Служба безпеки України заборонила в’їзд на територію країни громадянці Російської Федерації Юлії Самойловій. Тій самій Самойловій, яка повинна була представляти Росію на конкурсі «Євробачення». Таке рішення СБУ слід вважати надзвичайно вдалим, розумним і своєчасним кроком.
Чому необхідно було забороняти
Юлія Самойлова не входила в список російських виконавців, кому заборонено було відвідування України. Українські спецслужби в 2014-16 роках сконцентрувалися насамперед на відомих акторах і виконавцях, які допускали антиукраїнські висловлювання та / або відвідували окупований Крим. Проте факт залишається фактом: Самойлова виступала в Криму, вона є в базі «миротворця».
Варто зазначити, що вибір виконавиці на конкурс «Євробачення» в РФ проходив за нормами, дещо відмінними від українських. Замість конкурсу мало місце призначення. І воно могло стати вдалою інформаційною операцією Кремля по розхитування ситуації в Україні та дискредитації нашої країни на міжнародній арені:
Заборона на в’їзд Самойлової під час проведення європейського конкурсу виконавців, без сумніву, стала б скандалом. І, незалежно від причин рішення, спричинила б репутаційні втрати для України.
Допуск виконавиці на територію країни теж був би ударом по репутації, оскільки демонстрував би вибірковість застосування (або нездатність застосовувати) власного законодавствау на своїй території. Це прекрасне підтвердження тези Путіна про Україну як про failed state.
Виступ Самойлової в Україні, без сумніву, викликав би масові протести правих партій і організацій, можливо, переселенців з Криму. Якби влада зреагувала й видворила виконавицю з території країни – спрацювали б пп. 1 і 2. Якби не зреагували – жителі України отримали б черговий привід засумніватися в адекватності політики президента, силовиків.
Можливі провокації. Будь-який напад, нещасний випадок і навіть застуда Самойлової дав би привід РФ звинувачувати Україну в порушенні прав людей з обмеженими можливостями. Це надзвичайно чутлива тема для європейських політиків, які прагнуть усіма способами демонструвати боротьбу проти дискримінації за будь-якими ознаками.
Чому це потрібно було робити зараз і як коментувати події для РФ і європейських партнерів
Єдиний можливий варіант розвитку подій – заборона в’їзду на територію України для громадянки РФ Ю. Самойлової, озвучений задовго до проведення конкурсу. Таким чином Україну неможливо буде звинуватити в спробі зриву російської участі в пісенному конкурсі, оскільки в РФ замість відбору працює «призначення» виконавця, російські організатори мають час і можливість підшукати заміну.
Крім того, коментуючи цю ситуацію (особливо для європейських партнерів), на мій погляд, необхідно особливо підкреслювати от що:
1. Основа існування ЄС – рівність усіх громадян перед законом. Таким чином, заборона Ю. Самойлової на відвідування України є нічим іншим, окрім демонстрації верховенства права. Факт відвідування Криму був. Факт антиукраїнських висловлювань був. Норми закону, які зобов’язують спецслужби реагувати на факти, є. Реакція передбачувана та нормальна. Як то кажуть, візьміть і розпишіться.
2. Це демонстрація прихильності України європейським цінностям у галузі запобігання дискримінації. Одним із проявів дискримінації є вибіркове застосування законодавства стосовно окремих соціальних груп. Незастосування норм українських законів до Ю. Самойлової через специфіку її фізичного стану дискримінувало б саму пані Юлію. Або ж могло бути сприйняте як дискримінація інших російських виконавців (і простих громадян РФ), кому заборонений в’їзд на територію України. Наша країна, наш уряд, наше суспільство виступають проти дискримінації в усіх її проявах. А значить, пані Самойлова, «візьміть заборону та розпишіться».
Вам також буде цікаво:
Ринок електроенергії. Старі загрози по-новому
Нова спекуляція про Північний Потік-2: навіщо і чому саме зараз
ВАКАНСІЯ ВИКОНАВЧОГО ДИРЕКТОРА АНАЛІТИЧНОГО ЦЕНТРУ “УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ МАЙБУТНЬОГО”
Цикл виборів у РФ 2023-2026 рр.: замість дискусії про майбутнє – «бетонування» морально та фізично застарілого режиму
Давос приніс Україні новину про можливість отримання траншу МВФ
Українці опиняться перед дилемою: коронавірус або голод