших соціально-економічних проблем) і протестної активності по всій країні. Очевидно також, що вона стане однією з найважливіших тем виборчих кампаній з виборів глав 21 суб’єктів федерації та виборів до законодавчих (представницьких) органів державної влади у 16 суб’єктах РФ (всі голосування мають відбутися 10 вересня 2023 року).

***

Комунальні платежі в РФ зазвичай переглядалися 1 раз на рік — у липні. Однак у 2022 році підвищення тарифів за комуналку було реалізовано двічі (додатково у грудні). У результаті, за даними Росстату, загалом вартість комунальних послуг із грудня 2021 року по грудень 2022 року зросла на 13,46%, тоді як роком раніше зростання було зафіксовано на рівні 3,55%.

З усіх комунальних послуг за останній рік найбільше подорожчало водовідведення. У грудні 2022 року вартість водовідведення в середньому по країні була більшою, ніж у грудні 2021 року, на 15,37%. На другому місці — опалення, яке подорожчало на 13,91%. Далі гаряча (зростання на 13,87%) та холодна (на 13,76%) вода. Тарифи на електроенергію зросли на 13,48%. Найменше подорожчав газ — лише на 11,46%.

Значна частина споживачів мали суттєві заборгованості ще до підвищення тарифів. За даними уряду країни, загальний обсяг заборгованості за комунальні послуги в РФ сягнув 1,4 трлн руб. (Мова йде про борги і громадян і підприємств). Дані про заборгованості побутових споживачів доступні лише станом на I квартал 2022 року. Тоді вони становили 804,5 млрд рублів, що на 7,6% або 56,6 млрд рублів більше, ніж фіксувалося в аналогічний період 2021-го.

У цьому випадку центральна влада має суттєві можливості для «маневру», перекладаючи відповідальність за те, що тарифи зростають вище за обіцяні показники, на владу місцеву. Згідно з «Житловим кодексом» (ст. 157.1), граничні індекси затверджуються за погодженням з представницькими органами муніципальних утворень. Тобто регіональна влада може скоригувати граничне значення у конкретному муніципальному утворенні. Тоді тарифи на якісь комунальні послуги в деяких населених пунктах можуть бути і вищими за граничний індекс. Єдина вимога — щоб середнє значення по регіону не перевищувало затверджених 9%.

Найчастіше вдається «вписуватися» у цей показник хоча б формально. У ЗМІ та соцмережах є інформація про те, що «поріг» суттєво перевищено лише у 15-17 регіонах (принаймні, така ситуація на січень 2023 року (платежі за грудень), показовими будуть платіжки за наступні зимові місяці).

Ймовірно, їх стане більше, оскільки вже зараз на місцях йдуть на кілька варіантів «хитрощів», аби подавати «причесану» статистику, яка нібито свідчить про те, що підвищення були несуттєвими. Наприклад, не підвищують тарифи на одні послуги, а зосереджують підвищення на інших. Невдоволених намагаються закликати до прояву громадянської свідомості в умовах «складної міжнародної обстановки та санкцій» (Хабаровський край, Ульянівська область).

Жодної «типової моделі» реагування на невдоволення, що виникає, не простежується. З одного боку, є приклади, коли влада діє «на випередження» і дає обіцянку не піднімати тарифи (Орловська область, ймовірно так само чинитимуть і в деяких інших регіонах, глав яких переобиратимуть 10 вересня 2023 року). З іншого — навпаки, послідовно доводять, що ці підвищення обґрунтовані та законні (Калінінградська область, Красноярський край). Аналогічно і щодо погодження мітингів чи пікетів. У Новосибірській області місцева влада дала добро на проведення мітингів проти підвищення тарифів ЖКГ, тоді як у столиці Башкортостану, Уфі  відмовили, формально пославшись на «складну епідеміологічну обстановку».

У Республіці Татарстан розігрується сюжет, коли місцева влада змушена проводити показову «роз’яснювальну роботу» («вислуховувати та уважно реагувати на всі скарги»). Так відбувається тому, що в цьому конкретному випадку «тарифна» тема явно використовується центром як елемент прихованого тиску на регіональні еліти.

Неоднорідним є і сам формат подання петицій та скарг. Частина зі звернень — це петиції, зареєстровані на сайті Change.org (незрозумілий їхній юридичний статус та причини, через які влада взагалі має на них реагувати). Слід зазначити, що подібні петиції реєструвалися і раніше (у 2019-2021 рр.) та, як правило, не набирали переконливої кількості підписів. Невідомо також, чи є приклади, коли влада змушена була відреагувати на подібну форму звернень громадян.

Інші є безпосередніми зверненнями до тих чи інших органів влади (з доданими до них «підписними листами»). У деяких випадках йдеться про скарги окремих громадян (їхні звернення до президента, прем’єр-міністра, профільного міністерства, генпрокуратури тощо) або громадських організацій типу «Союзів захисту споживачів».

Важливим нюансом є те, що ця тема — одна з небагатьох, де зберігаються можливості «вільного висловлювання» для росіян. Дискусії у коментарях під публікаціями в інтернет-ЗМІ, на форумах і в соцмережах, збирають велику кількість коментарів, у тому числі з критикою влади (як правило, місцевої).

Приклади суспільної реакції та реакції місцевої влади на підвищення тарифів у регіонах

Алтайський край

  • Жителі Алтайського краю зібрали понад 3 000 підписів проти зростання ЖКГ. Збір підписів проходив у новорічні канікули у Барнаулі, Бійську, Рубцовську, Новоалтайську, Білокурихі, Заринську. Підписи планують направити голові уряду РФ Михаїлу Мішустіну.
  • В Алтайському краї під петицією проти підвищення тарифів на послуги ЖКГ та вартості вугілля та дров залишили підписи вже 4 тисячі осіб, повідомила депутат Держдуми від КПРФ Марія Прусакова від регіону у своєму зверненні до Мишустіна. Платежі там із деяких комунальних послуг зросли на 30-35%.
  • Бійські представники КПРФ провели пікет проти збільшення тарифів на комунальні послуги. Учасники вуличної акції вимагали заморозити зростання платежів і розібратися з теплоенергетиками із СГК, через які суми у квитанціях городян можуть зрости помітніше, ніж в інших муніципалітетах. З 1 грудня у Бійську комунальні тарифи підвищать на 11,4%, що відчутно вище, ніж у середньому по Алтайському краю, крім Барнаула.
  • «Друга іпотека!»: барнаульці «обмінюються» квитанціями й емоціями після безпрецедентного зростання тарифів.

Красноярський край

  • Жителі Красноярська та Канська залишили вже понад 8 тисяч підписів проти підвищення тарифів на опалення. У тексті петиції зазначається, що за рік тарифи підняли більш як на 18%, тим самим перевищили допустимий рівень індексації на 5%. Регіональна влада пояснює це тим, що в регіоні запущено масштабні інвестиційні проєкти у сфері теплообслуговування.
  • «Братимемо кредити на опалення»: красноярці створили петицію проти високих цін на комуналку. В коментарях до публікацій на місцевих сайтах висуваються пропозиції щодо автономізації регіональних енергопостачальних компаній із загальнофедеральної системи. («Треба зробити трохи інакше, створити петицію про вихід опалювальних постачальних й електропостачальних організацій краю Хакасії та Тиви із загальної енергетичної системи для самостійного формування тарифів. Потім написати та прямо містами підписати про зняття з посади всім відомого керівника регіону через конфлікт інтересів при виконанні посадових обов’язків. І третя петиція і вимога населення — газифікувати регіон»).
  • Жителі Красноярська створили петицію проти зростання цін на ЖКГ. На думку авторів, суми у квитанціях, які почали приходити після останньої індексації, не витримують жодної критики і часом у кілька разів перевищують граничні індекси. Підписати петицію можна тут: https://www.change.org/p/нет-грабительским-тарифам.
  • Адміністрація та депутати Шарипового вимагають роз’яснень щодо зростання тарифу на теплову енергію відразу на 20% з 1 грудня 2022 року, що відбулося без урахування їхньої думки.
  • Підвищення тарифів на тепло у Красноярському краї визнали законним. Служби будівельного нагляду та житлового контролю Красноярського краю провели перевірку вартості опалення у регіоні. Причиною стали численні скарги від населення на значне зростання сум у квитанціях за листопад та грудень 2022 року.

Республіка Татарстан

  •  Жителі Набережних Челнів створили петицію через зростання цін на комунальні послуги. За словами автора звернення Крістіни Батирьової, вартість послуг фактично зросла на 30-40% замість обіцяних 9%.
  • Президент Татарстану доручив роз’яснювати населенню причини зростання платежів за комуналку«Жителі республіки вже почали отримувати квитанції за грудень за новими тарифами. Мінбуду РТ, главам адміністрацій районів і керівникам відповідних організацій слід забезпечити правильність нарахувань. Організувати перевірку за всіма скаргами та зверненнями, що надходять. Важливо роз’яснювати населенню причини зростання платежів, а також говорити про заходи соціальної підтримки, що діють у республіці», — наводить слова Мінніханова пресслужба президента РТ.
  • Лідер «Комуністів Росії» у Набережних Челнах Тетяна Гур’єва розповіла, як підписати звернення проти зростання тарифів. Підписні листи будуть скеровані на адресу президента РФ Путіна, президента Татарстану Рустама Мініханова, уряду РФ, депутата Держдуми РФ Альфії Когогіної, до держкомітету РТ за тарифами та до ФАС Росії. Також послання отримає мер Челнів Наїль Магдєєв та сіті-менеджер Фарід Салахов.

Тюменська область

l  Житель Тюмені Алєксей Каменських створив петицію проти підвищення тарифів на ЖКГ. З 1 липня 2022 року для всіх муніципалітетів Тюменської області зростання сукупного комунального платежу встановлено на рівні 3,4%, для міста Тюмень — на рівні 14,9%. «Вимагаємо розібратися у ситуації з необґрунтованим підвищенням  тарифів», – вказано у петиції. Документ направлено на адресу керівника Федеральної антимонопольної служби Росії Максима Шатольського, генерального прокурора РФ Краснова, начальника відділу роботи зі зверненнями громадян Тюменської обласної думи Залії Біктімерової та директора департаменту тарифної та цінової політики Карташкова.

  • У коментарях до публікацій на місцевих сайтах негативно оцінюється активність мешканців регіону, які не бажають виступити на захист своїх прав («Ось і дивіться хто з вами поруч, хтось намагається протестувати, а переважна маса мовчить, що за петиція поки що 773 з майже мільйонного міста ,як на Іванушек так 50 тис. приперлось. Хто ви люди і чому вам начхати на те що вас грабують і роблять все щоб за ваш рахунок нехило жити!!!;;;???)
  • Тюменці шоковані підвищенням цін на ЖКГ. «У всіх за опалення 3000₽, і взагалі рахунок за квартиру все вище і вище, причому добре там на 10-15%, а тут можна сказати на всі 80%. Це ще немає квитанції за електроенергію, там у середньому виходить 2000. Район східний, ТСЖ кондомінімум-східний» — запитують мешканці Тюмені в соцмережах.

Санкт-Петербург

  • У нових квитанціях петербуржців значно подорожчало опалення. У Смольному пояснили, чому: «Тариф на теплову енергію у Північній столиці змінився з 1 грудня 2022 року на 8,4%. Крім того, через суттєве зниження середньомісячної температури зовнішнього повітря в грудні порівняно з листопадом <…> знадобилася більша кількість теплової енергії на обігрів багатоквартирних будинків. Одночасна зміна тарифу та збільшення обсягу споживання теплоенергії вплинула на плату за опалення, розмір якої збільшився більш ніж на 8,4%».

Хабаровський край

  • Американський слід: чому платежі ЖКГ різко зросли для хабарівчан за версією місцевої влади: «Хабарівський край постачався газом із проєкту «Сахалін-1», оператором якого була американська корпорація ExxonMobil з 2005 року, причому ціни розраховувалися в доларах. Регіон був єдиним у Росії, який постачався блакитним паливом за такою схемою. Після виходу корпорації з проєкту минулого року газ почав постачатись із проєкту «Сахалін-2». Звідти теж пішов один з головних акціонерів — Shell, але видобуток ресурсів продовжився силами «Газпрому»…. Хабаровським краєм проводилася планомірна робота з урядом РФ з питань компенсації із коштів федерального бюджету доходів, що випадають від зростання вартості природного газу, що купується в учасників проєкту «Сахалін-1». За рішенням П’ятого апеляційного суду економічно обґрунтована вартість цього ресурсу за 2021 рік повинна бути врахована при тарифному регулюванні на 2023-й рік… Зростання тарифів на цю послугу у розмірі 15 відсотків викликане виконанням рішень судових і досудових спорів щодо обліку витрат на паливо на економічно обґрунтованому рівні».

Калінінградська область

  • «Які 9% підвищення? Тут всі 55!»: калінінградців обурили рахунки за опалення в грудні. У Калінінграді після грудневого підвищення тарифів рахунки за тепло у житлових будинках збільшилися до 55% замість обіцяних дев’яти. Різке зростання виявили власники квартир на Карла Маркса, Габайдуліна у Чкаловську. Наталія Царькова за свою «двушку» на Московському проспекті, 143-147, у жовтні та листопаді платила по 3 тисячі рублів, а рахунок за грудень становив уже 4 500.

Свердловська область

  • Мешканців Свердловська чекає нове зростання плати за електрику: подробиці скасування нічного тарифу. В уряді Свердловської області підтвердили часткове скасування нічного тарифу на електроенергію. Йдеться про вихідні та святкові дні, коли нічна зона діяла цілодобово. Тема активно обговорюється в соцмережах та на регіональних інтернет-форумах.

Нижегородська область

  • Жителі Нижегородської області підписують петицію проти зростання тарифів за житлово-комунальні послуги (ЖКП): у грудні 2022 року вони були підвищені вдруге за рік. Петицію створила голова громадської організації «Союз захисту прав споживачів у сфері ЖКГ» Наталья Шартанова. Вона звертає увагу на те, що з липня 2022 року комунальні послуги подорожчали на 6,7%, а з грудня — на 11,7%. Тобто, протягом року індексація плати становила 18,4%, що вище від розміру індексації, встановленого по суб’єктам Росії.

Ярославська область

Саратовська область

  • Депутат Саратовської обласної думи від КПРФ Алєксандр Анідалов сьогодні, 25 січня, на засіданні регіонального парламенту торкнувся теми зростання цін на опалення та електрику в Росії. У своєму виступі депутат навів приклад європейських урядів, які скеерували 100 мільярдів євро (2% ВВП) на компенсацію зростання цін на опалення та електрику для населення. За словами Анідалова, у Росії все відбувається навпаки — за рахунок населення влада допомагає олігархам і корпораціям.

Челябінська область

  • Челябінці скипіли від платіжок за опалення. За словами мешканців, нарахування зросли на 30–100%, а не на обіцяні 9%. «Наш губернатор Текслер говорив, що комунальні витрати з 1 грудня зростуть на 9%. Знову набрехав. У мене тільки опалення на 35% зросло, не рахуючи інших тарифів» — обурився ще один підпісник 74.RU.

Республіка Бурятія

  • Жителі Улан-Уде обурилися новими рахунками за опалення. Через холоди вартість тепла подорожчала на 60%, коли нарахування йдуть по внутрішньобудинковому приладу обліку. Мешканці обурюються, що енергетики виписали такі астрономічно високі рахунки за грудневими даними, коли особливих холодів не було. А що буде, коли доведеться платити за січень з його морозами мінус 30 градусів і нижче?

Республіка Саха – Якутія

  • Неприємний «сюрприз»: мешканців Якутська обурили нові квитанції за ЖКП. Процедуру підвищення тарифів у 2022 році провели двічі — у липні та грудні. «Неприємним сюрпризом стала груднева квитанція за ЖКП. Ось такий «подарунок». Комунальні послуги виросли значно: 12 132 рубля проти 9 634 рублів. І половину — 6 310 рублів — доводиться викладати за опалення. І це за ледь тепленьку квартиру. Завжди доводиться кутатися: колготки, шкарпетки, светр. Ніколи не можу ходити у шортах чи легкій домашній сукні», — обурюється мешканка Якутська Юлія К.

Астраханська область

  • В Астраханській області прискорилося зростання цін на ЖКГ. У грудні відбулося підвищення вартості послуг ЖКГ, яке мало статися лише 1 липня 2023 року, але було перенесено на грудень. Влада обіцяє, що наступне підвищення цін на послуги ЖКГ тепер варто чекати лише у липні 2024 року.

Ульяновська область

Краснодарський край

  • У Краснодарському краї тарифи на ЖКП місцями подорожчають на 11,6%. Граничний рівень індексації тарифів не перевищить 9%. Однак можуть бути відхилення за муніципальними утвореннями на 2,6%. Дорожчими стануть гаряча та холодна вода, водовідведення, газо-, електро-, теплопостачання та тверді комунальні відходи.

Орловська область

  • У 2023 році влада Орловської області обіцяла не підвищувати тарифи на ЖКГ. Начальник обласного Управління з тарифів та цінової політики Єлена Жукова на засіданні регіонального Уряду доповіла, що у 2023 році тарифи на ЖКГ не змінюватимуться. Наступний перегляд тарифів відбудеться у липні 2024 року.

Висновки

  1. Найближчими місяцями тема підвищення тарифів залишатиметься однією з найбільш резонансних на внутрішньополітичному російському порядку денному. Причина не в її винятковій гостроті (тарифи, на даний момент, є важкими, але не непідйомними для більшості населення), а через те, що ця тема є однією з вкрай нечисленних віддушин, в межах яких росіяни можуть легально висловлювати накопичене невдоволення (принаймні обмежене), не побоюючись наслідків і переслідувань за свою точку зору.
  2. Пропоновані владою пояснення необхідності «позапланових» підвищень тарифів або причин, з яких вони (підвищення) не вписуються в обіцяну «9%» стелю виглядають непереконливо і не заспокоюють, а дратують росіян. Особливо «хитко» виглядають посилання на «геополітичну ситуацію» та «західні санкції» – середньостатистичний росіянин відмовляється розуміти взаємозв’язок між ними та цінами на ресурси, які видобуваються в Росії (зокрема, природний газ).
  3. Центральна влада вже має відпрацьовані механізми «випускання пари» на цій тематиці. Маніпуляції з цифрами, перекидання відповідальності на місцеву владу, у разі національних республік навіть свідома «гра» проти регіональних еліт з використанням тематики ЖКГ — все це лише частина інструментарію, який мають в адміністрації президента та уряді. При цьому вони розраховані на умови «мирного часу» і не враховують варіанти, коли проблеми ЖКГ є лише одним із багатьох подразників.
  4. На даний момент тарифна тема не є достатнім консолідатором для росіян. Складно уявити, що будь-хто в одному суб’єкті федерації, де тарифи підняли несуттєво, вийде на протест на знак солідарності з тими співгромадянами, у містах яких відбулося кратне зростання тарифів. При цьому, хоча «сюжет» не самодостатній, він може бути одним з найважливіших елементів/приводів для прояву невдоволення соціально-економічною ситуацією, що погіршується, і падінням рівня життя.
  5. Найбільш проблемною «тарифна історія» є для влади окремих національних республік. Те, що вона набуває гостроти, наприклад, у Татарстані — не випадковість, а елемент гри центру проти місцевих еліт, які, мабуть, прагнуть більшої самостійності / готуються до життя в «постпутинській» Росії. Цікаво, що першу скрипку в протестах у цьому регіоні грають не представники парламентської опозиції (КПРФ Зюганова), а маргінальні «Комуністи Росії». Це може бути пов’язано з тим, що місцеві осередки КПРФ вважають за краще не входити у прямий клінч із керівництвом республіки.
  6. Популярність підписання петицій пов’язана з тим, що такого роду активність є зручною і сурогатною формою вираження невдоволення (подібно до гнівного коментування в соцмережах). Водночас до реальної «вуличної» боротьби за свої права росіяни морально та психологічно не готові. Швидше вони намагатимуться саботувати оплату та оскарживатимуть її в судах. Проте в умовах «випаленого ландшафту» політичного та суспільного життя навіть такого роду дії є позитивом та важливим прецедентом — особливо з огляду на той факт, що у частині суб’єктів федерації де-факто стартують виборчі кампанії з виборів до місцевих органів влади.
  7. Тарифна тема є «фішкою» КПРФ. Саме її структури стоять за найбільш вираженою протестною активністю. Партія Зюганова — це підконтрольна опозиція, їй дозволяють «грати» на даному полі саме тому, що не бачать небезпеки розгортання сюжету в щось більше, ніж локальні обурення у віддалених від столиць провінціях. Але це також є правильним розрахунком для довоєнного часу — нині в цю нішу можуть захотіти зайти й інші гравці (про що побічно свідчать заяви представників «Справедливої Росії» та «Нових людей»). 
  8. Є приклади, коли за протестами стоять окремі громадські активісти (пов’язані із правозахистом, діяльністю із захисту прав споживачів, рідше — профспілки). Можна припустити, що вони вже під щільним контролем поліції/спецслужб. Шанс те що, що на цій темі дадуть розкрутитися якимось новим політикам, мінімальний, але не дорівнює нулю. Для багатьох потенційних локальних лідерів постпутинської Росії боротьба зі свавіллям енергокомпаній може стати важливим етапом становлення.
  9. Складний набір поступок, обіцянок, тиску на організаторів протестної антитарифної діяльності, який застосовує/застосовуватиме центральна та місцева влади, теоретично не дозволить протестам розростись навіть до рівня загальнорегіонального (в окремому суб’єкті федерації). При цьому такий запобіжник також має свої обмеження, зокрема, ресурсні (наскільки місцеві бюджети потягнуть дотування послуг ЖКГ для населення в умовах вже накопичених величезних боргів).
  10. На даний момент це не є трендом, однак у дискусіях у соцмережах щодо тарифів у регіонах із багатими природними ресурсами проскакують ідеї «енергетичного та тарифного сепаратизму», а саме створення ситуації, коли енергоносії, електрику, воду жителям даних регіонів мають поставляти за максимально низькими цінами — незалежно від цього, які тарифи діють в інших частинах РФ чи як складається цінова кон’юнктура на міжнародних ринках. Кількість прихильників такого підходу, ймовірно, зростатиме.