» Доповіді, Новини » Якою має бути зовнішня політика України після війни

Якою має бути зовнішня політика України після війни

2022-й рік можна вважати одним з найскладніших в історії нашої держави. Ми пережили перший шок від початку повномасштабної агресії РФ, втратили частину територій, оговталися, повернули частину територій, адаптувалися до потреб війни та увійшли у період війни на виснаження. Щоправда, ще рано говорити про кінець війни, попереду — не менші виклики, адже перемогти у війні — це лише одна задача, яка нині стоїть перед нами. Інша задача — перемогти у боротьбі за післявоєнний мир. Іншими словами, здобути не просто військову, але й гуманітарну перемогу.

Обидві задачі базуються не лише на цілях та перебігу воєнної кампанії на нашій території, і не лише на процесах, які відбуватимуться усередині Росії, але й на тенденціях у міжнародній політиці, як на регіональному рівні, так і на глобальному. На наш погляд, ця війна навчила нас, що світові тенденції, навіть найменш очевидні та не пов’язані з Україною, можуть впливати на нашу ситуацію. А отже, стан зовнішнього середовища є для нас не менш важливим, аніж те, що коїться на нашій території або у нашого ворога.

Якби треба було обрати топ-3 ключові тенденції 2022 року у міжнародній політиці, які при цьому впливають на Україну, ми б виділили наступні:

  1. Загострення стратегічного суперництва США із Китаєм
  2. Автономізація регіональних держав
  3. Остаточна смерть старого “західного” світового порядку

Водночас в України у найближчі роки є два головні виклики. Перший – це Росія. Виклик, пов’язаний з “російською загрозою”, є нелінійним, має декілька блоків завдань, різних за характером та смислом. Зокрема це стратегічне стримування РФ; адаптація до нових реалій; пошук нового балансу; реалізація нашого транзитного потенціалу; участь у/ ініціювання постросійських інтеграційних проектів; формування регіональних партнерств/союзів; ліквідація або мінімізація “сірих зон” у регіоні.

Другий це післявоєнна відбудова. Для нас важливо знайти своє гідне місце між інтересами усіх цих гравців, щоб не було такої ситуації, коли ми виграли вій- ну, але програли мир, і опинилися на периферії нового світового порядку.