26 вересня в Українському інституті майбутнього відбулось експертне обговорення проблеми створення антикорупційного суду в Україні.
У дебатах взяли участь народні депутати України, судді, адвокати та експерти. Правники зійшлись на думці, що для перемоги над корупцією самого лише створення нової судової інституції недостатньо. Зміна кримінально-процесуального законодавства, оптимізація роботи органів досудового розслідування, ретельна перевірка кандидатів на посаду судді на відповідність критеріям професійної етики та доброчесності – це кроки, без яких жодна судова установа не впорається з серйозними викликами сьогодення.
Примітно, що окрім відомих аргументів “за” та “проти” запровадження антикорупційного правосуддя, були озвучені абсолютно нові ідеї.
Так, експертом програми реформування судових та правоохоронних органів Українського інституту майбутнього Тетяною Ющенко було запропоновано передбачити можливість розгляду справ, пов’язаних з корупційними правопорушеннями, судом у складі професійних суддів та присяжних – авторитетних представників громадянського суспільства.
Основною ідеєю суду присяжних є те, що пересічного громадянина судять такі ж громадяни – без спеціальних знань в галузі права. Однією з країн, що демонструє ефективність долучення представників суспільства до процесу здійснення правосуддя є США. За роки американської незалежності виконання функцій присяжного стало почесним громадянським обов’язком.
У маленькому посібничку, який отримує кожен присяжний сказано: “не існує більш цінної роботи, яку може виконати пересічний громадянин”.
Українці не раз доводили, що є сильною нацією та у разі необхідності взмозі відстояти власну свободу та незалежність. Можливо, така необхідність настала? Популяризація інституту суду присяжних на загальнонаціональному рівні та долучення народу до судового розгляду кримінальних проваджень, пов’язаних з корупційними правопорушеннями, може стати тим унікальним кроком на шляху подолання корупції, якого очікує світове співтовариство.
Вам також буде цікаво:
Звинувачення Польщі від ЄС у вирубці лісів – це частина великого протистояння
Африка. Приховані можливості для росту економіки України
Заява Лаврова по Азовському морю
Як перетворити затори на золото?
В UIF відбувся круглий стіл на тему: «Стан виконання судових рішень в Україні: проблематика та методи вирішення»
Чат-бот для депутата: чи зменшиться кількість помічників?